Akıllı Gündem

YENİLEME 1-MLP Sağlık’ın halka arzında tüm hisselere talep geldi; halka arz büyüklüğü 1.38 mlyr TL oldu

YENİLEME 1-MLP Sağlık’ın halka arzında tüm hisselere talep geldi; halka arz büyüklüğü 1.38 mlyr TL oldu

(Halka arz hakkında ayrıntılar eklendi)

İSTANBUL, 7 Şubat (Reuters) – Medical Park ve Liv Hospital hastanelerini bünyesinde bulunduran MLP Sağlık Hizmetleri’nin ek satış dahil yüzde 36.2 hissesinin halka arzında tüm hisselere talep gelirken; fiyat aralığının alt bandından gerçekleşen halka arzın büyüklüğü 1.38 milyar lira oldu.

Halka arzda pay başına fiyat 19 lira olarak gerçekleşti. Yurtdışı kurumsal yatırımcılara yüzde 90 olarak planlanan tahsisat oranı ise yüzde 83.5 olarak gerçekleşti.

Şu anda 25 hastanesi bulunan ve yayımlanan bültene göre 2016’da 2 milyar liranın üzerinde satış geliri elde eden şirketin piyasa değeri 3.8 milyar lira oldu.

Şu anda 5,330 yatak kapasitesi bulunan MLP Sağlık bu yılın ilk yarısında İstanbul Pendik ve Mersin’de toplam 500 yatak kapasiteli iki yeni hastane açmayı planlıyor.

Halka arzdan sonra yayımlanan bültende Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Muharrem Usta’nın “Halka arza Singapur, ABD, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kıta Avrupası’ndaki tanınmış, büyük yatırım fonlarından ilgi oldu. En büyük ilgi ise Birleşik Krallık’tan gösterildi. Bu ilgi hem şirketimize hem de Türkiye ekonomisine duyulan güveninin bir göstergesi” ifadesi yer aldı.

Turkven ortağı ve MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Hale Özsoy Bıyıklı sermaye artışıyla dövize endeksli borçların ödeneceğini ifade ederek, “Başarı ile gerçekleşen bu halka arzla birlikte şirkete 600 milyon liralık bir sermaye artışı sağlanıyor. Sermaye artışı ile döviz endeksli borçların ödenmesinin ardından, kaynaklarımız ile sürdürülebilir güçlü büyümemize devam edeceğiz” dedi.

Medical Park’ın ödenmiş sermayesinin 201.46 milyon liraya çıkarılması işleminde artırılacak 25 milyon lira ile mevcut ortakların sahip olduğu 38.3 milyon TL olmak üzere 63.3 milyon lira nominal payın halka arzında talep toplama dün tamamlandı.

Halka arz sonuçlarına ilişkin Ak Yatırım ve şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamalara göre, halka arz edilen 63.3 milyon lira nominal değerli pay ile ek satışa sunulan 9.5 milyon lira nominal değerli payların tamamı (72.83 milyon nominal) satıldı.

MLP Sağlık’ın 24-28.8 lira fiyat aralığından başlayan halka arzı daha sonra 19-20 liraya indirildi. Talep toplama süresi de 1-2 Şubat’tan 6 Şubat’ı kapsayacak şekilde uzatıldı. arzda toplam 5,351 yatırımcıdan 89.2 milyon pay talep toplandı.

Tahsisatın yüzde 83.5’i yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 8.2’si yurtiçi kurumsal yatırımcılara, yüzde 8.2’si de yurtiçi bireysel yatırımcılara yapıldı.

Halka arz edilen hisselerin yüzde 15.7’sini Singapur merkezli Temasek Holdings Private Limited, yüzde 11.6’sını Genesis Investment Management, yüzde 10.6’sını Charlemagne Capital Limited aldı. Yüzde 10’un altında pay alanlar ise yüzde 8.3 ile Carrhae Capital, yüzde 6.9 ile AllianceBernstein, yüzde 5.8 ile Goldman Sachs Asset Management ve yüzde 5.3 ile Birleşik Arap Emirlikleri merkezli East Capital Asset Management oldu.

Şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da MPARK kodu ile 13 Şubat’ta işlem görmeye başlayacak. (Haberi yaza Birsen Altaylı)

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ