Akıllı Gündem

Zorlu tekstil hem yurtiçi hem de yurtdışında şirket avında

Zorlu Tekstil, beş yıl sonra 1,2 milyar dolarlık ciroya ulaşmayı hedefliyor. Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, bunu satın almalarla yapacaklarını söylüyor. Aydın, “Ev tekstilinde hala bir perakende markası satın almanın peşindeyiz” diyor.

Zorlu tekstil hem yurtiçi hem de yurtdışında şirket avında

Zorlu Holding, her ne kadar elektro­nik, madencilik, enerji, gayrimenkul sektörlerine son yıllarda yaptığı yatı­rımlarla dikkat çekse de, ilk göz ağrı­sı ev tekstili sektöründe de önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. 650 mil­yon dolar cirolu Zorlu Tekstil, bu yıl ihracatta önemli bir sıçrama yakala­mayı hedefliyor. İç pazarda ise pera­kendeye ağırlık vererek hızla mağazalaşmayı planlıyor. Ayrıca bir ev tekstili perakende markasını satın al­mak için de fırsat kolluyor. Şirket, ge­çen yıl Esse markasıyla görüşmeler yürütmüş fakat anlaşmaya varama­mıştı. Zorlu Holding’in Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, “Esse ile ya­kından ilgilendik ama olmadı. Fakat hala perakende markası satın alma­nın peşindeyiz” diyor.

Ekonomist dergisinden Sibel Atik’e konuşan Ve­dat Aydın, Gruba marka ve imaj olarak değer katacak marka arayışlarını şöyle anlattı:

İç pazarda grup geçen yıl bir sa­tın alma ile gündeme geldi fakat ol­madı. Bu yönde arayışınız devam ediyor mu?

Yurtdışında şirket satın alma ola­bilir. Özellikle teknik kumaş gibi özel üretimi olan bir şirket satın alabiliriz. Türkiye’de ise perakende markası olabilir. Bir ara Esse ile yakından ilgi­lendik ama olmadı. Fakat hala pera­kende markası satın almanın peşin­deyiz. Bize marka ve imaj olarak de­ğer katacak bir marka arıyoruz.

Satın almalar konusunda süreç hangi aşamada? Sözünü ettiğiniz sa­tın almalarla birlikte yatırım bütçe­niz nedir?

Şu an bir şey söylemek doğru ol­maz. Fakat bizim bu yıl ciddi bir mağazalaşma atağımız olacak. Linens’te 40, Taçta 20 mağaza açacağız. Bunlar için her bir mağaza yatırımı 50 bin do­lar olur. Birde 30 milyon dolarlık ma­kine yatırımı olacak. Marka satın alma olduğunda ise yatırım bütçemiz tabii daha yukarı çıkacaktır.

Sibel Atik’in Vedat Aydın ile yaptığı söyleşinin devamını bu haftaki Ekonomist dergisinde okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ