DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C
SON DAKİKA
02:20 Dr. Uğurcan Ağcaoğlu’nu İntihara Sürükleyen Sebepler Neler?
01:20 Sağlık Bakanlığı’ndan Dr. Uğurcan Ağcaoğlu Açıklaması
20:23 Ekonomik Sıkıntılar Tokat’ı Da Derinden Etkiledi
20:23 Thy Tokat’a Sefer Saysını Düşürdü
19:22 Pençe Kilit’ten Acı Haber… Ateş Sakarya’ya Düştü!
19:09 Sahipsiz Hayvanlara Yönelik Teklif Tbmm’de
18:48 Başkan Tugay’dan Çeşme’de Ranta Karşı Kararlılık Mesajı Başkan Tugay: Halkın, Kentin Yararına Olan Her Şeyin Yanındayız
18:46 Saray Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne Bağlı Ekipler İlçe Genelinde Zincir Marketlerde Etiket, Raf Ve Kasa Fiyat Farkı Denetimi Gerçekleştirdi
18:46 Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş 5 Bin Liralık “Pazar Alışverişi Desteği Projesi”Nin Ödemeleri Yapılmaya Başlandı
18:43 Pirelli Goodwood Hız Festivali’nde Lastiklerde Yeni Bir Dönemi Müjdeliyor
18:33 Büyükşehir Muğla Planlama Ajansı Ve Üniversite İşbirliği İçin İmzaları Attı
18:32 Alevi Kültür Derneği Yönetimi Akar’ı Ziyaret Etti
18:28 Başkan Turan; Kız Voleybol Takımımızın Başarısını Kutluyoruz
18:23 2 Milyondan Fazla Kök Kenevir Bitkisi Yakalandı
18:21 Büyükşehir Personeline Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi
18:21 Doktora Mobbing İntihara Sürüklüyor!
18:08 Anadolu Otoyolu’nda İntihar Girişimi 
18:00 Bakan Kurum: Asrın Kalkınmasını Birlikte Gerçekleştireceğiz
18:00 Jandarma 1 Haftada 137 Aranan Şahsı Yakaladı!
17:36 Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Yoğun Bakım Krizi!
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Yapay Zekâda Başarının Anahtarı: Yapay Zekâdan Sorumlu Yöneticiler

Dell Technologies Yapay Zekâ Çözümleri Başkanı Jeff Boudreau, yapay zekâdan sorumlu yöneticilerin kuruluşlar için kritik önem taşıdığına yönelik açıklamalarda bulundu.

Yapay Zekâda Başarının Anahtarı: Yapay Zekâdan Sorumlu Yöneticiler
10.06.2024 13:25
A+
A-

Boudreau’ya göre bu roller için işe alım, kuruluşların büyüme, üretkenlik, gelişmiş deneyim ve inovasyon gibi hususları dengelemeleri, değerlendirmeleri ve yapay zekâ stratejilerine liderlik etmelerinde önemli bir yol olarak önem kazanıyor.

Her geçen gün giderek daha da önemli bir teknoloji hâline gelen yapay zekâya ayak uydurmak için dünya genelinde kuruluşların ve hükûmetlerin adeta bir yarış içerisinde olduğu görülüyor. Kuruluşlar, en son ve en gelişmiş teknolojilerin benimsenmesini nasıl hızlandıracakları ve koordine edecekleri konusunda stratejiler geliştiriyor. Yapay zekânın büyümeyi nasıl destekleyebileceği, üretkenliği nasıl artırabileceği, deneyimleri nasıl geliştirebileceği ve inovasyonu nasıl hızlandırabileceği ise cevap aranan en önemli sorular arasında yer alıyor. Dell Technologies Yapay Zekâ Çözümleri Başkanı Jeff Boudreau, “doğru anlayan” bir lider belirlemenin, yapay zekânın gücünü ortaya çıkarmaya çalışan kuruluşlar için teknolojinin kendisi kadar önemli olduğunu söylüyor:

Yapay zekâ yöneticisi pozisyonu son beş yılda üç kat arttı

 “Bu roller için işe alım, kuruluşların büyüme, üretkenlik, gelişmiş deneyim ve inovasyon gibi hususları dengelemeleri, değerlendirmeleri ve yapay zekâ stratejilerine liderlik etmelerinde önemli bir yol olarak önem kazanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Yönetim ve Bütçe Ofisi (OMB) kısa bir süre önce tüm federal kurumların bir Yapay Zekâ Baş Sorumlusu atamasını öngören bir hükûmet politikası yayımladı ve FedScoop’a göre, ABD federal kurumlarının üçte ikisi bunu yerine getirdi. Dell tarafından yapılan bir araştırma, küresel olarak yapılan ankete katılan kuruluşların yaklaşık yüzde 20’sinin yapay zekâ stratejisini belirlemek için merkezî bir ekip veya birey belirlediğini, bir başka rapor ise yapay zekâ yöneticisi pozisyonlarının sayısında son beş yılda üç kat artış yaşandığını ortaya koydu.” 

Tüm sektörlerde 120’den fazla Yapay Zekâ Baş Sorumlusu görev yapıyor

“Yapay Zekâ Baş Sorumluları kuruluşlar operasyonlarını optimize etmeye ve yapay zekâyla rekabet avantajı sağlamaya çalışırken kritik bir rol oynuyor. Kamu sektörü için Yapay Zekâ Baş Sorumlusu vatandaşa yönelik hizmetleri iyileştirmeyi sağlamanın yanı sıra inovasyonu ve rekabeti teşvik eden bir yapı ve rehberlik sunabiliyor. Özel sektör için Yapay Zekâ Baş Sorumlusu kurum içinde verimliliği artırabiliyor, ekip üyeleri için daha fazla üretkenlik ve son müşterileri için daha iyi bir deneyim sağlayabiliyor. Yapay Zekâ Baş Sorumluları dünyasında yer alan kıdemli biri olarak Dell Technologies’de 25 yılı aşkın bir süre çalıştıktan sonra geçtiğimiz Eylül ayında bu göreve geldiğimde sadece 30 şirket Yapay Zekâ Baş Sorumlusu atamıştı. Şu anda tüm sektörlerde 120’den fazla Yapay Zekâ Baş Sorumlusu var ve her geçen sayıları daha da artıyor.”

Yapay zekâ  yöneticilerine tavsiye: Kuruluşunuzun genel YZ stratejisini anlayın

“Yapay Zekâ Baş Sorumlusu olarak görev yaptığım süre boyunca birçok müşterimiz bu rolle ilgili ve kendi kurumlarında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda benden rehberlik istedi. Her kuruluş farklı olsa da bu teknolojiyi benimsemek ve kullanmak isteyen diğer YZ liderleri için birkaç tavsiyenin kıymetli olacağına inanıyorum. Lütfen kuruluşunuzun genel YZ stratejisini anlayın. YZ ile elde etmek veya yaratmak istediğiniz şey nedir? Kaliteli veri neye benziyor ve kaliteli veriyi belirleme süreci nedir? Hedeflerinizi veya sonuçlarınızı net bir şekilde anlamadan, doğru yönetişim modeli, veri stratejisi ve gelecek için YZ başarısına yol açan genel teknoloji yatırımları ile ilgili kararlarda hızlı bir şekilde ilerlemek oldukça zor. Yapay zekâyı benimsemek için herkese uyan tek bir yaklaşım yok. Bir kuruluş için işe yarayan bir şey başka bir kuruluş için işe yaramayabiliyor. Örneğin, her üretken yapay zekâ kullanımı için aynı altyapı yatırımı gerekmeyecektir veya her iş yükü bulutta çalışmayacaktır. Sektöre özgü büyük dil modellerinden (LLM’ler), şirket içinde ve uçta, yani tam da verilerin olduğu yerde, verimli bir şekilde çalışabile,  amaca yönelik daha küçük modellere kadar geniş bir model yelpazesi bulunuyor. Hedeflerinizi ve neyi başarmak istediğinizi net bir şekilde tanımlayın ve ardından yapay zekâ ile buna nasıl yaklaşmanız gerektiğini veya yaklaşıp yaklaşmayacağınızı belirleyin.

Yapay zekâya üç farklı bakış açısı

“Yapay zekâya teknolojinin ötesinde bütünsel bir odakla yaklaşın. Bizler, Yapay zekâya üç farklı bakış açısıyla yaklaşıyoruz: İş tarafı, liderlerin yapay zekânın dönüştürücü potansiyelinin farkına varmasını, doğru kullanım durumlarıyla bundan nasıl yararlanılacağını, liderlerin katılımını sağlamasını ve test ederek ve öğrenerek bunu işlerine uygulama fırsatlarını belirlemesini gerektiriyor. Bu aynı zamanda, erken uyum sağlamak için İK, hukuk, iletişim ve diğer kritik disiplinleri içerecek şekilde teknik odakların yanı sıra liderliği de içeriyor. Teknik taraf, yapay zekâ teknolojisinin temellerinin anlaşılmasını ve gerçek dünyadaki sorunları çözmek için nasıl kullanılabileceğini derinlemesine anlamayı gerektiriyor.İnsan tarafında, yapay zekâ stratejinizin arkasındaki nedeni çalışanlara, müşterilere ve iş ortaklarına uyumlu bir liderlikle iletmek çok önemli. Bu, iç paydaşlar arasında benimsenmesi için destek oluşturuyor ve yapay zekânın daha iyi, daha etkili yollarla çalışmamızı nasıl sağladığını anlatıyor. Öte yandan, YZ inovasyonu geniş ve açık bir ekosistem gerektiriyor. Açıklık, teknoloji ekosistemi genelinde fırsat eşitliği sağlıyor ve inovasyon ve esnekliğe daha fazla erişim yoluyla yeni YZ ilerlemelerinin elde edilmesini destekliyor. Gerçekten de açık modeller ve teknolojiler, Dell de dâhil olmak üzere yapay zekâyı erken benimseyen birçok şirketin yolculuğunu hızlandırdı. Açık modellere ve teknolojilere erişim, ilerlemeyi hızlandırarak hükûmetler ve endüstriler genelinde küresel bir inovasyon motoru oluşturabilir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.