Akıllı Gündem

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ve faiz, TL’nin değer kaybında atılacak adımlara ilişkin beklenti yaratan açıklamalar ve global olarak azalan tansiyonla geriliyor

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ve faiz, TL’nin değer kaybında atılacak adımlara ilişkin beklenti yaratan açıklamalar ve global olarak azalan tansiyonla geriliyor

(Gelişmeler eklendi)

ANKARA, 13 Nisan (Reuters) – Dolar/TL bu hafta 4.20’ye yaklaşarak tarihi zirvesini gördükten sonra Merkez Bankası’ndan enflasyon risklerini azaltma adına faiz artışı dahil adımlar atabileceği beklentileri ve Suriye’de nispeten azalan sıcak çatışma riskiyle 4.10 civarında seyrediyor.

Gösterge 10 yıllık tahvil getirisinde ise iki günlük düşüş 50 baz puana yaklaşmış durumda.

Merkez Bankası Başkanı, bakanlar, ekonomi yetkililerinin açıklamaları TL’deki değer kaybını hafifletti ardından da kısmen tersine çevirdi.

Bankacılar ise tüm risklerin henüz ortadan kalkmadığını ancak küresel olarak Suriye’de bir sıcak çatışma ihtimalinin azalmasının TL’deki baskıları hafifleten önemli bir etken olduğunu söylediler.

Başbakan Yıldırım önceki gün yaptığı açıklamada kurdaki hareketin konjonktürel gelişmelerden kaynaklandığını, faiz ve kurda geçici dalgalanmalar olduğunu etkilerinin de hem geçici hem sınırlı olacağını söyleyerek, “Kur konusunda tedbirler tabi ki alınacak, para politikasından TCMB sorumlu, TCMB gündemine hakimdir, gerektiği zaman gerekli tedbirleri almıştır, bundan sonra da alır” dedi. yandan TCMB Başkanı Murat Çetinkaya dün TCMB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda TCMB’nin elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğini, gerekirse ilave sıkılaşma yapılacağını söyledi.

Üst düzey bir bankacı, “TL’deki sert satış baskısı şu an için durmuş görünüyor. Burada iki etken öne çıkıyor. Birincisi Suriye’de kısa vadede çatışma beklentisi azaldı. İkincisi ise ekonomi yetkililerinden gelen açıklamalar bir kademe kuvvetlendi” dedi ve ekledi:

“Özellikle dün Çetinkaya’nın açıklamalarında ‘ilave sıkılaşma’ ifadesinin yer alması bir faiz artışı ya da bu olmasa dahi döviz piyasasında likiditeyi rahatlatıcı bir adım ihtimalini kuvvetlendiriyor. Ancak 4’ün altında kalıcı bir seyir için bu adımları görmemiz gerekiyor.”

Başbakan ve Çetinkaya ardından bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal, Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre döviz ve petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin, “Dalgalanmalar var, onların hepsi yatışacak. Onun için geçici bir dalgalanma etkisi olarak ortaya çıkan bu gelişmeler, çok hızlı bir şekilde bertaraf edilecek.” dedi.

Öte yandan bugün Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem ise kurda oynaklık konusunda gerekli adımlar önümüzdeki günlerde atılacağını söyledi. TCMB’nin gerekeceğini yapacağını belirten Ertem, “TCMB’nin yapacakları enflasyon hedeflemesi temel olarak belirlenecektir” dedi. ise son dönemde yaşanan kurlarla ilgili dalgalanma, çalkalanma ve oynaklığın, jeopolitik algılardan kaynaklı olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Türkiye’yle ilgili de birilerinin spekülatif amaçlı bunları kullanmasından kaynaklı. Bunların Türkiye’nin gerçeklerini yansıtmadığını söylemiştik. Önümüzdeki dönemde kısa vadedeki Döviz mükellefiyetlerinin yerine getirmesiyle ilgili hiçbir problem yok. Bunlar geçecektir. Yakın gelecekte de ilgili kurumların çalkantılar ve spekülatif hareketlere müdahale ederek gereğini yaptıklarını göreceğiz inşallah. Türkiye’nin spekülasyona seyirci kalması beklenemez.” kur ve faiz açısından iç siyaset, jeopolitik ve makroekonomik gelişmelerin ve küresel piyasaların izlenmeye devam edileceğini belirtiyorlar.

Dolar/TL’nin 4.20’ye yaklaşarak tarihi zirveyi görmesiyle TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 8’e yaklaşmış ve TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterenler arasında ruble ile birlikte ilk sıralarda yer almıştı.

Çarşamba günü tarihi zirve olan 4.1944’e kadar yükselen ve bu sabah ise güne 4.10 civarında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 bugün 4.0750’nin altına kadar geriledi. Kur saat 1233’te 4.0836/4.0856 seviyesinde işlem gördü.

Sepet bazında TL ise 4.6920 ile tarihi seviyesini test ettikten sonra aynı saatte 4.5600/4.5625 seviyesinde, 5.1941 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise aynı saatte 5.0365/5.0396 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında da TL’de görülen düşüş yönlü seyirle birlikte getirilerde de iki günde 50 baz puana yaklaşan gevşeme gözlendi.

İşlem bazında önceki gün yüzde 13.56’ya kadar yükselen gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 13.16, valörde son işlemde yüzde 13.02 oldu. Bugün spot işlemlerde saat 1236 itibarıyla ortalama bileşik faiz yüzde 12.98’e geriledi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta yüzde 14.43, valörde son işlemde yüzde 14.36 seviyesinde gerçekleşti. Bugün spot işlemlerde aynı saatte ortalama bileşik faiz yüzde 14.32’ye geriledi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ