Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Oyak Denizcilik ve Japon NYK Line Yarımca’da $110 mln tutarında otomotiv odaklı liman yatırımı yapacak

YENİLEME 1-Oyak Denizcilik ve Japon NYK Line Yarımca’da $110 mln tutarında otomotiv odaklı liman yatırımı yapacak

(Alıntılar ve ayrıntılar eklendi)

İSTANBUL, 5 Nisan (Reuters) – Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve Japon denizcilik şirketi ve liman operatörü NYK Line 9101.T , İzmit Körfezi’nde otomotiv sektörüne hizmet edecek 110 milyon dolar yatırımla bir Ro-Ro limanı kurmak için anlaşma imzaladı.

OYAK Port olarak adlandırılan liman OYAK NYK Ro Ro Liman İşletmeleri AŞ ortak girişimi tarafından işletilecek. Şirkette OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri’nin yüzde 55, NYK Line’ın yüzde 45 payı olacak.

Sadece otomotiv sektörüne hizmet edecek yılda 780,000 araç elleçleme kapasitesine sahip olan limanda kapasitenin ileride 1 milyon araca yükselebileceği belirtildi. Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak liman Erdemir’in EREGL.IS Yarımca’da sahip olduğu arazide kurulacak.

Aynı zamanda OYAK Renault otomotiv fabrikasının hissedarı olan OYAK’ın Genel Müdürü Savaş Erdem sektörün ihracatının iki yıldır kesintisiz olarak arttığına dikkat çekerek, “Otomotiv sektörü Türkiye’nin büyüme ivmesinde önümüzdeki yıllarda büyük bir rol oynamaya devam edecek… İnsanların ihtiyaç duyduğu araç sayısı artıyor. Daha da büyüyecek” dedi.

Geçen yıl 1.3 milyon araç ile üretimin yüzde 80’ini ihraç eden Türk otomotiv üreticileri bu ihracatın neredeyse tamamını deniz yoluyla yapıyor. Yaklaşık 700,000 aracın ithal edildiği de göz önüne alındığında deniz yoluyla gelen yıllık otomobil ve hafif ticari araç miktarı 2 milyon adete yaklaşıyor.

NYK Line’ın otomotiv taşımacılık işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Koichi Chikaraishi de Türkiye’nin otomotiv ihracat potansiyele dikkat çekerek, “Büyüyen bir pazar… ayrıca üretimde son derece rekabetçi kaliteye sahip. Coğrafi olarak da çok iyi bir konumda. Bu nedenle NYK olarak yatırım kararı aldık” dedi.

NYK OYAK İLE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYOR

Chikaraishi, hem OYAK hem de Japon şirketin çelik, madencilik ve lojistik alanında geniş bir yelpazede faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek, “OYAK ile ortaklığımızı lojistik ve enerji taşımacılığı alanında geliştirmeyi arzuluyoruz” dedi.

Olası işbirliğinin kapsamı hakkındaki soruya Erdem, “Öncelikli Oyak Port inşası için işbirliğine girdik, diğer alanlarda taşımacılıkta çalışmalar devam ediyor, bunlarla ilgili net açıklamalar yapmak mümkün değil” cevabını verdi.

NYK dünya çapında çok sayıda liman işletmenin yanı sıra toplam 750 adetin üzerinde kuru yük gemisi, araç taşıma gemisi, LNG gemisi ve tanker işletiyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ