Akıllı Gündem

YouTube’dan online müzik itirafı

YouTube Music’in başındaki Lyor Cohen, şirketin online müzik politikası ve telif gelirleri hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Cohen, şirketin dijital müzik konusunda Spotify, Apple Music ve Pandora’nın neden gerisinde kaldığını açıkladı.

YouTube’dan online müzik itirafı

Dijital müzik sektörü son dönemde çok hareketli günler yaşıyor. Spotify’ın başı çektiği sektöre Apple Music‘in de dahil olmasıyla beraber rekabet kızıştı. Uzun süredir sektörün için de olan YouTube cephesinde ise bir türlü gelişim ve ilerleme sağlanamıyordu. Özellikle YouTube’un ücretleri ve telif hakları tartışma konusuydu. Sonunda YouTube cephesinden önemli açıklamalar geldi.

YouTube Music‘in başındaki Lyor Cohen , Perşembe günü yazdığı bir blog yazısında YouTube’un neden bir şansı daha hak ettiğini ve neden firmasının en çok ödeyen müzik akışı hizmeti olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Run DMC’nin eski yol yöneticisi, sekiz aydır YouTube’da çalışıyor. Google’ın hip-hop’un doğuşunun 44’üncü yıl dönümünü kutlayan Doodle’ı arama motorunun ana sayfasına getirmede de rol oynamıştı; Cohen, bir müzik aşığı ve sanatçı destekçisi olduğunu söylüyor. YouTube müziğin üyelik partisine geç katıldığını ve bunun da Spotify, Pandora ve Apple Music gibi firmaların öne geçmesine sebep olduğunu düşünüyor. Ayrıca, müzik videolarındaki reklamların “müzik endüstrisinin ölümü” olmadığını, aksine para getirmek için ikinci bir kaynak olduğunu düşünüyor. Cohen’in iddiasına göre YouTube’un reklamları geçtiğimiz 12 ayda bir milyar dolardan fazla gelir kazandırmış. Bu müzik endüstrisini destekleyebilir, ama ya sanatçıların kendilerini?

Cohen, YouTube’un Spotify veya Pandora’dan daha az ödediğine dair yaygın inanışa karşı çıkıyor ve Amerika’da her bin akışa 3$ verdiğini söylüyor. Cohen ayrıca, müzik endüstrisi ile YouTube’un arasını düzeltmeye çalıştığını, şarkı yazarlarının ve sanatçıların ne kazandıklarını bilmeleri gerektiğini söylüyor. Cohen, sanatçıları telif gelirleri konusunda daha detaylı bilgilendirmeleri gerektiğini, bölgeye göre reklam gelirlerini ve Amerika’da diğer hizmetlere göre ne kadar kazandıklarını göstermeleri gerektiğini söylüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ