Akıllı Gündem

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ABD piyasalarındaki sert satış baskısının riskten kaçışı tetiklemesiyle güne sert yükselişle başladı

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL ABD piyasalarındaki sert satış baskısının riskten kaçışı tetiklemesiyle güne sert yükselişle başladı

(Bono verileri ve ayrıntılar eklendi)

ANKARA, 6 Şubat (Reuters) – Dolar/TL, ABD piyasalarındaki sert satış baskısının küresel riskten kaçışı tetiklemesiyle güne 3.79’un üzerinde sert yükselişle başladı.

Bankacılar 2017 Kasım ayı sonundan başlayan dolar/TL’yi 3.98’li seviyelerden 3.72’lere kadar inmesini destekleyen küresel risk iştahının yerini dun riskten kaçışa bırakması sonrası bu trendin ne kadar süreceğinin piyasalardaki en önemli soru olarak görülüyorlar.

DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, “Uzunca bir süredir kontrolsüz bir risk iştahı ile gerçek riskleri görmezden gelen yatırımcıların uzun soluklu bir risk diyetine girme ihtimalinin oldukça arttığı bir tablo ile karşı karşıyayız… Küresel mali piyasalara uzunca bir süredir hâkim olan iyimser havanın bitmeye çok yakın olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de her açıdan temkinli ve tedbirli olmakta yarar var” dedi ve ekledi:

“Piyasalarda risklerin artması ile gelişmekte olan ülke piyasalarında da yeni bir fiyatlama davranışı devreye girebilir. Bu noktada gerek ekonomik gerekse de jeopolitik risklerin göreceli olarak daha yüksek olduğu Türk mali piyasalarının daha fazla kırılganlık gösterebileceğinden endişe ediyoruz.”

Türkiye ekonomisi riskten kaçış dönemlerinde nispeten yüksek cari açık, enflasyon ve finansman ihtiyacı nedeniyle TL’deki değer kaybından oldukça kuvvetli etkilenebiliyor. Özellikle TL bazında ithalat fiyatları kanalı ile enflasyonda 2017’de olduğu gibi 400 baz puana ulaşan ve diğer makro dengeleri tetikleyebilen bir trendle karşılaşabiliyor.

Yatırımcıların yükselişi destekleyen faktörlere olan güveninin zedelenmeye başlamasıyla dün Wall Street 2011’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. endeksi yatırımcıların artan tahvil getirileri ve yükselen enflasyonla mücadele etmeleriyle yaklaşık 1,600 puan gerileyerek tarihindeki en büyük gün içi düşüşü kaydetti.

Dolar ise küresel hisse senetlerindeki sert düşüşün yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırmaya başlaması ve nispeten güvenli liman olarak algılanan dolara yöneltmesinden destek buldu.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi .DXY Ocak ayı sonlarında 88.438’e kadar gerileyerek üç yılın en düşük seviyesini gördükten sonra bu sabah 89.6’nın üzerinde bulunuyor.

Riskten kaçışın gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satışı tetiklemesi TL’ye de değer kaybı olarak yansıdı. Dün akşam 1740’ta 3.76’nın hemen altında işlem gören dolar/TL TRYTOM=D3 gece saatlerinde 3.7990’a kadar yükseldikten sonra saat 0900’da 3.7833/3.7864 seviyesinde işlem görüyor.

Sepet bazında TL dün akşam işlem gördüğü 4.2130 civarından bu sabah aynı saatte 4.2325/4.2368; 4.6680 civarındaki euro/TL ise 4.6825/4.6868 seviyesine yükselerek güne başladı.

Bankacılar ABD faizleri ve dolar başta olmak üzere küresel gelişmelerin TL üzerinde belirleyici olmayı sürdüreceğini, bunun yanında jeopolitik gelişmelerin de yakından izleneceğini belirtiyorlar.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.76 olurken valörde son işlem saat yüzde 11.76 oldu. Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 12.85 seviyesindeydi.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ