Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Savcılar Atilla için yaklaşık 20 yıl ceza isterken Halkbank hisseleri 11 Nisan’da açıklanacak karar öncesi %15 üzeri primli

YENİLEME 1-Savcılar Atilla için yaklaşık 20 yıl ceza isterken Halkbank hisseleri 11 Nisan’da açıklanacak karar öncesi %15 üzeri primli

(Analist görüşleri ve ayrıntılar eklendi)

Ebru Tuncay

İSTANBUL, 5 Nisan (Reuters) – Halkbank HALKB.IS hisseleri, ABD’de savcıların ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Mehmet Hakan Atilla için yaklaşık 20 yıl hapis cezası verilmesini istediği haberinin ardından yüzde 15 üzeri primli.

Haber sonrası hisselerdeki keskin yükselişi değerlendiren bankacılar ve analistler bu davanın Halkbank davası olmadığını hatırlatarak, ancak piyasanın Halkbank’a olası ceza beklentisinde bir değişikliği fiyatlıyor olabileceğine dikkat çekiyorlar.

ABD’de savcılar ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Mehmet Hakan Atilla için yaklaşık 20 yıl hapis cezası verilmesini istediler. Atilla geçen yıl Mart ayında New York’ta gözaltına alınmış, ve dört hafta süren duruşmaların ardından ABD’nin İran yaptırımlarını ihlale yardımdan 3 Ocak tarihinde suçlu bulunmuştu. Karar 11 Nisan’da açıklanacak. Sözcüsü İbrahim Kalın bugün yaptığı açıklamada gazetecilerin sorusu üzerine, Hakan Atilla davasının bir hukuk skandalı olduğunu belirterek,”Bu kararı kınıyoruz ve reddediyoruz, hakimin kararını görecek ve takipçisi olacağız” dedi.

Kalın, “Bir vatandaşımızın bu şekilde tutuklu olması ve böyle bir cezayla karşı karşıya bulunması kabul edilebilir değil” diye konuştu.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, 11 Nisan’da Atilla’nın cezasının belli olacak olmasında, bankaya ilişkin beklentilerde bir değişiklik meydana gelmiş olabileceğini belirtti.

Erkan, “Söz konusu dava kapsamında “şahısla sınırlı kalacak, bankaya yansımayacak” şeklinde bir anlaşma olmuş olabilir, ya da bankaya beklentilerden daha düşük ceza gelebileceği gibi bir algı oluşmuş olabilir” dedi.

Türk bankalarının İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’den milyarlarca dolar para cezası ile karşı karşıya olduğuna dair haber Ekim 2017’de Habertürk gazetesinde yer alırken, BDDK ve yetkililer haberi doğrulamamıştı.

Daha sonra ise ekonomi yetkilileri ABD’den Halkbank dışında bir banka için inceleme talebi gelmediğini ve davadan sektör geneli için risk beklemediklerini ifade etmişti.

Deniz Yatırım Bankacılık Analisti Sadrettin Bağcı, bu davanın Atilla davası olduğunu ancak ortada siyasi politik hikayelerin de olduğunu belirterek, “Bankaya daha az ceza geleceği beklentisini fiyatlıyor olabilir piyasa. Halkbank’ın dünkü kapanış itibarıyla, bankanın güncel hisse fiyatının hisse başına karına bölünmesiyle bulunan fiyat/kazanç (F/K) oranı 3’ün altında. Oysa bu bankanın 6 F/K civarında işlem görüyor olması gerekiyor” dedi ve ekledi:

“Bu durum da hesaplamalara göre yaklaşık 1 yıllık kârın göz ardı edilmesi demek. Bu da 1 milyar dolarlık bir ceza beklentisine denk geliyor.”

Halkbank konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Üst düzey bir bankacı ise Atilla kararının Halkbank’la ilgili süreçte bir etkisinin olmasını beklemediklerini belirterek “Bankanın ABD’li firma ile danışmanlık süreci devam ediyor. Görevlendirilen danışmanların çalışmaları sürüyor” dedi.

Halkbank ABD’li bir hukuk firması ile bankada araştırma ve inceleme sürecini başlatmıştı.

ENDEKSTEKİ YÜKSELİŞİN YARISI HALKBANK’TAN GELDİ

Halkbank hisselerindeki yukarı yön, kurdaki yükseliş ve iç siyasi gelişmelerin baskılamasının beklendiği endeksin de artıda kalmasına destek veriyor.

Halkbank hisseleri 9.10 liradan açılmasının ardından kademeli olarak yükselerek 10.79 liraya kadar yaklaştı.

Hisseler saat 1316’da yüzde 15.14 primle 10.42 liradan işlem görüyor.

Sene başından bu yana yüzde 16, Atilla’nın tutuklandığı Mart 2017’den bu yana ise yüzde 24’e yakın değer kaybeden Halkbank hisselerindeki bugünkü yükseliş bankacılık endeksi .XBANK ve BIST-100’ü .XU100 de yukarı çekti. Bankacılık endeksi saat 1322’de yüzde 2.05, BIST-100 de yüzde 0.71 yükselişte.

BIST-100 aynı saatlerde 806 puan yükselirken, 386 puan katkıyla bu yükselişin yaklaşık yarısını sağladı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ