Akıllı Gündem

YENİLEME 2-BORSA-BIST-100 %0.46 düşüşle kapandı, Doğan Grubu hisseleri medya varlıklarının satış fiyatlamasının olumlu bulunmasıyla tavan yaptı

YENİLEME 2-BORSA-BIST-100 %0.46 düşüşle kapandı, Doğan Grubu hisseleri medya varlıklarının satış fiyatlamasının olumlu bulunmasıyla tavan yaptı

(BIST-100’deki seyir ve kapanış verileri ile yenilendi)

İSTANBUL/ANKARA, 22 Mart (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl üç faiz artırım tahmininin korumasının ilk etapta olumlu algılanması ve dolardaki değer kaybıyla yükseliş gözlenen Türk hisse senetleri piyasası, günün ilerleyen saatlerinde ise satışlarla karşılaşarak eksiye döndü.

BIST-100 endeksinde .XU100 , medya şirketlerinin satış haberinin ardından sert yükselen ve tavan fiyattan işlem gören Doğun Grubu hisseleri öne çıktı.

Doğan Holding DOHOL.IS yüzde 19.54, Doğan Gazetecilik DGZTE.IS yüzde 19.76, Hürriyet HURGZ.IS hisseleri yüzde 19.51 yükselişle tavan işlem gördü. Dün de yüzde 19’un üzerinde prim yapan hisselerde böylece iki günlük yükseliş de yüzde 40 civarında gerçekleşti.

Gün içinde yüzde 0.8 yükselişle 118,589 puana kadar yükselen BIST-100 endeksi ise, daha sonra gelen satışlarla 117,072 puana kadar geriledi. Endeks günü yüzde 0.46 kayıpla 117,110.25 puanda tamamladı.

Söz konusu geri çekilmede birden fazla haber akışının etkili olduğu belirtilen TEB Yatırım’ın değerlendirme notunda, ilk unsur olarak Trump hükümeti tarafından Çin’e bu akşam açıklanması beklenen fikri mülkiyet hakları vergilerine işaret edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen ürünlere getireceği gümrük vergilerini bugün açıklaması bekleniyor. Beijing’den misilleme ihtimalini tetikleyebilecek bu adım, küresel ticaret savaşı endişelerini artırırken; baskılanan risk iştahıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolar karşısında değer kaybı söz konusu.

Fed sonrası ilk etaptaki olumlu algılamayla 3.90 seviyesinin altını test eden dolar/TL, bu seviyelerde kalıcı olamadı ve öğleden sonra 3.93 seviyesini aştı.

TEB Yatırım’dan yapılan değerlendirmeye göre, ayrıca Facebook haber akışıyla ABD teknoloji sektörüne bir soruşturma açılma ihtimalinin belirmesi ve AB-Türkiye haber akışının da satışlarda etkili olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği ülkeleri liderlerinin Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile Doğu Akdeniz’deki doğalgaz rezervleri konusunda yaşadığı gerilimde yasadışı olarak nitelendirdikleri eylemlerini şiddetle kınayacakları bildirildi. GRUBU HİSSELERİ

Endekste öne çıkan Doğan Holding, Doğan Gazetecilik ve Hürriyet Gazetecilik hisselerinde dün gözlenen yüzde 20’ye yakın yükseliş, açıklanan satış fiyatlamalarının olumlu bulunmasıyla bugün de devam etti.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermek istemeyen bir analist, “Satış 1.1 milyar dolar şirket değeri üzerinden yapılacak diye anlıyoruz. Bu rakam doğru ise FAVÖK çarpanı olarak 2017 rakamlarıyla 33 çarpan anlamına geliyor. Küresel ölçekte benzer işi yapan şirketlerin FAVÖK çarpanlarına bakarsak ortalama 10 civarında” dedi ve ekledi:

“Kısaca şirket çok iyi bir fiyattan satılmış görünüyor. Henüz tüm detaylara hakim değiliz ancak hisselerin iki kere tavan yapmasının nedenini çarpanların yüksek olmasına bağlıyoruz. Hisselerdeki artışların da devam etmesini bekliyoruz. Bir de şu taraftan bakabiliriz. 980 milyon dolar yaklaşık 3.5 milyar TL ediyor. Bu sadece Doğan Holding’in medya kısmı. Holdingin toplam piyasa değerinin 2.3 milyar TL olduğunu düşünürsek de sadece medya kısmının 3.5 milyar TL’ye satılması holding için de oldukça pozitif.”

Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Demirören Grubu’ndan üst düzey yetkili dün yaptığı açıklamada, Doğan medya grubunu almak için görüşme yürütüldüğünü, belli aşamaya gelindiğini ve satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını söylemişti.

Bu sabah ise Doğan Holding yazılı ve görsel medyadaki bağlı ortaklıklarının önemli bir kısmındaki paylarının satışı ve devri için Demirören Holding ile görüşmelere başladığını açıkladı. Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada görüşmelerin 1.1 milyar dolar işletme değeri olmak üzere ilgili finansal borçların indirim konusu yapılmasıyla 890 milyon dolar hisse değeri üzerinden yürütüldüğü belirtildi. Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Demirören grubu Enerji, Sanayi, Turizm, Konut Projeleri, AVM, Liman işletmeciliği ve medya gibi alanlarda faaliyet yürütürken, 2011 yılında Doğan grubundan Milliyet ve Vatan gazetesini satın almıştı.

Diğer yandan bugün Reuters’ta yer alan ve kaynaklara dayandırılan özel haberde, Denizbank’ın DENIZ.IS Emirates NBD’ye ENBD.DU satış sürecinin birkaç haftaya sonlanabileceği; Denizbank CEO’sunun sürecin Türkiye-BAE geriliminden etkilenmemesi için Erdoğan ve Yıldırım’la görüştüğü belirtildi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ