Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Çin ek gümrük vergisi getireceği 106 ABD menşeli ürünü açıkladı,ABD borsası vadeli işlemleri ve hazine tahvil getirileri geriledi

YENİLEME 1-Çin ek gümrük vergisi getireceği 106 ABD menşeli ürünü açıkladı,ABD borsası vadeli işlemleri ve hazine tahvil getirileri geriledi

(Piyasa tepkisi eklendi.)

BEIJING, 4 Nisan (Reuters) – Çin, soya fasulyesi, otomobiller ve kimyasal maddeler de dahil olmak üzere ABD’den ithal edilen 106 ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı.

Trump yönetiminin, Çin’den yıllık ithalat büyüklüğü 50 milyar doları bulan sanayi ve yüksek teknoloji ürününe yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından Çin, ABD’yi kınamış ve karşı önlemler alacağını taahhüt etmişti. L5N1RH0UM

Çin devlet televizyonunda bugün yer alan habere göre, bu vergilerin yürürlüğe girme tarihi daha sonra açıklanacak.

Çin maliye bakanlığı ise gümrük vergisine tabi olacak mallar arasında viski, puro, tütün ve bazı sığır eti türleri, mısır ve başka tarım ürünleri, bazı uçak türleri, bazı plastik ürünler, pamuk, bazı buğday türleri, bazı kamyonlar, elektrikli otomobiller, propan ve daha birçok ürünün bulunduğunu belirtti. açıklamasının ardından ABD borsası vadeli işlemleri ve hazine tahvil getirileri geriledi.

Nasdaq vadeli işlemleri .NQC1 yüzde 2, S&P 500 vadeli işlemleri .ESc1 yüzde 1.4 ve Dow Jones vadeli işlemleri .1YMc1 yüzde 1.7 geriledi.

Avrupa borsaları da kayıplarını artırırken, Avrupa çapında 600 büyük şirketi izleyen STOXX 600 endeksi .STOXX günün dip seviyesini gördükten sonra yüzde 0.8 ekside bulunuyor.

Yuan CNH=D3 dolar karşısında yüzde 0.4 düşüşle 6.3015’e gerileyerek iki haftanın en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Ancak, ticaret savaşı endişeleri en fazla talep alan ABD ve Avrupa devlet tahvillerine olan talebi artırdı. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvili getirisi US10YT=RR 2.5 baz puan düşüşle yüzde 2.76’ya geriledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ