DOLAR
8,7690
EURO
10,4227
ALTIN
498,83
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
25°C
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Gök Gürültülü
28°C
Perşembe Gök Gürültülü
27°C
SON DAKİKA
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Zorlu Enerji 2017’de bu yatırımlara odaklanacak

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, şirketin son dönemdeki performansını ve gelecek hedeflerini Energy Business dergisine değerlendirdi.

Zorlu Enerji 2017’de bu yatırımlara odaklanacak
17.02.2017 16:14
0
A+
A-

Zorlu Enerji için 2016 yerli ve yenilenebilir kaynaklara yönelik yeni yatırımlarla enerji üretimindeki gücünü artırdığı ve gerek doğal gaz gerek elektrik dağıtımında önemli hamleler gerçekleştirdiği bir yıl oldu. Şirket, 3 doğal gaz, 7 hidroelektrik, 3 jeotermal ve 3 rüzgar santralinden oluşan portföyüyle Türkiye’de 700 MW, Pakistan’daki rüzgar ve İsrail’deki 3 doğal gaz santraliyle ise toplamda 1.047 MW’lık kurulu güce sahip. Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Önümüzdeki 5 yılda yüzde 10 pazar payı hedefimiz var. Bu hedefe ağırlıklı yenilenebilir enerjiyle ulaşmak niyetindeyiz. elektrik piyasasında serbest tüketici limitinin düşürülmesiyle 8,4 milyon aboneye ulaşmak en önemli hedeflerimiz arasında” diyor.

Zorlu Enerji, yenilenebilir enerji portföyüyle lider şirketlerden biri. Şirket, 3 doğal gaz santrali, 7 hidroelektrik santrali, 3 jeotermal santrali ve 3 rüzgar santralinden oluşan portföyüyle Türkiye’de 700 MW, Pakistan’daki rüzgar santrali ve İsrail’deki 3 doğal gaz santraliyle birlikte ise toplamda 1.047 MW’lık kurulu güce sahip.

Grubun Türkiye’deki yatırımlarının yüzde 67’sini, toplam portföyününse yüzde 50’sini yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Bu alanda Türkiye’nin önde gelen ve referans projeler geliştiren öncü şirketleri arasında yer alıyoruz. Jeotermalde 140 MW’lık toplam kurulu gücümüzle Türkiye’nin bu alandaki kurulu gücünün yaklaşık 5’te 1’ini tek başımıza temsil ediyoruz” diyor.

Zorlu Enerji, doğal gaz dağıtımı alanında ise Trakya ve Gaziantep bölgelerinin dağıtım hizmetini üstlenen GAZDAŞ şirketiyle 10 yılda toplam 800 milyon TL yatırım yaptı. Altı bin kilometre hat uzunluğundaki doğal gaz dağıtım şebekeleriyle 1 milyon potansiyel abone ve 2,5 milyar metreküp doğal gaz arzı büyüklüğüne ulaştı. 2016’da Eskişehir, Bilecik, Uşak, Afyon ve Kütahya’ya da içine alan Osmangazi Elektrik Dağıtımı satın alan grup,
2017’de bu bölgede elektrik dağıtımına başlamayla hazırlanıyor. 2016’da elektrik perakende satışı alanında hizmet sunan Zorlu Elektrik de önemli büyüme kaydetti. Zorlu Elektrik olarak son 2 yılda hacim olarak 3 kat, müşteri sayası bakımından 15 kat büyüdü.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Önümüzdeki 5 yalda yüzde 10 pazar payı hedefimiz var. Bu hedefe ağırlıklı yenilenebilir enerji ile ulaşmak niyetindeyiz” diyor.

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, şirketin son dönemdeki performansını ve gelecek hedeflerini Energy Business dergisine değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıl Zorlu Enerji Grubu açısından nasıl bir yıl oldu? Ne kadarlık bir büyüme gerçekleştirdiniz?

2016, yerli ve yenilenebilir kaynaklara yönelik yeni yatırımlarımızla enerji üretimindeki gücümüzü artırdığımız ve bunun yanında gerek doğal gaz gerek elektrik dağıtımında önemli hamleler gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu. Alaşehir 1 JES ile Sarıtepe RES ve Demirciler RES projelerimizi içeren 3 önemli yatırımı hayrata geçirdik. 2016’nın başlarında tam kapasite elektrik üretimine başlayan Alaşehir 1 JES santralimiz, Türkiye’deki üçüncü jeotermal santral projemiz olmasının yanı sıra 45 MW’lık kurulu gücü ile bu alandaki toplam kurulu gücümüzü 140 MW’a taşıdı. Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde hayata geçirdiğimiz Sarıtepe ve Demirciler rüzgar enerji santrallerimizse Ağustos 2016 itibarıyla tam kapasite üretime başladı. Böylece toplamda Türkiye’deki rüzgar enerji kurulu gücümüz 215,3 MW’a, Pakistan’daki rüzgar santralimizle birlikte toplam kurulu gücümüz rüzgarda 271,7 MW’a ulaştı.

Doğal gaz dağıtımı alanında Trakya ve Gaziantep bölgelerinin dağıtım hizmetini üstlenen GAZDAŞ şirketimizle 10’uncu yılımızı kutladık. 10 yılda Trakya ve Gaziantep bölgelerinde toplam 800 milyon TL yatırım yaparak 2 bine yakın kişiye doğrudan veya dolaylı istihdam sağladık. Altı bin kilometre hat uzunluğundaki doğal gaz dağıtım şebekelerimizle 1 milyon potansiyel abone ve 2,5 milyar metreküp doğal gaz arzı büyüklüğüne ulaştık. Yatırım yükümlülüklerimizi en üst seviyede ve zamanında tamamlayarak bu anlamda hem sözümüzde durduk hem sektör lideri olduk. Ancak bunu yeterli bulmuyoruz. Bu alanda gidilecek daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz.

Doğal gaz dağıtımında 2017 hedefleriniz neler?

Mevcut dağıtım lisanslarımızın kapsama alanını genişleterek; Trakya Bölgesi Edirne ilinde Keşan, İpsala, Sütoğlu, Uzunköprü, Havza, Lalapaşa, Meriç, Enez ilçeleri ile Subaşı, Küplü, Yenimuhacir, Yenikarpuzlu beldelerini; Kırklareli ilinde Pınarhisar ve Vize ilçeleri ile. Ahmetbey beldelerini; Tekirdağ ilinde Saray, Şarköy, Malkara, Hayrabolu, Ergene ilçelerini de hizmet alanımıza dahil ettik. Aynı şekilde Gaziantep-Kilis Bölgesi lisans alanımıza Oğuzeli, İslahiye, Nurdağı, Yavuzeli ve Araban ilçelerini de katarak 2017 yılından itibaren bu bölgelerdeki konut ve sanayi tüketicilerinin de kademeli olarak ekonomik, güvenli ve temiz yakıt olan doğal gaz ile buluşturmak için çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz.

2016’da elektrik dağıtımında satın alma yapmıştınız. 2017’de dağıtıma başlıyor musunuz?

2016’yı grubumuz için olduğu kadar sektörümüz için de önemli olduğunu düşündüğümüz bir satın alma hamlesi ile kapatmış olmanın heyecanı içindeyiz. 2017 yılında Eskişehir, Bilecik, Uşak, Afyon ve Kütahya’yı da içine alan Osmangazi Elektrik Dağıtım bölgesinin dağıtım hizmetini üstlenmeye hazırlanıyoruz. Böylece elektrik üretiminden son kullanıcıya sunulmasına kadar varan sürecin her aşamasında yer almaya başlayacağız. Böylece Türkiye’nin yaklaşık yüzde 4’ün üzerindeki elektrik tüketiminin gerçekleştiği dağıtım bölgesinde 1,6 milyon müşteriye ulaşarak en iyi hizmeti sunmak için çalışacağız.

2016, elektrik perakende satışı alanında hizmet sunan Zorlu Elektrik şirketimiz için de önemli bir büyüme yılıydı. Zorlu Elektrik, gerek sunduğu rekabetçi fiyatlar gerek müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik sunduğu cazip fırsatlarla alanının en iddialı oyuncusu olmayı sürdürdü. Zorlu Elektrik olarak geçtiğimiz iki yılda hacim olarak 3 kat, müşteri sayısı bakımından 15 kat büyüyerek önemli bir başanrıgösterdik.

Geçtiğimiz yıl şirket toplam ne kadarlık yatırım yaptı, bu yatırımlar hangi alanlarda gerçekleşti?

Geçtiğimiz yıl faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda yatırımlarımızı sürdürdük.

Sadece elektrik üretim alanında tam kapasite elektrik üretimine başlayan Alaşehir 1 JES projemiz ile toplam 178 milyon dolar, Sarı tepe RES ve Demirciler RES projelerimiz ile de 100 milyon Euro’luk yatırım hayata geçirmiş olduk.

Zorlu Grubu olarak vizyonumuzda her zaman yeni nesil teknolojiler üzerine kurulu, sürdürülebilirlik anlayışımızla şekillenen temiz enerji yatırımları var.

2017 yılı için hedefleriniz neler? Ne kadarlık bir büyüme planlıyorsunuz?

2017 yılında elektrik üretim alanına yönelik yatırımlarımız devam edecek. Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında yer aldığımız jeotermal enerjide önemli projeler üzerinde çalışmayı sürdürüyoruz. Bunlardan biri Denizli ve Aydın il sınırlanndaki Karataş mevkiinde hayata geçireceğimiz ve toplamda 165 MW kurulu güce sahip olacak Kızıldere 111 JES Projesi. 95,2 MW’lık ilk ünitesini 2017 yılı sonunda, tamamını ise 2018’in Mart ayında devreye almayı planladığımız Kızıldere III JES, tam kapasite üretime başladığında Türkiye’nin en büyük ve dünyanın ise ilk 10 jeotermal enerji santralinden biri olacak. Buna ek olarak kaynak açısından zengin Alaşehir bölgesinde de iki yeni santral yatırımı için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.

Bu yatırımlardan biri olan 25 MW kurulu güce sahip olmasını planladığımız Alaşehir II JES projesi için arama ve kuyu açma çalışmalarına 2015 yılında başladık. Bir diğer yatırım projemiz olan 50 MW’lık önlisansa sahip Alaşehir III JES için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Güneş enerjisine dair çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisinde araştırma ve yatırım planlarımızı sürdürüyoruz. Bu alanda kendimizi yurt içiyle sınırlamıyoruz. Yurt dışında da bu alanda özel projeler hayata geçirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor.

Bu yıl şirketin yatırım ajandasında neler bulunuyor?

Dışa bağımlılığı azaltmanın, ülkemize değer katmanın, var olan kaynaklarımızı hem doğa hem insan açısından en verimli şekilde kullanmanın ve çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakmanın yolunun yenilenebilir enerjiden geçtiğini düşünüyoruz. Bu alanda şimdilik üç koldan yürüyoruz. Jeotermal, rüzgar ve hidro. Bunlara önümüzdeki dönemde güneşi de ekleyerek dört başı mamur bir yenilenebilir enerji yelpazesinde hizmet vermek istiyoruz. Hali hazırda toplam portföyümüzün yansı, Türkiye’deki portföyümüzün yüzde 67’si yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYLE HEDEFE ULAŞACAĞIZ”

Satın almalara açığız: Zorlu Enerji Grubu olarak öncelikli hedefimiz sektörümüzün de büyümesine katkı sunabilecek yeni yatırımları hayata geçirmek. Ancak Zorlu Enerji Grubu olarak pazardaki konumumuzu güçlendirme ve büyümemize önemli katkı sunabilecek hamlelere de açığız. 2017’ye Osmangazi gibi önemli bir satın alma ile girmiş olmamız bunun önemli bir işareti.

Hedef yüzde 10: Santral inşası ve işletmesinden doğal gaz dağıtımına uzanan, sektörün kapsamlı uzmanlık isteyen birçok alanında faaliyet gösteren bir grup olarak önümüzdeki 5 yılda yüzde 10 pazar payı hedefimiz var. Bu hedefe ağırlıklı yenilenebilir enerji ile ulaşmak niyetindeyiz. Bunun hem ülkemiz hem Zorlu Grubu hem de gelecek nesiller adına boynumuzun borcu olduğunu düşünüyoruz.
“SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİ DÜŞTÜ”

Önemli gelişme: Bu yılın en önemli gelişmelerinden biri elektrik piyasasında serbest tüketici limitinin düşürülmesi. Artık aylık faturası ortalama 82 TL ve üzerinde olan vatandaşlarımız kendisine en iyi hizmeti, en avantajlı koşullarda sunabilen elektrik şirketini seçebiliyor. Bu alanda rekabet arttı.

8,4 milyon potansiyel: Hali hazırda ülkemizde serbest tüketici klasmanında 8 milyon 400 bin abone bulunuyor. Bu alanda en iddialı oyuncular arasındayız. Zorlu Elektrik şirketimizle, rekabetçi fiyatlar ve müşterilerin ihtiyaçlarına özel cazip fırsatlarla elektrik perakende satış hizmetini Türkiye genelinde sunmayı sürdürüyoruz.

Çözümlerimiz: ikili anlaşmalarla saatlik, dönemlik ve piyasa fiyatlarına uyarlanmış, tüketim hacim ve alışkanlıklarına uygun, yüksek tasarruflu tarife paketleri oluşturarak maliyetleri minimize edici çözümlen müşterilerimize sunuyoruz.

“YENİLENEBİLİRDE ÖNCÜYÜZ”

Enerji devi: Zorlu Enerji Grubu’nun halka açık şirketi olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin 10 tane bağlı ortaklığı ve 3 tane iştiraki bulunuyor. Şirketin konsolide cirosu 866 bin 70 TL. Hali hazırda 3 doğal gaz santrali, 7 hidroelektrik santrali, 3 jeotermal santrali ve 3 rüzgar santralinden oluşan portföyümüzle Türkiye’de 700 MW, Pakistan’daki rüzgar santralimiz ve İsrail’deki 3 doğal gaz santralimizle birlikte ise toplamda 1.047 MVV’lık kurulu güce sahibiz.

Jeotermalin 5’te 1’i: Türkiye’deki yatırımlarımızın yüzde 67’sini, toplam portföyümüzün ise yüzde 50’sini yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Bu alanda Türkiye’nin önde gelen ve referans projeler geliştiren öncü şirketleri arasında yer alıyoruz. Jeotermalde 140 MW’lık toplam kurulu gücümüzle Türkiye’nin bu alandaki kurulu gücünün yaklaşık 5’te 1’ini tek başımıza temsil ediyoruz.

Energy Business

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.