Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Kurdaki hareket Türkiye ekonomisinin makro temellerine uygunsuz; 3.85 üzerindeki çıkışlar spekülatif–Ertem/TV

YENİLEME 1-Kurdaki hareket Türkiye ekonomisinin makro temellerine uygunsuz; 3.85 üzerindeki çıkışlar spekülatif–Ertem/TV

(Detaylar yer alıyor)

ANKARA, 23 Mart (Reuters) – Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dolar/TL’deki hareketin Türkiye ekonomisinin makro temellerine uygun olmadığını kurda 3.85 üzerindeki çıkışların spekülatif olduğunu söyledi.

Ertem TRTHaber’de yer alan açıklamalarında, “(Kurdaki hareket) Türkiye ekonomisinin makro temellerine uyumsuz bir hareket. (Kurdaki) bu çıkış, özellikle de 3.85’in üzerindeki çıkışlar oldukça spekülatif. Burada ciddi köpükler oluşuyor. Buraya dikkat etmemiz gerekiyor. Reel ekonomi oyuncularının bu seviyelerden (döviz) talep etmemeleri gerekiyor” dedi.

TL son beş yılda dolar karşısında yüzde 50’ye yakın değer kaybetti. Dolar/TL geçen haftaya 3.80’li seviyelerden başladıktan sonra bugün 4 seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Ertem, TL’deki değer kaybına ilişkin, “Burada kurda görülen oynaklıklar hiç önemli değildir. Bunlar piyasa dinamikleriyle, hızlı çözülebilecek oynaklıklardır. Bunu ben bir sorun olarak değil dalgalı kur rejiminin gerekleri olarak görüyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Türkiye ekonomisinin temel trendine gidişatına bakmadan geçici oynaklıklara bakarak çok kalıcı kararlar almak konusunda ekonomiyi özellikle de Merkez Bankası’nı zorlamak çok hatalı. Türkiye ekonomisi ısınıyor yaklaşımları da doğru değil. Türkiye ekonomisi istikrarlı kapsayıcı büyümeyi gerçekleştiriyor. Esasında Türkiye ekonomisi bazı kesimlerin şikayet ettiği cari açık enflasyon gibi temel sorunları orta ve uzun vadede kalıcı çözüme ulaştıracak büyüme hikayesi oluşturuyor.”

Ertem, kısa zamanda siyasi konjonktürün biraz daha netleşmesiyle, dolar/TL’nin aşağı inebileceğini, oynaklığın ortadan kalkabileceğini de belirtti.

Tek haneli enflasyonu 2018’in ikinci yarısına doğru yakalamış olmayı beklediklerini belirten Ertem, “TCMB piyasayı yakından takip ediyor, gereken her şeyi yapmakta ve yapacaktır” dedi.

Ertem, atılacak adımlara örnek olarak bugün yapılacak otomotiv çalıştayını gösterirken, “Stratejik öncü sektörlerde aramalı ithalatını önleyecek teşvikleri gündeme getireceğiz, yeni teşvik sistemlerini geliştireceğiz” dedi.

Ekonomi yönetimi cari açığı ithalat kanalıyla önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte 20 milyar dolara ulaşabilecek büyüklüklerde aşağı çekmeye çalışıyor. Bu kapsamda başta ara malı olmak üzere otomotivin de aralarında yer aldığı yedi sektörde ithalatı yerine yurtiçinde üretime yönelik yeni teşvik sistemleri geliştiriyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ