Akıllı Gündem

Yurtdışından iPhone ve iPad alacaklara kötü haber

Yurtdışından satın alınan SIM kart destekli Apple ürünleri için kötü haber! SIM kart destekli iPhone ve iPad’lerin global garantisi Türkiye’de geçerli sayılmayacak. Ayrıca cihazını Türkiye’den alıp yurtdışında değişim yapan kullanıcılarında cihazları garanti kapsamı dışında kalacak. İşte detaylar…

Yurtdışından iPhone ve iPad alacaklara kötü haber

Ülkemize göre daha ucuz olması nedeniyle iPhone ve iPad cihazların yurtdışından alınması veya getirtilmesi çok revaçta. Hatta bu ürünleri yurtdışına gitmeden sipariş verebileceğiniz internet siteleri de şu sıralar çok popüler. Ancak son gelen haberlere bakılırsa yurtdışından iPhone ve iPad getirecekler iki kere düşünmek zorunda kalacaklar. Çünkü yurtdışından satın alınan SIM kart destekli Apple ürünlerinin global garantisi Türkiye’de geçerli sayılmayacak.

Bugüne kadar yurtdışından satın alınan SIM kart destekli iPhone ve iPad cihazlar, global garanti sayesinde Türkiye’de de 1 yıl garantili sayılıyordu. Tüketiciler bu garanti süresince onarım veya değişim yapabiliyordu. Ancak gelen son bilgilere göre, Türkiye’deki global garanti geçerliliği ile ilgili çok sıcak bir gelişme oldu. Artık yurtdışından satın alınan iPhone ve iPad modellerini, ülkemizde garanti kapsamı içerisinde tamir ettirmek veya değiştirmek mümkün değil. Yurtdışından cihaz alan kullanıcıların, cihazlarına bir şey olduğunda mutlaka para ödeyerek tamir veya değişim yaptırması gerekecek.

Ayrıca diğer önemli bir gelişme ise cihazın Türkiye’den alıp yurtdışında değiştiren tüketicileri ilgilendiriyor. Bundan böyle eğer bir iPhone veya iPad ülkemizden satın alınmış ancak daha sonra yurtdışında Apple tarafından değiştirildiyse, yeni cihazın garantisinin devam etmesi için mutlaka BTK kaydının yapılmış olması gerekecek. Konuyla ilgili Apple Türkiye’nin çok yakın zamanda resmi bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

Konuya yakın kaynaklar, bu uygulamanın yurtdışından cihaz alınmasının önüne geçmek için yapıldığını belirtiyor.  cihazların Bu karar sonrası tüketicilerin cihaz alırken nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu.

Yurtdışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak geldi

Uçaklarda unutulan telefonlar yarı fiyatına satışa çıkıyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ