Akıllı Gündem

Yeni AKM projesini yapacak mimar belli oldu

Atatürk Kültür Merkezini kimin yapacağı belli oldu. CNNTürk’te yer alan habere göre yeni AKM projesini 1969’da AKM’yi yapan mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu yapacak.

Yeni AKM projesini yapacak mimar belli oldu

İstanbul’un simgesi ve kültür merkezlerinden Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) geleceği netleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Ramazan’da sanatçılar için düzenlenen iftarda yıllarca sürüncemede olan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yenilenmesi konusunda projenin hazırlandığı ve yakın zamanda yeniden yapım işlemlerine başlanacağı mesajını vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından iki önemli gelişme yaşandı.

Birincisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AKM’yi çevreleyen 4 parselden oluşan 20 bin metrekarelik araziyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bedelsiz olarak tahsis etti. Bu parsellerin mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve otopark olarak kullanılıyor. Bu tahsis kararıyla AKM’nin üzerine oturduğu parselle, çevresinde otopark olarak kullanılan parseller birleştirilmiş oldu. Böylece bugün varolandan daha geniş bir alanda proje yapmak mümkün olacak ve yeni projenin üzerine oturacağı alanda hukuki bir sorun kalmıyor.

 

AKM’Yİ İLK MİMARININ OĞLU YENİLEYECEK

İkinci önemli bir gelişme ise yeni AKM projesinin altında kimin imzasının olacağı.CNN Türk’teki habere göre yeni AKM projesini, 1969 yılında Atatürk Kültür Merkezi’ni yapan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu. Tabalıoğlu Mimarlık, Beyazıt Devlet Kütüphanesi renevasyon projesi, Bodrum Havalimanı, Kazikastan-Astana’daki tren istasyonu, Senegal-Dakar Kongre Merkezi gibi uluslararası projelere imza atan bir firma. Atatürk Kültür Merkezi, 40 yıl önce Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlandığında Türkiye’nin ilk operası, Avrupa’nın da önde gelen kültür merkezlerindendi. Dönemin mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyordu. Eğer seçim gerçekleşirse oğul Tabanlıoğlu, babasının imzasını taşıyan AKM’yi 21. yüzyılın İstanbul’una uyumlu bir şekilde yeniden yapmak için kolları sıvayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ