Akıllı Gündem

Yeni KHK ile polis internet kullanıcılarının bilgisine erişebilecek

15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası yürürlüğe giren ve üçüncü kez uzatılan OHAL kapsamında polise önemli bir yetki verildi. Resmi Gazete’de yayınlanan 680 no’lu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile internet kullanıcı bilgileri polisin erişimine açıldı.

Yeni KHK ile polis internet kullanıcılarının bilgisine erişebilecek

Türkiye’de uzatılan olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayınlanan 680 no’lu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile internet kullanıcı bilgileri polisin erişimine açıldı.

Yeni KHK’ya göre erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları, internet kullanıcılarıyla ilgili talep edilen bilgileri emniyet birimlerinin bilişim suçlarıyla mücadele birimlerine verecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan 680 nolu KHK ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na şu fıkra eklendi:

Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir.”

TV’deki internet reklamlarına hız ayarı geliyor

Sanal ortamda istihbarat 680 nolu KHK’nin polise internet ve sanal ortam ile ilgili verdiği yetkiler şunlar:

“Polis, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Anayasa düzenine ve genel güvenliğine dair önleyici ve koruyucu tedbirleri almak, emniyet ve asayişi sağlamak üzere, ülke seviyesinde ve sanal ortamda istihbarat faaliyetlerinde bulunur, bu amaçla bilgi toplar, değerlendirir, yetkili mercilere veya kullanma alanına ulaştırır. Devletin diğer istihbarat kuruluşlarıyla işbirliği yapar.

Yazılı suçlar ile bilişim suçlarının işlenmesinin önlenmesi amacıyla, hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü’nün, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı veya bilişim suçlarıyla sınırlı olmak üzere bilişim suçları ile ilgili daire başkanının yazılı emriyle, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişim veya internet bağlantı adresleriyle internet kaynakları arasındaki veri trafiği ile iletilen veriler tespit edilebilir, dinlenebilir, sinyal bilgileri değerlendirilebilir, kayda alınabilir.”

Kaynak:BussinesHT

İnternette Adil Kullanım Kotası kalkıyor

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ