Akıllı Gündem

Yabancılar geçen hafta borsada satışa geçti

Şeker Yatırım, yabancı yatırımcıların 4 – 11 Kasım tarihlerindeki işlemlerini değerlendirdi

Yabancılar geçen hafta borsada satışa geçti

TCMB MENKUL KIYMET STOKU VERİLERİ

TCMB tarafından yayınlanan verilere göre 4 – 11 Kasım arasında yabancılar fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 306 milyon dolar net satış yaparken, DİBS’te (Tahvil) ise repo dahil 678 milyon dolar net satış yaptılar. Yabancıların 2016 yılı hisse senedinde toplam alışı 890 milyon dolara gerilerken, DIBS’te ise 2.340 milyon dolara geriledi. 2016 yılında hisse ve DIBS toplam giriş rakamı ise 3.230 milyon dolara geriledi. 2015 yılında hisse ve DİBS’ten toplam 9.102 milyon dolar toplam çıkış yaşanmıştı. Trump’ın seçimleri kazandığı hafta hisse ve DİBS’te yaşanan toplam 984 milyon dolarlık yabancı çıkışı 2015 yılı başından veri haftalık en yüksek yabancı çıkışı oldu.

BIST’te ortalama 80-100 milyon dolar arasındaki yabancı giriş-çıkışı endekste yaklaşık %1’lik değişime neden oluyor. Geçen hafta endekste yaşanan sert satışa karşın yabancı nette önemli bir yabancı çıkışı yaşanmadığı ve endeksin yıl başına göre beklenenden %7-8 daha kötü performans gösterdiğini belirtmiştik. Geçen hafta yaşanan yabancı çıkışına karşın endeksin %1,22 yükselişle haftayı kapatarak bu farkı büyük oranda kapattığını görüyoruz. Ancak halen %4’e yakın bir fark var. Bu farkın da kısa vadede kapanması beklenir. Geçen hafta endekste yabancı girişi olmasa da hızlı yukarı tepki verebileceğini belirtmiştik. Benzer şekilde bu farkın 1-2 haftalık süreçte ya yabancı çıkışıyla ya da endekste yabancı girişi olmaksızın yaşanabilecek hızlı tepki yükselişi ile kapanması beklenir.

BIST YABANCI PAYI

Yabancı payı geçen haftaki %62,42 (yabancı payı T-3’deki oranı göstermektedir.) seviyesindeyken bu hafta Perşembe günü itibarıyla %62,21 seviyesine gerilemişti. Yabancı payı 2016 yılında en düşük %61,46 seviyesini görürken, en yüksek %64,62 seviyesini görmüştür. Bu haftaki hareketle yabancı payının kısa vadeli yükseliş trendini aşağı kırdığı görülüyor. Bu görüntü endekste kısa vadede oluşacak yükselişlerin tepki niteliğinde olacağına ve endeksin kısa vadeli yeni en düşük (dipler) hedefleyebileceğine işaret ediyor. MKK’ya kaydettirilen şirket ortaklarına ait hisselerin yabancı payını düşürdüğünü ve yine toptan satışlar pazarında bazı şirketlerin yabancılara yaptığı hisse satışlarının da yabancı payını yükselttiğini hatırlatmakta fayda var.

Şeker Yatırım

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ