Akıllı Gündem

Yarın gözler büyüme rakamları ve kişisel harcamalarda olacak

Yarın gözler büyüme rakamları ve kişisel harcamalarda olacak

Investing.com – Haftaya sakin başlayan paritelerde bugün volatilite yükseldi. Öncelikle ticaret savaşları riskinin azalması ve doların güne hafif alıcılı başlamasının ardından ABD’den gelen büyüme rakamları ile hareketlilik arttı.

ABD ekonomisi 2017’nin son çeyreğinde %2,9 ile beklenti üzerinde büyüme gösterirken kişisel harcamalar da son çeyrekte %4 ile beklenti üzerinde arttı. Şubat ayında sert düşüş yaşayan askıdaki konut satışları Şubat ayında %3,1 ile beklentilerden fazla arttı.

Olumlu veriler ABD ekonomisine dair 2018 ilk çeyreğinin güçlü geçeceğine işaret ederken gözler yarın açıklanacak kişisel tüketim verisine çevrildi. Enflasyon öncü göstergesi olan harcamaların aylık bazda %0,2 yükselmesi bekleniyor.

ABD’den yarın ayrıca haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak, son haftada 229 bin ile beklentiden yüksek gelen verinin bu hafta 230 bin gelmesi bekleniyor, ancak olumsuz işsizlik maaşı verisine karşın kişisel tüketim beklentileri aşarsa dolar, yarın gün içi kazancını artırabilir.

Yarın ülkemizden 4. Çeyrek büyüme rakamları açıklanacak, 3. Çeyrekte %11,1 ile en büyük büyüme oranını gösteren ekonomimizin son çeyrekte %7 gelmesi bekleniyor, ancak bu fiyatlama yapıldığı için yüksek değişim yaşanmadıkça verinin TL’ye pozitif etkisi çok sınırlı kalabilir.

Yarın Birleşik Krallık’tan da 4. Çeyrek büyüme rakamları açıklanacak ve bir önceki okunmada %0,4 ile beklentinin %0,1 puan altında kalan büyümenin %0,4 gelmesi bekleniyor.
Almanya’dan ise Mart ayı işsizlik oranı açıklanacak ve Ocak ile Şubat aylarında %5,4 olan oranın %5,3’e gerilemesi bekleniyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ