Akıllı Gündem

Yurtdışından getirilen telefon nasıl kaydedilir, harç ücreti ne kadar – 2017

Yurtdışı cep telefonu kayıt işlemi nasıl yapılır? Yurtdışı cep telefon kayıt harcı ne kadar? Yurtdışı Telefonu Pasaport İMEİ kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından getirilen telefon nasıl kaydedilir, harç ücreti ne kadar – 2017

Akıllı telefon modelleri her geçen gün baş döndürücü bir hızda piyasaya sürülüyor. Yeni tasarımları ve yeni teknolojileriyle tüketicilerin beğenisini kazanan bu modellere ülkemizde sahip olmak zor olabiliyor. Yeni piyasaya çıkan bir cihaz ülkemize ya geç geliyor ya da geldiğinde yüksek vergiler nedeniyle fiyatı pahalı olabiliyor. Bu nedenle birçok tüketici bu telefonları yurtdışında temin etmeye çalışıyor.

Yurtdışından getirilen telefonları sorunsuz kullanmak için yapılması gerekenler bulunuyor. İşte aşağıda sizlere bu yapılması gerekenleri adım adım listeledik.Öncelikle cihazınızı pasaportuna kaydettirmeniz gerekiyor. Peki her pasaporta cihaz kaydı yapılıyor mu?

– IMEI kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 60 günden eski olmamalı.

– Pasaport üzerinde kesinlikle giriş mührü bulunmalı. Mühür yoksa veya okunmuyorsa Emniyet Müdürlüğü’nden giriş tarihiyle ilgili kağıt alınmalı.

– Pasaportla son iki yıl içinde başka telefon kaydı yapılmamış olmalı.

Pasaportunuz kayıt işlemine uygunsa diğer adıma geçiyoruz. Harç yatırma.

– 2016 yılı için 149,20 TL harç bedelinin vergi dairesi ya da vergi almaya yetkili banka şubelerine yatırılması gerekiyor.

Harcı yatırdık artık telefonu kaydettirebiliriz. Nasıl mı?

E-devlet üzerinden ve GSM operatörü şubelerinden olmak üzere iki şekilde kayıt işlemi yapılıyor. Şifreniz varsa E-devlet www.turkiye.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. Ya da pasaport ve dekontla cihaz kayıt işlemi operatörlerin iletişim merkezlerinde yapabilirsiniz.

– IMEI kaydından sonra kapanan telefonlar 3 iş günü içerisinde açılır. Kapanmamış telefonlar sorunsuz kullanılmaya devam edilir.

Kayıt işlemlerini tamamladınız ne yapacaksınız?

– IMEI kaydı yapıldıktan sonra verilen kağıdı saklamak gerekir. Yasal işlem yapma hakkınızı bu şekilde kullanabilirsiniz.

– Bir kez IMEI kaydı yapılan telefon sonraki yıllarda dilediği kadar ülkeye giriş ve çıkış yapabilir. Tekrar kayıt gerekmez.

– Herhangi bir cihazın kayıt durumu www.mcks.gov.tr adresinden öğrenilebiliyor.

Yurtdışından iPhone ve iPad alacaklara kötü haber

 

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

.: KAYIT VE EŞLEŞTİRME İŞLEMLERİ :.
 » Yurt Dışından Getirilen Cihazlar :

Yurt dışından getirilen cihazımı Türkiye’de kullanabilir miyim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihazın 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar)

Cihazımın IMEI numarasını bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

IMEI numarası cihazın *#06# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebilmektedir

Yurt dışından gelen cihazımı kayıt altına aldırmam için herhangi bir süre sınırı bulunmakta mıdır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Kayıt işlemini nerelerde yaptırabilirim?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.
AVEA
TURKCEL
VODAFONE

e-Devlet kapısı üzerinden kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde  herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

Kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekmektedir?

Kişinin e-devlet sisteminden  kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (149.20 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Dekontta dikkat edilmesi gereken husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı  IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişilerin (Yabancı bireyler)  ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir.

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

Kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak  öğrenilebilecektir.

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar  (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

Yolcu beraberinde getirilen cihazın kayıt altına alındıktan sonra  ana kart değişimi yapılır ise kayıt işlemini nasıl yapabilirim?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde neler bulunması gerekmektedir?

Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin,cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

Yurt dışından yeni geldim ancak beraberimde cihaz getirmedim. Pasaport kayıt hakkımı ücretsiz veya ücretli olarak bir başkasına verebilir miyim?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebilmektedir. Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir. Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazımı kayıt altına aldırabilir miyim ?

Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazlar kayıt altına alınmamaktadır.

Yurt dışından gelirken iki adet cihaz aldım. Kayıt işlemi yaptırabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir

Kısa sürede Türkiye’de kalacak olanların  cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor mu?

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri); ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından kişilerin cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan  cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılmaktadır.

Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilere ait cihazlar kayıt altına alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;
*Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
*Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
*İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir. Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin  üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

Kısa süreli Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekir mi?

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

Ülkemizde yaşayan Yabancı uyruklu kişilere ait cihazlar nasıl kayıt altına alınmaktadır?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;
• Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
• Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
• İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,
pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?

Cihaza ilişkin olarak sunulan belgelerde ve cihazın elektronik kimlik bilgisinde sorun bulunmaması halinde, cihaza ilişkin bilgiler eş zamanlı olarak Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) girilmekte ve cihazın IMEI numarası kayıt altına alınmaktadır.

e-devlet üzerinden kayıt başvurusunda bulundum. İşlemlerin tamamlandığını nasıl anlarım?

e. Devlet üzerinden sorgulama kayıtlı olup olmadığı öğrenilebilir

Yurt içinden satın almış olduğum cihazımın IMEI numarasını sorguladım. “Kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” uyarısını aldım. Ne yapmalıyım?

Cihazın satın alındığı yere başvurulması gerekmektedir. Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Yurtiçinden satın almış olduğum cihazın kayıt dışı olduğunu öğrendim, buna ilişkin sahip olduğum haklar nelerdir?

Bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı  Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

Cihazımın IMEI bilgisinin değiştirilmiş olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

Sorgulamada cihazımın IMEI bilgisinin değiştirilmiş olduğu sonucunu aldım/cihazıma IMEI bilgisi değiştirilmiş olduğu gerekçesi ile yasal uyarı mesajı geldi. Cihazımı kullanamayacak mıyım?

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olan cihazıma ait IMEI numarası ile eşleştirilmiş olan hattımı başka cihazda kullanabilir miyim?

Eşleştirme işlemi yalnızca IMEI bilgisi değiştirilmiş olan cihaz için geçerli olduğundan kullanılan hat; kayıtlı olan herhangi bir cihazda sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş cihazımı (klon) nasıl kullanabilirim?

IMEI numarası  klonlanan cihazın kullanıcısının başvurusu üzerine cihaz ithalat yolu ile alınmış ise ithalatçı veya imalatçı firmaya, yolcu beraberinde gelmiş ise e-Devlet üzerinden  gerçek cihaz sahibine ait tek GSM numarası ile kullanıma açılır.

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.

[/colored_box]

Yurtdışından getirilen ikinci cep telefonuna yasak geldi

BTK’dan yurtdışından getirilen telefonlar için IMEI düzenlemesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ