Akıllı Gündem

Yapay zeka ile sigortada jet hasar ödeme dönemi

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, yapay zeka ile jet hasar ödeme yapacaklarını açıkladı. Akıllı sistem, poliçe sahibinden gelen faturayı kontrol ediyor ve banka hesap bilgisine göre ödemeyi yapıyor. Koç, “Sistemde yapay zeka kullanılıyor” diyor.

Yapay zeka ile sigortada jet hasar ödeme dönemi

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, yeni görevine başlarken özel sohbetlerde, sigorta sektöründe teknoloji kullanımını artırmak istediğini söylüyordu. Bu yöndeki hedefinin ilk ürünü de TURBO JET ile sundu. Bu ürüne yönelik reklam kampanyası, sektörde farklı bir rekabeti getirecek gibi görünüyor. Müşterilerinden gelen küçük hasar bildirimlerini 5 saniye içinde ödemeyi içeren bu ürüne ilişkin ilk sonuç ve izlenimleri İlhami Koç’a sorduk.

Yurtdışında yapılan bu uygulamayı bilgi işlemden sorumlu genel müdür yardımcısıyla 6 ay önce konuştuğunu aktaran İlhami Koç, “Genel müdür yardımcımız, bunu yapmanın mümkün olduğunu söyledi ve biz de çalışmaya başladık. Nihayetinde sistem çalışıyor ve çok da iyi tepkiler aldık” diyor.

5 saniyede ne yapılıyor? Akıllı sistem, poliçe sahibinden gelen faturayı kontrol ediyor ve banka hesap bilgisine göre ödemeyi yapıyor. Koç, “Sistemde yapay zeka kullanılıyor” diyor.

Ya bundan sonrası? İlhami Koç, hasar ödemeleriyle başlayan sürecin, diğer hizmetlere de yansıtmak için çalıştıklarını söylüyor. İlk hedef satış tarafı. Örneğin, sigorta şirketleri arasında karşılaştırma siteleri teknoloji yoğun çalışırken, klasik acente sistemleri, bu teknolojiyle henüz bütünleşik değil.

İlhami Koç’un hedefi de acenteleri de dijitalleştirmek. İlhami Koç, “Yeni dönem için hedefimiz acenteleri dijital tarafının bir parçası haline getirmek” diyor. Böylece, acente sisteminin daha çok satışla birlikte, maliyetleri de düşüreceği hesaplanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ