Akıllı Gündem

YENİLEME 1-Basında bugün – 11 Nisan Çarşamba

YENİLEME 1-Basında bugün – 11 Nisan Çarşamba

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 11 Nisan (Reuters) –

(Habertürk, Dünya ve Cumhuriyet gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

— Üç paket daha geldi. FETÖ’ye yönelik operasyonlarını Afrika’da sürdüren MİT, örgütün üç elebaşını Gabon’dan Türkiye’ye getirdi.

— Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaktadır” ifadesini kullandı.

— Enerji Bakanlığı, bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemini kullanarak ihale edecek.

— TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lere yönelik Nefes Kredisi’ne bir haftada 16,000 firmadan 2.5 milyar liranın üzerinde başvuru geldiğini belitti.

— Arçelik ARCLK.IS , WAT Motor ile Token Finansal adında iki yeni şirket kurdu.

— Trump’ın Suriye’deki kimyasal saldırıya vereceği tepkinin ne olacağı halen bekleniyor.

HÜRRİYET

— Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Afrin’in kontrolünü Suriye hükümetine devretmeli” diyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a yanıt verdi: Afrin’i kime vereceğimizi biz belirleriz.

— Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, beş yılda kömürden 5,000 MW’a yakın elektrik üretim kapasitesinin devreye gireceğini belirtti.

— ABD’nin yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplar sonrası dolar 4.1391 TL ile yeni tarihi zirvesine yükseldi.

— Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Saim Oğuzülgen, İstanbul Boğazı’nda kazaları önlemek için Süveyş, Panama, Kiel kanallarında uygulanan bir gemi standardı getirilmesini önerdi.

— Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’nü kazanan New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Adam Przeworski, Türkiye’yi anlaşılması en zor ülkelerden biri olarak niteledi.

— Meis Adası yakında bulunan Kara Ada’daki Yunan askerlerinin Pazartesi gecesi bir Türk Sahil Güvenlik helikopterine izli mermilerle ve ters istikamette uyarı ateşi açtıkları belirtildi.

SABAH

— Süper teşvik paketindeki 23 projeye imza atan sanayiciler iddialı: Türkiye’nin cari açığının azalması için elimizi taşın altına koyuyoruz.

— Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya: “Dövizdeki atak konjonktürel.”

— Kömürde yeni ihale modeli dünyanın en esneği olarak gösteriliyor. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, özel sektörün gözü kapalı gireceği ihaleler olduğunu da vurguladı.

— Süper Lig’de üç büyük kulübün borç artışı devam ederken, gelirler borçların iki katı büyüdü.

— İran’da riyalin dolar karşısında değer kaybetmesinin önlenememesi üzerine dolar kuru 42,000 riyale sabitlendi. Vatandaşlara banka dışında en fazla 10,000 euro bulundurma sınırı getirildi.

— Esad rejimi üslerini boşaltıyor. İran, askerini öldüren İsrail’e cevap vereceklerini açıkladı. Rusya, BMGK’da yeni soruşturma istiyor.

HABERTÜRK

–İstanbul Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, FETÖ’nün Fatih ve Esenler’de “Kızılay” ve “Matematik” kod adlarıyla oluşturduğu evlerde sadece MİT’e sızacak eleman yetiştirdiği yer aldı.

— Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin 4 Nisan’da Suriye için yaptığı zirveden bu yana riyal yüzde 11.2, ruble yüzde 10 ve TL ise yüzde 3.9 değer yitirdi.

— Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, fiyat istikrarı konusunda Merkez Bankası’nın başarılı olmadığı özeleştirisini yaptı.

— En zenginler listesinde milyonerlikten milyarderliğe geçiş süresi ve yaşı hesaplandı. Kimi bir yılda, kimi 26 yılda milyarderliğe terfi etti.

— BP’nin Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’ndaki (TANAP) yüzde 12 hissesini satma kararı aldığı belirtiliyor.

— İşte önlisansta mezun başarısı: 60,000 aday “sıfır” çekti, 40,000’i eksi puan aldı. Sözelde sıfırcı sayısı 23,000, eksi puan alanlar 2,000’inin üzerinde.

DÜNYA

— Dövizle borç yasağına ince ayar hazırlığı! Döviz cinsinden borçlanmaya sınır getirecek düzenlemelerde şirketleri zorlayan bazı maddelerin yumuşatılması gündemde.

— Gelişmekte olan pazarlara ilişkin bir araştırmaya göre, 25 ülkenin ekonomisi 2011 yılında bu yana ilk kez senkronize büyüme performansı ortaya koyuyor.

— Bir dönem havlu ve bornoz üretimine damga vuran Funika, iflas ertelemeden dönüp Avrupa’nın en büyüğü oldu.

— OMV Samsun Elektrik’in sermayesi tek kalemde 976.9 milyon TL artarak 2.5 milyar TL’ye çıktı.

— TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne göre Ocak 2018 dönemi işsizliği 0.1 puan artarak yüzde 10.5’e çıkabilir.

— Kur etkisinden arındırılmış 13. haftalık ortalamalarla ticari kredilerde yıllık artış oranı Mart sonunda yüzde 18.6’ya geriledi.

— Dünyada borç miktarı 2017’nin dördüncü çeyreğinde 237 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

CUMHURİYET

— Suriye’de kimyasal silahla yapılan katliama ilişkin önce Esad rejimini suçlayan Erdoğan, dünkü grup toplantısında katliamı yapanların hesap vereceğini söylerken failini belirsiz bıraktı.

— Adres Maltepe. DİSK, KESK TMMOB ve Türk Tabipler Birliği, 1 Mayıs’ı Maltepe’de kutlayacak.

— Lirada ürküten erime. TL’nin euro ve dolar karşısında değer kaybedişi tüm önlemlere rağmen durdurulamıyor. Financial Times, Türkiye ekonomisinin “aşırı ısınma” sinyalleri verdiğini belirtti.

— Teşviğin, yöntem olarak da içerik olarak da piyasanın beklentisini karşılamadığını söyleyen Prof. Hayri Kozanoğlu, borcun ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

— Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “postal ve parka gönderelim” teklifine, “Vatanseverliğimiz parka ve postal vatanseverliği değildir” sözleriyle yanıt verdi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ