Akıllı Gündem

Yaklaşan Fed Artırımına Rağmen Doların Düşme Sebebi

Yaklaşan Fed Artırımına Rağmen Doların Düşme Sebebi

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Çarşamba günü, Fed’in bu yıl ilk kez faiz artırımı yapması bekleniyor ancak para politikası duyurusuna doğru güçlenmeye rağmen Amerikan doları, yatırımcıları hayrete düşürerek diğer dövizler karşısında zayıfladı. En önemlisi, bugün ABD ekonomisine dair bir rapor yoktu ve FOMC’nin bu sessiz periyodunun anlamı, para politikasına dair bir değerlendirme olmayacağı. Bununla birlikte bugün, USD/JPY çifti üzerinde ağırlığı olan ABD hisselerinin keskin düşüşler yaşadı ancak euro, sterlin ve Kanada doları gibi risk dövizleri satışa yenik düşmedi. Başkan Trump’ın Andrew McCabe’i bu haftanın sonunda göndermesiyle, Washington’daki kargaşa hala merkezde ve ön cephede. Önümüzdeki hafta bir grup yüksek profilin daha çıkışı bekleniyor ve ne yazık ki politik belirsizlik Fed politikasını gölgede bırakıyor. Aynı zamanda, diğer ülkelere ait bazı pozitif başlıklar, o ülkelerin dövizine olan talebi canlandırdı.

EUR/USD, örneğin, politikacıların Niceliksel Gevşeme tartışmasını oran gidişatının dikliğine doğru kaydırabileceğine dair raporlar üzerine geri sekti. Bu başlık yatırımcıların, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını normalleştirme konusunda ciddi olduğuna inandırdı. Hala, geçen hafta düşük fiyat baskısı ve sabır ihtiyacı üzerine endişelerini ifade etme yolundan çıkan Avrupalı politikacıların değerlendirmeleri ve tonu birbiriyle çatışıyor. Bu da, pek çok politikacı tahvil alımlarının gelecek sene içinde sona ereceği ve faiz artırımı konuşmasına kaydıracağı inancını taşısa bile, politikacıların önümüzdeki yaza kadar rehberliklerini değiştirmeyeceklerini ortaya koyuyor. Özellikle bu hafta, ZEW anketi ve PMI’nın yüksek seviyelerden düşüşü ile beraber veriler ECB’nin temkinliliğini pekiştirecek gibi. Bugün öğrendiğimiz Euro bölgesi ticaret fazlasının Ocak ayında 23,2 milyardan 19,9 milyara düşmesi gibi, veriler muhteşem değildi. Bu bir kenarda dursun, teknik bazda EUR/USD çifti 20/50 günlük SMA üzerine tekrar tırmandı ve çiftin teknik görünümü yukarı yöne kaydı.

Bugünün en iyi performans sergileyen dövizi sterlin oldu ve hareket bu hafta Brexit müzakerelerinin iyiye gittiğine dair raporlar ile gerçekleşti. İngiltere ve AB Brexit geçiş şartlarının “büyük bir kısmı” konuşumda anlaşmaya vardı. Geçiş periyodu 29 Mart 2019 ve Aralık 2020 arasında olacak. Bu zamanda İngiltere’ye giden AB vatandaşları Brexit öncesi aynı haklara sahip olacak. İngiltere’ye ayrıca, bu periyodda müzakere ve ayrı bir ticaret anlaşması imzalama konusunda izin verildi. Ne yazık ki, en ciddi tartışma konusu olan İrlanda sınırı ile ilgili bir anlaşma olmadı. Yine de, bu hareketlilik Brexit müzakereleri içinde gördüğümüz en olumlu gelişme olurken, sterlin ticaretindeki keskin artışlar şaşırtmıyor. Bu hafta, İngiltere enflasyon, istihdam ve perakende satışlar verilerinin yanında İngiltere Bankası’nın (BoE) para politikası duyurusu ile İngiliz sterlini için önemli bir hafta. Ocak ayındaki düşüşünün ardından, tüketici fiyatlarının yükselmesi bekleniyor ve eğer olursa, son politika toplantısının şahin tonu ile tutarlı olacak ve özellikle euro karşısında sterlinin getirilerini artırmasını sağlayacak. EUR/GBP’de artış olmayan dokuz gün geçti, 2011 Aralık ayından beri peş peşe görülen en uzun süre oldu. Bu iyileşme beklentilerine rağmen, EUR/GBP çiftindeki hareket aralığı daraldı ve temel veriler daha fazla zayıflama ihtimalini destekledi.

Diğer yanda, Kanada doları Başbakan Trudeau’nun, Trump’ın bir NAFTA anlaşması yapmaya istekli gözüktüğüne dair değerlendirmelerinden fayda sağladı. USD/CAD çifti geçtiğimiz ay boyunca güçlü kazanımlar elde etti ve Kanada Bankası (BoC) faiz oranlarını artırma konusunda acele etmezken, USD/CAD çiftinin, petrol fiyatları arttıkça 1,30’a geri çekileceğini görebiliriz. Yeni Zelanda doları en iyi performans sağlayanlardan olmaya devam etti, 200 günlük hareketli ortalamadan geri döndü. NZD/USD tacirleri, Salı gününün mandıra açık artırması ve Çarşamba gününün Merkez Bankası para politikası duyurusu öncesi güçlü ticaret yaparken, zayıf hizmet sektörü aktivitesini umursamadı. Avustralya doları, diğer taraftan, geride kaldı. Geçen haftanın zayıflığını genişletmek dışında spesifik bir katalizör yoktu. Ayrıca Çin, ülkenin finans piyasalarını daha da açma ve Yuan’ı uluslararası yapma konusunda birlikte çalışacak olan, Harvard eğitimli yeni bir danışman ile yeni merkez bankası yöneticisine sahip. Onların amacı, belirli endüstrileri özel sektöre ve yabancı rekabete açmak ve artan borçları kontrol altına almaya çalışmak. Çin’den duyurular gelebilir ve en çok etkilenecek olan döviz Avustralya doları olabilir.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ