Akıllı Gündem

Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin ABank Yönetim Kurulu’na atandı

Sabancı Holding CEO’luğundan ayrılan Zafer Kurtul ve Garanti Bankası’nın duayen isimlerinden Turgay Gönensin, ABank Yönetim Kurulu’na katıldı.

Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin ABank Yönetim Kurulu’na atandı

2016 sonunda The Commercial Bank’ın %100 iştiraki olan ABank tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulunun aldığı karar uyarınca, Didem Çerçi ve Paul Gossiaux’un görevlerinden ayrıldığı belirtilirken; 2010-2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’luğunu yürüten Zafer Kurtul’un denetim komitesi başkanı ve uzun yıllar Garanti Bankası’nda üst düzey yöneticilik yapan Turgay Gönensin’in ise, kredi komitesi başkanı görevleriyle yönetim kurulu üyeliğine atandığı paylaşıldı. Yönetim kurulu üyesi olan Joseph Abraham’ın ise, yönetim kurulu başkan vekili olarak atandığı belirtildi.

 

Zafer Kurtul Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Zafer Kurtul’un, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden finans dalında yüksek lisans (MBA) derecesi bulunmaktadır. Kurtul, Citibank, BNP-Ak-Dresdner Bank ve Societe Generale’deki yöneticilik görevlerini takiben 1998 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak Akbank bünyesine katılmıştır. Aynı bankada 2000 – 2009 yılları arasında Genel Müdür, 2009 – 2010 yıllarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2010 – 2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’su olarak görev yapan Kurtul, bu dönem içinde Sabancı Grubu’nun çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi üstlenmiştir.

 

Turgay Gönensin Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Turgay Gönensin, 1985 – 1995 yılları arasında, Interbank ve Garanti Bankası’nda çeşitli yöneticilik görevlerini takiben, 1995 – 1997 yılları arasında Finansbank’ta Genel Müdür Yardımcısı, 1997 – 2000 yıllarında United Garanti Bank International’da ve 2000 – 2001 yıllarında Osmanlı Bankası’nda Genel Müdür olarak görev yapmıştır. 2002 – 2015 yılları arasında Garanti Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Gönensin, 2015 – 2017 yılları arasında aynı bankanın çeşitli iştiraklerinde yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ