Akıllı Gündem

Yerli otomobilin CEO’su belli oldu iddiası

Yerli otomobilin CEO’su belli oldu iddiası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü önceki gün yaptğı açıklamada, yerli otomobilin CEO’luğu için ‘3 isim üzerinde durulduğunu ve son kararı Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu’nun vereceğini söyledi. Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, dün paylaştığı tweet ile bu ismin Gürcan Karakaş olduğunu öne sürdü. 

Bayer, Twitter’dan yaptığı paylaşıdma “İktidarın beş ortaklı yerli otomobilin CEO’luğuna Gürcan Karakaş’ın getirileceği konuşuluyor. Karakaş 2017’de Bosch’un Automotive Aftermarket’in Almanya merkezinde, kıdemli başkan yardımcılığı görevini üstlenmişti. Almanya’da okudu, ODTÜ Makinayı bitirdi. Hayırlı olsun” diyerek Karakaş’ın yerli otomobilin CEO’luğuna getirileceğini duyurdu.

BAKAN ‘CEO OLARAK 3 İSMİN ÜZERİNDE DURULUYOR’ DEMİŞTİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ‘Türkiye’nin Otomobili Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin Otomobili’nin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor” diyen Özlü, projede teknik ve mali analizin, fizibilitenin son aşamasına geçildiğine işaret ederek, “Geldiğimiz noktada, devlet desteklerinin tasarımı üzerinde çalışılıyor. Ayrıca bir üst yönetici (CEO) ataması olacak, buna Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu karar verecek. CEO olarak çok sayıda ismin adı geçti ancak şu anda 3 isim üzerinde düşünülüyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu, CEO’sunu kendi içinde değerlendirip çalışma arkadaşlarını kendileri açıklayacaklar” diye konuştu.


Gürcan Karakaş

GÜRCAN KARAKAŞ KİMDİR?

Gürcan Karakaş 1965 Antalya Akseki doğumlu. 1988 yılında Ortadoğu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Karakaş, aynı yıl Aselsan’da çalışmaya başladı. 1990 yılında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş’de görev alan Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Almanya Feuerbach’ta dizel püskürtme sistemleri ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştı.

1995 yılında Bursa’da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü oldu ve 1996-1997 yılları arasında Almanya Bühlertal’da enerji ve karoseri sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı. Gürcan Karakaş, 2004 yılında Bosch Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı. 2007 yılında Bosch’un Almanya’daki merkezine geçen Karakaş, o tarihten bu yana grubun yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ