Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Tarımda büyümek isteyen Anadolu Grubu, İtalyan ortaklı traktör şirketi Anadolu Landini ile 5 yılda toplam 1.9 mlyr TL ciro hedefliyor

YENİLEME 1-Tarımda büyümek isteyen Anadolu Grubu, İtalyan ortaklı traktör şirketi Anadolu Landini ile 5 yılda toplam 1.9 mlyr TL ciro hedefliyor

(Yatırımın detayları ve üst yöneticilerin açıklamaları ile yenilendi)

ŞEKERPINAR, 13 Nisan (Reuters) – Anadolu Grubu AGHOL.IS odaklandığı stratejik alanlardan biri olan tarımda daha fazla büyümeyi planlarken; 40 milyon euro yatırımla İtalyan Argo Tractors ortaklığında kurduğu Anadolu Landini ile traktör üretimine başladı.

Kocaeli-Şekerpınar’daki üretim tesisinde 2019 yılında şanzıman üretimine de başlanması planlanırken; grup, Anadolu Landini ile 5 yılda toplam 1.9 milyar lira ciro elde etmeyi hedefliyor.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Anadolu Grubunun 2017 sonu itibarıyla toplam cirosu 32.2 milyar lira seviyesinde bulunuyor.

Anadolu Grubu şirketlerinden Anadolu Motor ile İtalyan traktör üreticisi Argo Tractors tarafından yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan Anadolu Landini’nin yerli üretime başlaması ile ilgili düzenlenen törende konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, grup stratejisi olarak yerli üretime büyük önem verdiklerini ve Türkiye’ye yabancı yatırım çekmenin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Anadolu Landini çatısı altında başlayan traktör üretiminde yerlilik oranını 2019 sonuna kadar yüzde 85’e, uzun vadede bazı modellerde de yüzde 100’e çıkarmak gibi önemli ve iddialı hedeflerimiz var. Böylece otomotiv yan sanayi için de önemli bir kapasite fırsatı sunacağımıza inanıyorum. 2019’da ek bir yatırımla traktörlerimizin şanzımanını da kendimiz üretmeyi planlıyoruz. Bunun yanında yalnızca Türkiye’de üretilecek olan Globe serisini yurtdışı pazarlara satarak önemli bir ihracat geliri elde etmeyi hedefliyoruz.”

Toplantıda verilen bilgiye göre, Anadolu Motors 2012 yılından bu yana Argo Tractors’un Türkiye’deki distribütörlüğünü yapıyordu. Kocaeli Şekerpınar’da başlayan traktör üretiminde yerlilik oranının bu yıl sonuna kadar yüzde 42’ye, 2019 yılında başlayacak şanzıman üretimi ile birlikte de yüzde 85’e ulaşması öngörülüyor.

Özilhan, “Odaklandığımız stratejik alanlardan biri olarak tarımın geleceğini şekillendirecek büyük dönüşümün bir parçası olmayı ve Türk çiftçisinin hayatını kolaylaştıracak performansı yüksek ürünler sunarak sektörde verimliliğin artırılmasına önemli katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Söz konusu yatırımla birlikte Landini Globe serisinin dünyada sadece Şekerpınar’daki tesislerde üretileceğini belirten Anadolu Landini Genel Müdürü Hayati Kösoğlu, bu modelin tüm dünyaya Türkiye’den ihraç edileceğini söyledi.

Kösoğlu, bu sene ayrıca şu anda İtalya’dan ithal edilen bazı serilerin de yerlileştirme çalışmalarına başlamayı planladıklarını; McCormick marka traktörlerin de Türkiye’de satışına başlayacaklarını belirtti.

Kösoğlu, “Anadolu Landini olarak 5 yıl sonunda toplam 2 milyar liraya yaklaşan ciromuzla Türk traktör pazarında ilk üçe girmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin toplam 1.8 milyon adet traktör ile dünyanın en büyük üçüncü traktör parkına sahip olduğunu belirten Kösoğlu, “Bu parkın ortalama yaşı 23 yıl. Yani yaşlı bir parka sahibiz. Satış bandına baktığımızda da yaklaşık yüzde 75’i 80 beygirin altında satılmakta. Bu durum da Anadolu Landini için güzel fırsatlar yaratıyor” dedi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, geçen yıl Türkiye’de 72,032 adet traktör üretimi ile rekor kırılmıştı.

Toplantıda verilen bilgiye göre Anadolu Landini bu yıl 750 adet traktör üretmeyi, bunun yaklaşık 250 adedini ise ihraç etmeyi planlıyor. Şirket, yapacağı ithalat da dahil edildiğinde bu yıl toplam 2,000 adet satış öngörüyor. Anadolu Landini bu yıl sonuna kadar 100 kişilik istihdama ulaşacak.

Argo Tractors Başkanı Valerio Morra da, yüksek hacimli bir pazar olan Türkiye’de yerinde üretimin gerekli olduğunun farkına vardıklarını belirterek, bu ortaklığın büyümek için çok büyük fırsat sunacağını söyledi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ