Akıllı Gündem

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL jeopolitik endişeler ve Türkiye’yi ayrıştıran iç siyasi/ekonomik endişelerle 4.1’i aşarak yeni tarihi zirvede

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL jeopolitik endişeler ve Türkiye’yi ayrıştıran iç siyasi/ekonomik endişelerle 4.1’i aşarak yeni tarihi zirvede

(Görüş ve gelişmeler eklendi)

ANKARA, 10 Nisan (Reuters) – Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklaması askeri bir hareketlilik yaratacağı öngörüleriyle jeopolitik endişeleri tetiklerken, ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıpların da etkisiyle dolar/TL 4.1060’ı test ederek yeni tarihi rekorda.

Küresel satış baskısının yanında iç siyaset, yüksek cari açık ve yüksek enflasyona ilişkin endişelerle Türkiye piyasaları daha satış baskısından daha da kuvvetli etkileniyor. Bugün Rusya piyasalarındaki kayıplar açık ara benzer para birimlerini aşta da TL ruble hariç diğer para birimlerine kıyasla dolar karşısında daha çok değer kaybediyor.

Yurtdışında her ne kadar bugün aksi olsa da ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, ABD-Rusya gerginliği ve Suriye’deki gelişmeler piyasalarda endişe yaratırken, yurtiçinde iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği iddiası gibi unsurlar TL üzerinde baskı unsuru.

Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler ise yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’ye bakarsak bugün rublenin satışlarını tetiklediğini görüyoruz. Tüm gelişmekte olan para birimlerindeki satışlar rubledeki kayıplar nedeniyle bozulan risk iştahı yüzünden diyebiliriz. Bugün Hazine ihalesi izleniyordu. Ancak beklenmedik bir durum göremiyoruz. Aslında yeni bir haber de yok son dönemdeki endişeler satış baskısı yaratmaya devam ediyor.”

Hazine bugün Mart ayı başından düne getirisi 150 baz puana yakın yükselen ve 8 Mart 2028 vadeli 10 yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracını gerçekleştirdi.

Nisan ayında nispeten hafif bir borçlanma programı bulunan Hazine 3.8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 3.7 milyar TL’si piyasadan toplam 4.2 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor.

Hazine’nin 10 yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 13.21 oldu. tetiklediği değer kaybı ile TL ayrıca euro ve sepet karşısında da tarihi rekorları yeniledi.

Dolar/TL TRYTOM=D3 dün yaşanan sert yükselişin ardından bu sabah güne Çin iyimserliğiyle 4.06 civarında başladı ancak bu iyimserliği koruyamayarak 4.1060’a kadar yükseldi. Kur saat 1556’da ise yeni zirvenin hemen altında 4.1016/4.1033 seviyesinde işlem gördü.

Tarihi zirvesini bugün 4.5872 ile test eden sepet bazında TL aynı saatte 4.5828/4.5853, bugün 5.0720 ile tarihi zirvesi test eden euro/TL ise aynı saatte 5.0644/5.0679 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında ise Cuma günü yüzde 13.32’ye kadar yükselen 10 yıllık gösterge tahvil getirisi bugün yüzde 13.38’e kadar yükseldi. Dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.12, valörde son işlemde yüzde 13.10 seviyesindeydi bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 13.12 seviyesinden gerçekleşirken valörde saat 1554 itibarıyla son işlem yüzde 13.36 oldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.40 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.44 seviyesinden gerçekleşti.

Bugün piyasadaki değer kayıplarının tetikleyici olan ruble dolar karşısında güne başladığı yüzde 5’e yakın sert kayıplardan sınırlı toparlayarak yüzde 3’ten fazla ekside işlem görürken, ülkenin RTS endeksi .IRTS yüzde 3 civarında kayıpta.

Ruble, ABD’nin bazı Rus oligarklarına ve varlıklarına uyguladığı yaptırımlar nedeniyle dün üç yılın en büyük günlük düşüşünü yaşamıştı. Dün Rus şirket hisselerinde de ABD yaptırımlarının ülkenin en büyük şirketlerini hedef alması sonrası sert kayıplar yaşanmıştı. Dün yaşanan kayıplar bugün de devam etti. GELİŞMELER SATIŞLARI TETİKLİYOR ÇİN HAFİFLETİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de bu hafta sonunda kimyasal olduğu düşünülen saldırıya hızlı ve güçlü bir tepki gösterme sözü verdi. Trump bu sözüyle, olası bir askeri müdahale önermiş gibi görünüyor.

Askeri komutanlar ve ulusal güvenlik danışmanları ile dün yaptığı toplantıda konuşan Trump, Pazartesi gecesi, “olmazsa çok kısa sürede” bir karar alacağını söyledi ve ABD’nin Suriye konusunda “çok sayıda askeri seçeneği” olduğunu da ekledi. hükümeti ve müttefiki Rusya, saldırıyla ilgileri olduğunu reddediyorlar.

Öte yandan bankacılar günün piyasalarda risk iştahını artıran ve daha fazla satış baskını engelleyen en önemli gelişmesinin ise ABD Çin arasında ticaret savaşına dönmesinden endişe edilen süreçteki yumuşama olduğunu belirtiyorlar. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülke ekonomisini daha açık hale getirmeye ve otomobiller dahil olmak üzere ithal ürünlere uygulanan gümrük vergisini düşürmeye söz verdi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ