Akıllı Gündem

YENİLEME 1-PİYASALAR-FED’in faizleri sabit tutmasıyla dolar/TL’de 3.75 civarında seyretti, ABD verileri sonrası borsaya satış geldi

YENİLEME 1-PİYASALAR-FED’in faizleri sabit tutmasıyla dolar/TL’de 3.75 civarında seyretti, ABD verileri sonrası borsaya satış geldi

(Gün içi gelişmeler eklendi, veriler güncellendi)

ANKARA, 1 Şubat (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kısa vadeli faizleri sabit tuttuğu toplantısının piyasalarda büyük bir yön değişimi yaratmaması sonrası dolar/TL güne başladığı 3.75 civarında yatay seyretti.

ABD’de yarın açıklanacak olan tarımdışı istihdam ve ortalama saatlik ücretler verisi öncesi bugün öncü istihdam verileriyle dolar/TL sınırlı dalgalansa da, piyasalarda genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel iyimser bir seyir gözleniyor.

ABD faizlerindeki ve dolar endeksindeki dalgalanmaları yansıtarak yılbaşından bugüne 3.72-3.85 bandında dalgalanan dolar/TL TRYTOM=D3 saat 1640’ta 3.7496/3.7508 seviyesinde işlem gördü.

Aynı saatte sepet bazında TL 4.2096/4.2114; euro/TL 4.6697/4.6719 seviyesindeydi.

ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil getirileri US10YT=RR yüzde 2.754 ile Nisan 2014’den bu yana en yüksek seviyesinden sınırlı aşağıdaki 2.7350 civarında seyrediyor.

Fed yılın ilk toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu ancak enflasyonun bu yıl artabileceğini belirtti. Fed bu açıklamalarla faiz oranlarının şu anki Fed Başkanı Janet Yellen’den sonra göreve gelecek Jerome Powell döneminde yükselmeye devam edeceği beklentilerini güçlendirdi.

Dolar endeksi .DXY geçen hafta gördüğü üç yılın dip seviyesinden toparlandıktan sonra 89 civarında yatay seyrediyor.

Bankacılar ABD faizleri ve dolar başta olmak üzere küresel gelişmelerin TL üzerinde belirleyici olmayı sürdüreceğini, bunun yanında jeopolitik gelişmelerin de yakından izleneceğini belirtiyorlar.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.87, valörde son işlemde yüzde 11.71 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortlama bileşik faiz yüzde 11.74 valörde 1642 itibarıyla son işlem yüzde 11.69 seviyesindeydi.

Gösterge iki yıllık tahvilde dün ortalama bileşik faiz yüzde 13.27, valörde son işlem yüzde 13.11 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 13.05 valörde aynı saatte mson işlem yüzde 12.97 seviyesindeydi.

BIST’TE BİLANÇO BAZLI HAREKET; ABD VERİSİYLE SATIŞ GÖZLENDİ

Güne pozitif başlayan BIST-100 endeksi gün içinde 120,893 puana kadar yükselse de; endeks ABD verileri sonrası ABD vadeli işlemlerdeki düşüşe paralel satışlarla karşılaştı. BIST-100 endeksi saat 1713’te yüzde 0.7 düşüşle 118,681 puanda seyrediyor.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 238,000 beklentisine karşın 230,000 olurken; dördüncü çeyrek işgücü maliyeti ise 0.8 artış beklentisine karşın yüzde 2 artış kaydetti. Dördüncü çeyrek verimliliği de artı 1 beklentisine karşın eksi 0.1 olarak gerçekleşti.

Endekste gün içinde ise bilançolara bağlı hisse bazlı hareketlilik gözlendi. Güçlü bilanço sonuçları açıklayan Garanti Bankası GARAN.IS ve Akbank AKBNK.IS hisseleri hafif yükselişle açılırken, Garanti hisseleri temettü oranını artırmasının etkisiyle gün içinde yüzde 3’ün üzerinde yükselişle 12.75 liraya kadar yükseldi.

Garanti Bankası 2017’de net faiz gelirlerinin de desteği ile yüzde 25.1 artışla 6.34 milyar lira net kar açıklarken, aracı kurumlar kar marjlarındaki olumlu görünümün de etkisiyle bankanın hedef fiyatlarını yukarı yönlü güncellemeye başladı. 2017 yılı net kârı bir önceki yıla göre güçlü net faiz gelirleri ve kredi büyümesinin de desteği ile yüzde 25.3 artışla 6.04 milyar lira oldu. dün akşam ‘şahin’bir tonlamanın belirdiği FOMC açıklaması sonrası önümüzdeki dönemde ABD’de enflasyon göstergelerinde yaşanacak olası iyileşmelerin gelişmekte olan ülkelerin risk algılamasında bozulmalara neden olabileceğini, bu durumun BIST100’de de baskı oluşturabileceğini tahmin ettiklerini söylemişlerdi.

Zirveye yakın seyreden ABD ve Almanya tahvil getirilerinin dünya genelindeki hisse senedi piyasalarındaki kazanımlarını yavaşlatması ve son dönemdeki rekor seviyelerini test etmesini engellemesine rağmen Avrupa borsaları üç günlük kayıpların ardından yükseldi.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ