Akıllı Gündem

YENİLEME 1-PİYASALAR-Kur ve faiz jeopolitik, siyasi ve makro endişelerle 3.5 ayın yeni zirvesinde; lokallerin döviz satışları dikkat çekiyor

YENİLEME 1-PİYASALAR-Kur ve faiz jeopolitik, siyasi ve makro endişelerle 3.5 ayın yeni zirvesinde; lokallerin döviz satışları dikkat çekiyor

(Gün içi detaylar ve gelişmeler eklendi)

ANKARA, 16 Mart (Reuters) – Jeopolitik, siyasi ve makro ekonomik endişelerle dolar/TL ve gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz yükselişini sürdürerek bugün 3.5 ayın yeni zirvesini test etti.

TL dolar karşısında son iki haftada yüzde 2 değer kaybetti. Bu hafta lokal yatırımcıların milyar dolarla ifade edebilecek büyüklükte döviz satışlarının görüldüğünü belirten bankacılar, buna rağmen “kuvvetli” yabancı çıkışlarıyla TL’nin değer kaybetmeyi sürdürdüğünü belirttiler.

Global olarak ABD’de faiz artışlarının hızlanacağına ilişkin endişeler piyasada baskı yaratıyor. Bunun yanı sıra şehir içi çatışmaların artmasından endişelenilen Afrin operasyonu ve Seçim İttifakı Yasası’nda seçim güvenliği konusundaki tartışmalar yatırımcı tarafından tedirginlikle izleniyor. Ekonomi tarafında ise yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın yarattığı kaygılar satış baskısının ana nedeni olarak görülüyor.

Bazı piyasa oyuncuları, hükümet yetkilileri tarafından birçok kez reddedilmesine karşın erken seçim ihtimalinin de piyasalarda satış baskısı yarattığını belirtiyor ve bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Seçim İttifak Yasası sonrasında bu ihtimalin arttığına da dikkat çekiyorlar.

Bankacılar “bozulan yabancı algısı” sonrası geçen hafta başında başlayan başta tahvil ve ardından döviz piyasasında yaşanan yabancı kaynaklı satışların devam edip etmeyeceğinin önümüzdeki haftalarda yakından takip edilmeye devam edeceğini belirtiyor.

Öte yandan ekonomi yetkilileri ise dalgalı kur politikasında iniş çıkışların olabileceğini ancak Türkiye’nin makro gerçekleşmelerinin mevcut seviyeleri ve hareketliliği yansıtmadığını belirtiyorlar.

Tüm bu gelişmelerle dolar/TL bugün 3.92’yi aşarak 4 Aralık 2017’den beri yeni en yüksek seviyesini test ettikten sonra saat 1805’te 3.9210/3.9232 seviyesinden işlem gördü. Bugün 4.3744 ile tarihi zirvesini test eden sepet bazında TL aynı saatte 4.3644/4.3672 seviyesindeydi. Euro/TL ise bugün 4.8295 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra aynı saatte 4.8089/4.8114 seviyesinde işlem gördü.

Garanti Yatırım Danışmanlığı Birim Müdürü Tufan Cömert bugün yayımladığı notta, yabancı kaynaklı tahvil satışlarının ve bu satışı yapacak likidite bulamayan yatırımcıların kendilerini döviz piyasasında hedge etmek istemesinin TL’de değer kaybına neden olduğunu belirtti. Piyasadaki satışların bu şekilde açıklanabileceğini belirten Cömert şöyle dedi:

“Seviye olarak bakarsak Türk tahvil faizlerinin beklenen enflasyona göre geldikleri seviyeler cazip. 2 yıllık tahvilde yüzde 14 bileşiğe yakın seviyeler mutlaka bazı yatırımcıların iştahını kabartacaktır. Ancak tahvil faizlerini çok aşağı çekecek, bir trend yaratacak ortamımız yok.”

TL’de ise gelinen seviyeleri “fazla heyecanlı” bulduklarını belirten Cömert, “Tahvil faizlerinin gerilemesi ile birlikte TL’de de düzeltme bekliyoruz. Bu düzeltmenin ölçeği küresel piyasalardaki seyre de bağlı kalacaktır, ancak gerek euro/TL, gerekse de sterlin/TL’de gördüğümüz rekor seviyelerden gerilemesinin dolar/TL’ye göre daha fazla olacağını tahmin ediyoruz. Öte yandan bunun kısa vadeli bir görüş olduğunu, orta vadede TL’de değer kaybı sürecinin devamını beklediğimizi bir kez daha hatırlatayım” dedi.

TAHVİL GETİRİSİ 100 BP YÜKSELDİ

Tahvil piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta başlayan yükseliş dün itibarıyla 100 baz puana yaklaştı. Beklentilerin üzerindeki enflasyon verisinin ardından tahvil faizlerinde başlayan yükseliş PPK ve Moody’s kararları sonrasında da devam etti. Beklentilerin üzerindeki cari açık da bu yükselişi tetikleyen bir başka makro neden oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta 45 baz puan yükseldikten sonra bu haftaki yükseliş Pazartesi günü 25 baz puan oldu. Geçen hafta başından beri toplam yükseliş yaklaşık 100 baz puan olarak gerçekleşti.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.69 valörde son işlemde yüzde 12.82 seviyesindeydi. Bugün işlem bazında en yüksek getiri yüzde 12.88 seviyesinden gerçekleşirken, spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 12.84 valörde son işlem yüzde 12.78 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 13.89, valörde son işlem yüzde 13.93 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 13.91 oldu.

Hisse senetleri piyasasında ise bugün dalgalı bir seyir gözlenirken, BIST-100 endeksi .XU100 günü 117,216 puanda yatay tamamladı.

Endekste hareketli hisselerden Migros MGROS.IS 56 adet Uyum mağazası ile 17 adet Makro Market mağazasını devralma haberi sonrası yüzde 4 civarı yükseldi. Hisse günü yüzde 1.17 yükselişle tamamladı.

İTTİFAK YASASI SONRASI ENDİŞELER

Öte yandan AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı ve siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Muhalefet, yasanın seçim güvenliği ve güvenilirliğini zedeleyen maddeler içerdiğini belirterek, bu çerçevede “sandıkların birleştirilerek taşınması, mühürsüz zarfların geçerli sayılması, sandıklara güvenlik güçlerinin müdahalesi ve seyyar sandığın kanuni düzenlemeye bağlanması” gibi çeşitli maddelere itiraz ediyor.

Bu değişiklikler piyasalarda bazı kesimlerin “ittifak yasasının geçerli olduğu bir erken seçim planlandığı” görüşlerine neden oluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP bir erken seçim planı olduğu iddialarını ise reddediyor. Erdoğan yerel ve genel seçimlerin planlandığı gibi Mart ve Kasım 2019 tarihlerinde yapılacağını ifade ediyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ