Akıllı Gündem

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL 4.04’ü aşarak yeni tarihi zirveyi gördü, faizde yükseliş 30 bp’ye yaklaştı; TL iç siyasi endişelerin de etkisiyle ayrışıyor

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL 4.04’ü aşarak yeni tarihi zirveyi gördü, faizde yükseliş 30 bp’ye yaklaştı; TL iç siyasi endişelerin de etkisiyle ayrışıyor

(Gelişmeler, İbrahim Kalın’ın açıklaması bono verileri ve geçmiş bilgi eklendi)

ANKARA, 5 Nisan (Reuters) – Son birkaç haftada önce sert yükseliş yaşayan ardından 4 civarında her iki yönlü sert dalgalanmaların devam ettiği dolar/TL bugün 4.04’ü aşarak yeni tarihi zirvesini test etti.

TL’nin bugün dolar karşısında yaşadığı değer kaybı yüzde 1’i aşarken bankacılar gelişmekte olan ülke para birimlerine göre yaşanan bu negatif ayrışmada ve 10 yıllık gösterge tahvilde 30 baz puana yaklaşan yükselişte iç siyasi endişelerin de etkili olduğunu belirtiyorlar.

Dün günü 3.9950’li seviyelerden tamamlayan ve bu sabah güne 4.01 civarında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 en yüksek 4.0430’u test ettikten sonra saat 1305’te 4.0245/4.0249 seviyesinde işlem görüyor.

Tarihi zirvesini geçen hafta 4.5037 ile gören sepet bazında TL aynı saatte 4.4817/4.4831, 4.9728 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise aynı saatte 4.9395/4.9414 seviyesinde bulunuyor.

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor.

Bir bankacı bu sabah, “Son iki haftaya bakıldığında ekonomi ağırlıklı iç siyasette faizlerin düşürülmesi için bir paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri yer alıyor. Bugün de Merkez Bankası konuya dahil oldu. Bu sürecin nereye gittiğini anlamadığımız için bu yaşananlar piyasada bir endişe olarak kalıyor ve fiyatlamaları etkiliyor” demişti. gazetesinde bugün yer alan bir haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ekonomi yönetimine yönelik eleştirilerinin AKP’nin son MYK toplantısında da sürdürdüğü belirtildi.

Habere göre Erdoğan, “Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Sonra ben yurt dışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler” dedi.

Haberde ayrıca Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifasını Başbakan Yıldırım’a ilettiği iddialarının da kulislerde konuşulmaya başlandığı da iddia edildi. Haberde Başbakan Yıldırım’ın devreye girerek bu girişimi önlediği de belirtildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise bugün düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin ekonomi koordinasyonunda görüş ayrılığı olduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kalın faiz konusunda Erdoğan’ın görüşünün net olduğunu belirterek son günlerde bunun dışında yaşanan olağanüstü bir hadise olmadığını söyledi. kabine revizyonu ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifası hakkında bir soruya “Şu anda böyle bir şey söz konusu değil, bunun gibi bir gündem yok” dedi. Kalın Şimşek’in istifası konusuna ilişkin bir diğer soruya ise bunun bir iddia olduğunu, kendilerine bununla ilgili gelen bir şey olmadığı şeklinde yanıt verdi.

10 YILLIK GÖSTERGEDE YÜKSELİŞ 30 BP’YE YAKLAŞTI

Son dönemde sert yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde hafta başındaki sakin seyrin ardından dün ve bugün yeniden yükseliş yaşandı. Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 12.69 oldu. Bugün sat 1251 itibarıyla spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 12.87 olurken spot piyasada son işlem yüzde 12.98 oldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışı ise ortalama yüzde 14.15 seviyesinden gerçekleşti. Bugün aynı saatte spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.37 oldu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ