Akıllı Gündem

YouTube 12 yıl sonra logosunu değiştirdi

Dev video platformu YouTube, 12 yıl sonra radikal bir karar alarak ilk defa logosunda değişikliğe gitti. İşte YouTube’un logo değişikliğinin detayları.

YouTube 12 yıl sonra logosunu değiştirdi

YouTube, radikal bir karar ile kuruluşundan bu yana ilk defa logosunu değiştirdi. Video devi, bugüne kadar kullandığı vişne çürüğü renkli klasik kutu içinde Tube tasarımlı logosunu, çağın yeniliklerine uygun olarak yeniledi.

YouTube’un yeni logosunda ilk dikkat şey, YouTube yazısının başına kırmızı oynat (play) ikonu. Sayısız reklamda uygulama simgesi ve görsel tanımlayıcı olarak kullanılan parlak kırmızı oynat düğmesi artık YouTube kelimesinin sonunda kalıyor. İkinci büyük değişiklik ise YouTube yazısındaki Tube kısmında bulunan vişne çürüğü renginin tamamen ortadan kaldırılması. YouTube yazısında logoda sade olarak yer verilmiş.

İlk bakışta sadelik hissi veren logo için YouTube, yine de değişikliğin çok sayıda aygıtımızdan esinlendiğini söylüyor ve yeni logonun, farklı ekran boyutlarına göre daha uyarlanabilir olduğunu belirtiyor.

Şirketten logo hakkında yapılan açıklama, “Yenilenmiş parlak kırmızı YouTube Logosu ve YouTube Simgesi . Çoklu ekran dünyamız için tasarlanan güncellenmiş Logo, YouTube sözcük ve simgesinin temizlenmiş bir sürümünü birleştirerek en küçük ekranlarda bile çeşitli cihazlarda daha iyi çalışan daha esnek bir tasarım oluşturuyor. Neden daha esnek? Oda kısıtlı olduğunda (örneğin bir akıllı telefonda) parlaklaşmış Simgeyi daha kolay görülebilecek ve daha net bir şekilde okunacak olan kısaltılmış bir Logo olarak kullanabilirsiniz” denildi.

Kanal sahipleri, alanının sınırlı olduğu bir cihazda kanallarını vurgulamak isterse, bu yeni logoyu kullanabilir ve parlaklaştırılmış simgeyi kısaltılmış bir logo olarak kullanabilir. Yeni logo ve simge, bugün başlayarak mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlarda yaygınlaşıyor.

Logo bir yana, yeni görünümün çoğunu zaten daha önceden görmüştük. YouTube, yeni tasarımını aylardır test ediyordu. Google son zamanlarda bir beta başlattı, böylece daha fazla insan yeni arayüzü deneyebildi.

Yeni YouTube kullanıcı arayüzü, daha hızlı ve daha güvenilir bir deneyim sağlamak için Google’ın Polimer çerçevesine dayanır. Genel tasarım, selefinden daha basit ve daha temiz.

Yeni YouTube kullanıcı arayüzü, bugün başlayarak hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanıcılara sunuluyor.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ