Akıllı Gündem

Zayıf Dolar, kurda istenen düşüşü sağlayamıyor!

Zayıf Dolar, kurda istenen düşüşü sağlayamıyor!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Dünkü FOMC toplantısında Fed, beklenildiği üzere 25 bp faiz artışı gerçekleştirdi, ancak özellikle gelişen ülkeler için korkulan olmadı ve Fed, 2018 için 3 faiz artışı ön görüsünü korudu. Oy birliği ile alınan kararın ardından Fed Başkanı Powell açıklamalarda bulundu.

Powell, ekonomik göstergelerin faiz artış hızını belirleyeceğini ve mevcut seviyelerin ise kademeli faiz artışını desteklediğini belirtti. İstihdam piyasası ve işsizlik oranının enflasyon hızını henüz istenen oranda desteklemediğini ve gidişata göre karar alacaklarını açıkladı.

Dikkat çeken kısım ise, Powell’ın dış ticaret politikasına dair kaçamak konuşması oldu ve şimdilik risk olmadığını ancak dış ticaret politikasının genişlemesi durumunda Fed tarafında da değişiklikler olabileceğinin sinyalini verdi.

Fed’in Mart toplantısını sadece faiz artışı ve büyümede hafif yukarı yönlü revizyonla geçirmesi piyasaları rahatlattı ve dolar satışları yaşandı. ABD Dolar Endeksi dünün ardından bugün de satıcılı fiyatlanıyor, ancak USD/TRY tarafında beklenen düşüş gerçekleşmedi.

Dün karar sonrası 3,9040 seviyesine gerileyen kur, bugün 3,8990 seviyesinden tekrar yönünü yukarı çevirdi ve 3,9235 seviyesine yükseldi.

3,95 seviyesini aşarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gören kur için şu anki seviyeler hala yüksek ve ilk etapta 3,89 desteğinin kırılması durumunda bir miktar rahatlama yaşanabilir, ancak fiyatlamalar bu destek üzerini korursa 3,9620 direnci test edilebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi 3,89 üzeri fiyatlamalarda 3,9620 direnci oldukça olası ve şimdilik aşağı yön isteği zayıf görünüyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ