Akıllı Gündem

Yataş Grup yurt dışı hedeflerinde iddialı

Dünyadaki her 5 milyon insana bir Enza Home, her 1 milyon insana da bir Yataş Bedding mağazası açmayı hedefleyen Yataş Grup, 10 içerisinde cirosunun yüzde 50’sini yurtdışı faaliyetlerinden sağlamayı hedefliyor.

Yataş Grup yurt dışı hedeflerinde iddialı

Yatak, mobilya, aksesuar ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yataş Grup için 2016 adeta altın yıl oldu. Yılı 500 milyon TL’nin üzerinde bir ciroyla kapatan grup, yüzde 54’lük büyüme kaydetti.

Sektörün yüzde 2 büyüdüğü bir yılda bu büyümeyi, Yataş’a getiren nedenlere gelince…

Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın, kendilerine altın yıl yaşatan gelişmelerin 2012’de başladığını belirtiyor. 2012 yılından itibaren yaşadıkları yenileme süreci doğrultusunda Enza Home ve Yataş Bedding markalarını yeniden konumlandırdıklarını anlatan Öztaşkın, ürün portföyünün güncellenmesi ve mağaza konseptlerinin yenilenmesi sonucunda da bu büyümeyi yakaladıklarını söylüyor. “2015 sonunda koyduğumuz yüzde 35 büyüme hedefini, 2016’nın ilk yarısında yüzde 50 olarak revize ettik. 2016 yılını revizyon hedefimizin üzerinde kapatmış olduk” diye konuşuyor,

Yataş Grup, Enza Home, Yataş Bedding, Selena ve Hibboux olmak üzere toplam 4 markayı bünyesinde bulunduruyor. Tüm markaların yurt içinde ve yurt dışında toplam 460 satış noktası yer alıyor. Yataş Bedding ve Enza Home konseptiyle de yurt içi ve yurt dışında toplam 295 mağazaya sahip olduklarını belirten Öztaşkın, “Bu mağazaların 49’u yurt dışında 246’sı ise yurt içinde yer alıyor” diyor.

Yataş Grup, 2017 yılından itibaren ikinci 5 yıllık sürecine başlamış durumda. Grubun bu süreçteki yeni vizyonu, uluslararası alanda da fark yaratan, 24 saat ışıkları sönmeyen global bir şirket haline gelmek. Öztaşkın, bu vizyonla çalışarak 2017 yılını yüzde 44’lük bir büyümeyle kapatmayı hedeflediklerini açıklıyor. “2017’de 80’i yurt içinde 27’si ise yurt dışında olmak üzere 100’ün üzerinde mağaza açmayı planlıyoruz” diye konuşuyor. Yataş Grup, özellikle yurt dışı hedeflerinde iddialı. Şirketin uluslararası alandaki amacı, dünyadaki her 5 milyon insana bir Enza Home, her 1 milyon insana da bir Yataş Bedding mağazası açmak. 2023 yılı toplam ciro hedeflerinin 2 milyar TL olduğunu dile getiren Öztaşkın, 5-10 yıllık planlarını da şöyle açıklıyor:

”5 yıl içerisinde yurt dışı ciromuzun yurt içi ciromuza oranla yüzde 20’sini, 10 yıl içerisinde de yüzde 50’sini yurt dışı faaliyetlerimizle sağlamayı hedefliyoruz.”

 

“FABRİKA YATIRIMI YAPACAĞIZ”

Yataş büyürken üretimde kapasite artırmaya devam ediyor. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kanepe fabrikasının kapasitesinin yetersiz kalmaya başladığını belirten Nuri Öztaşkın, “Bu nedenle 30 bin metrekarelik yeni bir kanepe fabrikasını bu yılın başlarında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz” diyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ