Akıllı Gündem

Yıldız Holding Suudi Arabistan’da hedef büyüttü

Yıldız Holding’in global marka yolculuğunun ilk durağı Suudi Arabistan, şirket için yüzde 20’yi aşan büyüme hızıyla öne çıkıyor. Ülker, Godiva ve McVitie’s markalarının çatı şirketi pladis, bu pazarda vitesi yükseltiyor.

Yıldız Holding Suudi Arabistan’da hedef büyüttü

Yıldız Holding’in global markası pladis. bisküvideki üçüncü büyük pazarı Suudi Arabistan’daki büyüme temposunu hızlandırmayı he­defliyor. MENA Bölgesi’nin en bü­yük pazarı olan Suudi Arabistan’da, ülkenin en kalabalık iki kenti Rivad ve Cidde’de iki fabri­kası olan pladis, tesislerini gezdir­mek ve bölgeye ilişkin hedeflerini paylaşmak için Türk basın mensup­larını davet etti.

Ülker, Godiva ve McVities mar­kalarının çatı organizasyonu pladis’in CEO Yardımcısı görevini üstlenen Mehmet Tütüncü, “Suudi Ara­bistan’ın en büyiik pazar olduğu ME­NA Bölgesinin toplam satışları 320 mil­yon dolar ve payı da yüzde 7. Bu yıl so­nunda ise oran yüzde 9’a yükselecek. 2019’da bu oranın yüzde 12 olmasını hedefliyoruz. Böylece MENA, İngiltere ve Türkiye’den sonra pladis’in üçüncü büyük pazarı olacak” diyor.
İDDİALI HEDEFLER

Bölgede 1 milyar dolara yakın atış­tırmalık pazarına hitap ettiklerini anla­tan pladis MENA Bölge Direktörü Mert Altınkılınç da Suudi Arabistan’da yıllık yüzde 20’yi aşan büyüme hedef­lerini gerçekleştirmek için okul, has­tane, üniversite kantinleri ve e-ticaret kanallarına da yöneldiklerini söylüvor.

Altınkılınç, “E-ticaretten yılda 2 milyon dolarlık satışımız var, bu rakamı yükseltmek için farklı e-ticaret kanallarına gireceğiz. Ayrıca bu yıl okul kantinle­rini hedef olarak seçtik. 2017 için he­defimiz yüzde 23 büyümek” diyor.

MISIR, UMUT VERİCİ

pladis’in Suudi Arabistan’dan yö­netilen MENA bölgesindeki üçüncü üretim tesisi Mısır’da bulunuyor. Daha kalabalık olmasına rağmen ekonomik sıkıntılar nedeniyle Mısır’daki büyü­menin sınırlı olduğunu söyleyen Meh­met Tütüncü, gelecek için ise ümitli konuşuyor. Tütüncü, “Mısır’da mo­dern bir fabrikamız var. Çok ciddi bir nüfus ve potansiyeli söz konusu” değerlendirmesi yapıyor.

Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ