Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Enflasyondaki gelişmeler dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabilecektir-TCMB/Çetinkaya

YENİLEME 1-Enflasyondaki gelişmeler dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabilecektir-TCMB/Çetinkaya

(Ayrıntılar ve geçmiş bilgi eklendi)

ANKARA, 12 Nisan (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya son dönemde yaşanan gelişmelerin enflasyon üzerinde yarattığı riskleri yakından takip ettiklerini belirterek, enflasyonu etkileyen unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak, ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceğini söyledi.

Çetinkaya TCMB 86. hesap dönemi olağan genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, para politikası kararlarının şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da fiyat istikrarı odaklı olarak şekilleneceğini belirterek, “Bu vesileyle son dönemdeki gelişmeleri enflasyon görünümüne etkileri açısından yakından takip ettiğimizi vurgulamakta fayda görüyorum” dedi.

TL son bir aylık süreçte yaklaşık yüzde 7 değer kaybı ile rublenin ardından dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda.

Analistler TL’deki değer kaybını iç siyasi gelişmeler, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın oluşturduğu makro dengesizlikler, jeopolitik endişeler ve küresel risk iştahına bağlıyorlar. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ruble ve TL en çok satış baskısına maruz kalıyor.

Merkez Bankası’nın, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini ifade eden Çetinkaya, “Enflasyonu etkileyen unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabilecektir” diye konuştu.

Çetinkaya, amaçlarının kalıcı fiyat istikrarını sağlamak olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Merkez Bankası olarak bir yandan para politikası araçlarını fiyat istikrarı doğrultusunda etkin biçimde kullanırken diğer yandan yapısal alanlarda ortak çaba platformlarına destek vermeye devam edeceğiz. Tasarladığımız bütüncül politika çerçevesi ile uyumlu şekilde kapsamlı bir kurumsal dönüşüm stratejisini de eş zamanlı olarak hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Çetinkaya, son aylarda enflasyonun bir miktar gerileyerek yüzde 10.23’e düştüğüne, ancak gelinen seviyelerin hala yüksek olduğuna dikkat çekti.

Çetikankaya konuşmasında ayrıca, bu yıl ilk çeyrek öncü göstergelerinin iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret ettiğini belirterek, önümüzdeki dönemde özel tüketim ve yatırımın büyümeye pozitif katkısının sürmesinin beklendiğini ifade etti.

Yurtiçi talebin büyümeye katkısının devam ettiğine ve büyümenin işgücü piyasasına yansımasının bellirginleştiğine dikkat çeken Çetinkaya, reel sektörle görüşmeleri ve finansal kesimle teknik içerikli iletişimi artırdıklarını da sözlerine ekledi.

(Haberi bildiren Nevzat Devranoğlu, haberi yazan Ebru Tuncay Redaksiyon Birsen Altaylı)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ