Akıllı Gündem

Yeni istihdama GV stopajı, makine teçhizat alımlarında KDV istisnası, araç alımında hurda indirimi teşviklerini içeren tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı

Yeni istihdama GV stopajı, makine teçhizat alımlarında KDV istisnası, araç alımında hurda indirimi teşviklerini içeren tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı

ANKARA, 8 Şubat (Reuters) – Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni istihdama gelir vergisi stopajı desteği, makine teçhizat alımlarında KDV istisnası, yeni araç alımlarında kısmi ÖTV hurda indiriminin de aralarında yer aldığı tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

Yürürlük ve yürütme dahil 82 maddeden oluşan “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” birbirinden farklı konularda yasa değişikliklerini bir arada içermesi nedeniyle torba tasarı olarak anılıyor.

Torba tasarının tartışmalara yol açan 73. maddesi ile yurtdışından veya yurtiçinden, Türkçe veya başka bir dilde, internet ortamında düzenli yapılan tüm sesli ve görüntülü yayınların RTÜK’ün denetim kurallarına tabi tutulması uygulaması getiriliyor.

Özellikle muhalefet partileri tarafından sert tepkiyle karşılanan madde bu kesimlerce internet üzerinden sesini duyurmak isteyen toplumsal muhalefete karşı sansür paketi olarak yorumlanıyor.

Ağbal tasarının istihdamın artırılmasına, yatırıma, üretime, ihracata, AR-GE faaliyetlerine yeni “güçlü” teşvikler getirmeyi, ekonomik canlılığının ve tasarrufların artırılmasını amaçladığını kaydetti.

Tasarı ile sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin yatırım teşvik belgesi aranmaksızın imalat sanayiinde kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 2019 sonuna kadar KDV istisnası getiriliyor.

Öte yandan AR-GE, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde bulunanlara, teknoparklarda, AR-GE ve tasarım merkezlerinde ve üniversitelerin araştırma laboratuarlarındaki yeni makine ve teçhizat alımlarına da 2019 sonuna tarihine kadar KDV istisnası sağlanıyor. Yine 2019 sonuna kadar alınan yeni makine ve teçhizatın mevcut amortisman sürelerinin yarısı kadarlık daha kısa bir sürede amortismana tabi tutularak gider yazılabilmesine imkan da getiriliyor.

Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerince yapılan veya yaptırılan; kanalizasyon, su, arıtma, doğalgaz, elektrik, haberleşme, yol gibi altyapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerince işyeri yapımına yönelik kendilerine yapılacak mal teslimi ve hizmet ifalarına KDV’den istisna öngörülüyor.

HURDA TEŞVİKİ ÖTV İSTİSNASI

Tasarı ile ikinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine yurtiçinden yeni araç alımında 10,000 TL’yi geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi öngörülüyor.

Düzenlemeyle ayrıca yurtiçinde taşıtların imalat sürecinde kullanılan ve imalatçılar için ayrı bir yük oluşturan hoparlör, radyo, navigasyon cihazı, monitör gibi mallar için ödenen ÖTV’nin de imalatçılara iade edilmesi planlanıyor.

Türkiye’de yaklaşık 6 milyon 16 yaş üstü otomobil ve ticari vasıta bulunduğunu belirten Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, düzenlemenin etkisini “2018 ve 2019 yılları için iç tüketim dinamiklerinin hayata geçirilmesine pozitif katkıda bulunacağını düşünüyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

Tasarı ayrıca elektrik motorlu taşıtların daha düşük olarak, diğer taşıtlar için uygulanmakta olan motorlu taşıtlar vergisi tarifesinin yüzde 25’i oranında vergilendirilmesini de düzenliyor.

İSTİHDAM TEŞVİKLERİ

Tasarı ile asgari ücret üzerindeki vergi yükünün, gelir vergisi tarifesinin ilk diliminde sabitleniyor böylece asgari ücretin yıl boyunca vergi dilimi artışından etkilenmemesi amaçlanıyor.

Öte yandan 2020 sonuna kadar işe alınan sigortalılar nedeniyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle; gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği teşviki getiriliyor.

İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ise ilave işe alınacaklar için daha yüksek tutarda sosyal güvenlik primi desteği öngörülüyor.

İmalat sektöründe çalışan küçük işletmelere ve esnafa 2018 yılında uygulanmak üzere, 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük en fazla iki kişi ilave istihdam sağlamaları halinde gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden iki ayda bir ücret desteği öngörülüyor.

Tasarı ile ayrıca işverenlere 2016 ve 2017 yıllarında uygulanan, 100 lira tutarındaki asgari ücret desteği uygulamasına 2018 yılında da devam edilmesi planlanıyor.

EKONOMİK CANLILIĞIN VE TASARRUFLARIN ARTIRILMASI ADIMLARI

Tasarı ile mevcut Konut Hesabı sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla, Devlet katkısı tutarı 15,000 TL’den 20,000 TL’ye, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25’e çıkarılıyor.

Ayrıca, bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkânı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kuruluna yetki de verilmesi öngörülüyor.

Bireysel emeklilik sisteminin teşvikine yönelik olarak, Devlet katkısı tutarlarının nemalandırılması ve nemalarıyla birlikte ödenmesine, ek devlet katkısının azami limiti ile iade edilmesine, 1,000 TL ilave devlet katkısının yıllar itibarıyla yeniden değerlemeye tabi tutulabilmesine ve iki ay olan cayma süresinin üç katına kadar artırılabilmesine imkân tanınması öngörülüyor.

Tasarı ile ayrıca tarımsal üreticilere ve esnafa verilecek Hazine faiz destekli kredilerin, kamu katılım bankalarınca da verilebilmesi ve buradan doğacak gelir kayıplarının Hazine Müsteşarlığı bütçesinden karşılanması öngörülüyor.

Genel bütçeli idareleri kapsayan mevcut tek hazine hesabı sisteminin, Bakanlar Kurulu Kararı ile diğer idareleri de kapsayacak şekilde genişletilerek kamu nakit yönetiminin etkinliğinin artırılması öngörülüyor. Düzenleme ile kapsama alınacak kamu idarelerinin mevcut tüm hesapları kapatılarak TCMB nezdindeki Hazine adına açılacak ‘Tek Hazine Kurumlar Hesabı’na aktarılması ve nemalandırılması öngörülüyor.

Düzenleme ile ayrıca Akkuyu nükleer güç santrali projesi ve Japonya ile yapılacak nükleer santral yatırımlarının stratejik yatırımlar için öngörülen teşvik ve desteklerden yararlandırılması da öngörülmekte.

Ağbal’ın açıklamasına göre tasarı ile getirilen diğer düzenlemeler ise şöyle:

*Tasarı ile kaçak madencilik faaliyetlerinin önüne geçilmesi için, bu faaliyetlere hapis cezası verilmesi ve 10 yıl boyunca madencilik faaliyetinden men edilmesi düzenleniyor

*Kurulu gücü azami 10 KW olan, çatı ve cephe uygulamalı yenilenebilir enerji üretim tesislerinden üretilen elektrik enerjisini tedarik şirketlerine satanlara GV ve KDV muafiyeti getiriliyor

*Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında akaryakıt yerine kullanılabilmesi mümkün olan bazı yağlama müstahzarları ÖTV kanunu kapsamına alınmakta

*Tasarı ile eğitim hizmetleri için ilave 5,000 sözleşmeli öğretmen atama hakkı getiriliyor

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ