Akıllı Gündem

Zeybekçi: ‘Kurdaki hareketler Türkiye’nin gerçeğini yansıtmıyor’

Zeybekçi: ‘Kurdaki hareketler Türkiye’nin gerçeğini yansıtmıyor’

Investing.com – Döviz kurları bugün de rekor yükselişine devam ederken Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den açıklama geldi. Zeybekçi öncelikle büyüme üzerinde durdu ve 2017’de rekor büyümenin ardından 2018’de de %7 üzerinde büyüme olacağına inandığını belirtirken açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:

-2017 rekor yılıydı, 2018’de her sene ihracatta rekor kıracağız dedik ve her ay rekor kırıyoruz. 160’ı geçtik, yıl sonunda da 170 milyar doları aşacağız. Büyüme sürdürülebilir, öngörülebilir, dengeli bir büyüme.

-Öncü göstergeler 2018 ilk çeyrek büyümesinin beklentinin üzerinde olacağını gösteriyor. Yine %7’nin üzerinde bir rakam öngörülüyor.

-2017’de ihracatımızı %10 arttırdık, %7,4 büyüdük, 2018 beklentilerimiz ihracatımız %10 seviyesinde artması, %35 seviyesinde turizm geliri olması.

– Kurla ilgili spekülatif haberlerin tabanı yok, kurdaki hareketler Türkiye’nin gerçeğini yansıtmıyor. Onun için kimse endişe etmesin, müdahale etmemek lazım, piyasa kendi içinde bu seviyeyi oturtacaktır ve oturduğu seviye de doğru seviyedir.

-Enflasyon ile mücadele etmek zorunda olduklarını belirten Zeybekçi, et fiyatlarına etkili bir müdahale olacağını açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım ise, ekonomi üzerinden saldırıldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

– Demokrasiye darbe vurmak isteyenler bunu başaramayınca bugünlerde ekonomi üzerinden yeni bir faaliyet içerisine girmiş gözüküyor. Milli irade, siyasi istikrarı azimle koruduğumuz gibi hiç kimsenin endişesi olmasın, bu ekonomik saldırıların da üstesinden geleceğiz.

-Son teşvik paketinden bazılarının mutsuz olduğunu ifade eden Yıldırım,23 proje var, doğrudan 35 bin kişi istihdam ediliyor, dolaylı olarak 134 bin istihdam var. Bırak ötesini, 20 milyar dolar bir kalemde ihracatla ithalat arasındaki açığı azaltıyor.

-Büyümede hedefin sürdürülebilirlik olduğunu belirten Yıldırım, devletin teşvik vermeye devam edeceğini belirtti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ