Akıllı Gündem

YENİLEME 1-BORSA-TL’de devam eden değer kaybı ve banka hisselerine gelen satışlarla endekste %2.16 düştü

YENİLEME 1-BORSA-TL’de devam eden değer kaybı ve banka hisselerine gelen satışlarla endekste %2.16 düştü

(Analist görüşü ve ayrıntılar eklendi)

İSTANBUL, 10 Nisan (Reuters) – TL’de devam eden değer kaybı ve bazı şirketlerin borç yapılandırma haberlerinin bankalar üzerinde yarattığı endişelerin etkisiyle BIST-100’de satışlar hızlanırken, ekonomi yönetiminden piyasaları rahatlatacak bir açıklama gelmemesinin endişeleri artırdığı belirtiliyor.

Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklaması askeri bir hareketlilik yaratacağı öngörüleriyle jeopolitik endişeleri tetiklerken, ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve kendi iç riskleri nedeniyle dolar/TL bugün sert yükselişle 4.14’e yaklaşarak tarihi zirvesini yeniledi. .XU100 endeksi 110,007 puana kadar gerilemesinin ardından yüzde 2.16 düşüşle 110,712 puandan kapandı. Bankacılık endeksi .XBANK de yüzde 3.4 düştü.

Endekste en çok düşen hisseler arasında ise yüzde 9.10düşüşle Halkbank HALKB.IS yer aldı. Analistler banka hisselerindeki düşüşte Halkbank yetkilisi Hakan Atilla’nın ceza kararının 7 Mayıs’a ertelenmesinin ve bunun belirsizliği artırmasının etkili olabileceğini belirtiyor.

Yerli bir kurumun analisti, “Kur rekor seviyelerde, ayrıca büyük kredilerin yeniden yapılandırmaya gidiyor olması piyasaların algısını çok bozuyor. Aktif kalitesinde iyimser olmak için çok fazla sebep yok” dedi.

Geçen aylarda Yıldız Holding’in borç yapılandırması için bankalarla görüştüğü haberinin ardından, hafta sonu kaynaklar Doğuş Holding’in de yapılandırma için bankalarla görüştüğünü belirtti.

Analist ayrıca ekonomi yönetiminden piyasaları rahatlatmak için bir mesaj gelmemesinin de algıyı bozduğuna dikkat çekiyor.

Endekste hareketli diğer hisseler arasında ise medya varlıklarını Demirören Grubu’na satan Doğan Holding ve iştirakleri yer aldı.

Cuma günkü kapanış fiyatına göre yüzde 3 iskontolu satılan Hürriyet Gazetecilik HURGZ.IS hisseleri bugün de 4.2 düşerken, Doğan Holding DOHOL.IS hisseleri yüzde 11.76 geriledi. Cuma kapanışa göre yüzde 40 primli satılan Doğan Gazetecilik hisseleri ise bugün de yükselişini sürdürerek yüzde 9.23 primle kapandı.

Küresel satış baskısının yanında iç siyaset, yüksek cari açık ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerle Türkiye piyasaları satış baskısından daha da kuvvetli etkileniyor. Bugün Rusya piyasalarındaki kayıplar açık ara benzer para birimlerini aşsa da TL ruble hariç diğer para birimlerine kıyasla dolar karşısında daha çok değer kaybeden para birimi oldu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ