Akıllı Gündem

Yabancılar Borsa İstanbul’da hisse alımına devam eder mi

FED’in çok şahin olama­yacağının anlaşılması sonrası gelişen ülkelere yönelen yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da alıma geçti. Mart 2013’ten beri en güçlü portföy girişi yaşandı. Yabancılar yılın ilk 29 haftasın­dahisse senedi piyasasında net­te 2 milyar 749 milyon dolar tutarında alıcı oldu. Uzmanlar “Yabancı yatırımcılar alım yapmaya devam edecek mi” sorusuna yanıt aradılar.

Yabancılar Borsa İstanbul’da hisse alımına devam eder mi

BİST-100’de geçen hafta kâr satışları görülse de endeks rekorunu 108.545 ile tazeledi. Uzmanlar borsadaki gevşemenin ‘sınırlı’ olacağını öngörse de “Alımlarda seçici olun” uyarısını da ihmal etmiyor. Bu süreçte yabancı yatırımcılar da rekor alımlara imza atıyor. Diplere düşen hisse senedi fiyatlarını uzun vadede ‘alım’ firsatı vermesiyle alıma geçen yabancıların bu trendi devam ettirmesi bekleniyor.

Yaklaşık sekiz aydır yükseliş trendiyle hareket eden BİST-100, 27 Temmuzda 108.392 ile en yüksek kapanışını ger­çekleştirmişti. Geçen hafta içinde kâr satışlanyla endeks 106.147’ye kadar gerilese de haftanın son gününde kapa­nışını 108.545 ile yaparak 27 Tem­muz’daki rekorunu tazelemiş oldu.

 

YABANCI YATIRIMCILAR

Bu süreçte yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik olumlu tavrı da dik­kat çekiyor. BİST’in verilerine göre, ya­bancılar ilk altı ayda 1 milyar 633 mil­yon dolarlık net alım yaptı. 2016 ilk ya­rıda nette 586 milyon dolarlık alım söz konusuydu. TCMB’nin istatistiklerine göre ise yabancılar yılın ilk 29 haftasın­da (21 Temmuz haftasına kadar olan periyod) hisse senedi piyasasında net­te 2 milyar 749 milyon dolar tutarında alıcı oldu. 2016’nın aynı döneminde bu rakam 934 milyon dolardı. Böylece pi­yasaya Mart 2013’ten beri en güçlü portföy girişi yaşandı.

Net atımlardaki bu güçlü artış, ya­bancı takas payına da yansıdı. 2017’ye yüzde 63.17 ile başlayan yabancı takas payı 17 Temmuzda yüzde 65,72’ye ka­dar yükseldi ve bu seviyelerdeki seyrini sürdürüyor.

İLGİNİN KAYNAĞI

Bu tabloda artan yabancı ilgisinin nedenleri önem arz ediyor. İş Yatırım analistleri, “Dünyada görece toparlanan büyüme rakamları, enflasyon üreteme­yen ABD’nin bugünkü büyüme konjoktüründe FED’in çok şahin olama­yacağının anlaşılması ve politik çal­kantıyla doların gücünü kaybetmesi. GOÜ borsalarını ve Türkiye’yi destek­liyor” diyor. İş Yatırım, yılbaşından beri süren GOÜ’lere para girişini ve ar­tan yatırıma ilgisini bozan bir eğilim gözlemlemediklerini aktarıyor.

Gedik Yatırım Yatının Danışman­lığı Müdürü Erol Gürcan, Türkiye beş yıllık CDS’lerinin 2015 ten bu yana ilk kez 200 seviyesi altında dengelenme eğilimine girdiğini söylüyor. Gürcan’a göre bu durum BİSTi küresel rallide öne çıkarıyor.

Keel Kapital Araştırma Müdür Yar­dımcısı Enver Erkan ise “FED’in faiz ar­tırımlarını ertelemesi GOC’leri des­tekliyor. Diğer gelişmiş ülkelerin de fa­izleri düşük tutmasıyla fonların adresi yüksek faizli GOÜ’ler oluyor” diyor. Er­kan, yatırımcının yüksek getiri peşinde koşmasının GOÜ’leri ‘cazibe merkezi’ yaptığı görüşünde. Yabancıların Tür­kiye’ye ilgisini bu eğilime bağlayan Er­kan, ilginin diğer nedenlerini ise Türkiye’nin finansal koşullarının iyileşme­si. Bir yıllık stres testinden toparlanarak dönmesi, ilk çeyrekte yüzde 5 büyü­mesi olarak sıralıyor. Hisse senetleri­nin piyasa çarpanları bakımından emsal­lerine göre ucuzlaması ve diplere düşen hisse senedi fiyatlarının uzun vadede ‘alım’ fırsatı vermesini de yabancıların Türkiye’yi tercih etmesinin nedenleri ara­sında gösteriyor.

 

HANGİ HİSSELER?

Peki, yabancılar en çok hangi hisse­lerde işlem yapıyor? Aşağıdaki tabloda yabancıların ilk yarı yılda en çok net alış ve satış yaptıkları ilk 10 hisseyi görebilirsi­niz. Bu dönemde yabancıların alımda banka hisselerini tercih ettiği görülüyor. İlk 10’da İş, Garanti, Halkbank, Akbank, Vakıfbank ve YKB olmak üzere altı ban­kı hissesi bulunuyor. Satışta ise ilk beş­te Emlak GYO, Aselsan, Turkcell, Koza Altın ve Sasa Polyester var.

 

SEÇİÇİ OLUN!

Yabancıların rekor alım yaptığı ve borsanın yükseldiği bu süreçte yatırımcılar için öneriler de önem kazanıyor. Gedik Yatırım’dan Erol Gürcan, önerilerini şöy­le anlatıyor: “BIST yukarı yönlü potan­siyel taşıyor. Ancak yükselişi sağlayan ge­rekçeler de büyük ölçüde fiyatlara yan­sıdı. Yatırımda ‘seçici’ davranılmak, ‘za- rar-kes’ stratejisiyle hareket edilmeli.

 

Yabancı kuruluşlar

Commerzbank: TL, henüz Almanya ile Türkiye arasındaki gelişmelerden etkilenmedi. Bu durum piyasalardaki mevcut risk iştahından kaynaklanıyor. Ancak bu gerilim TL için risk. Almanya hükümetinin ihracat kredi garantilerini geri çekme uyarısını gerçekleştirmesi, Türkiye piyasalarına doğrudan yabancı yatırım girişini hızlı şekilde etkileyebilir.

JP Morgan: Güçlü büyüme ve politik gündemin zayıflamasıyla yurtiçi güvende önemli iyileşme sağlandı. Uzun dönemli politik ve ekonomik görünümde endişeler olsa da yatırımcıla­rın kısa vadede daha pozitif olduğu görülüyor. TCMB’nin kredibilitesini onarma ve enflasyon hedefi doğrultusunda para politi­kasında sıkı duruşunu korumasını bekliyoruz.

Renaissance Capital: Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi ve Türk tahvillerine yönelik iştahı sürüyor. Çünkü yatırımcı için Türkiye, kâr getirisi yüksek olan önemli bir alternatif. Türk tahvillerinin hâlâ iki haneli getiri sağlaması, GOÜ’ler içinde sık rastlanır bir durum değil. Enflasyon ve TL’nin seviyeleri, Türkiye tahvilleri için ‘ağırlık artır’ tavsiyemizi destekliyor.

 

“Yabancıların Türkiye algısı ‘pozitif’ şekilleniyor”

Mehmet Ali Kalfa / Piramit Menkul Kıymetler Portföy Yönetim Müdürü

MALİ ÖNLEMLER: Hükümet ve ilgili bakanlarca ekonomiyi desteklemek için ihtiyaç duyulması durumunda ihracatçı şirketler için KDV iadesinin hızlandırılabileceği, Kurumlar Vergisi’nin yüzde 20’den aşağıya çekilebileceği ifade ediliyor. Bu gibi olası mali önlem söylemleri yabancı yatırım­cıları cesaretlendiriyor. Yabancıların tahvil ve hisse senedi alımlarına devam edeceğini öngörü­yorum.

120.000-125.000: Endeksin rayiç değerinin yüzde 35 üzerine rahatlıkla yükselebildiğini göz önüne alırsak, uzun vadede BİST’in 120.000- 125.0001 test etmesi mümkün. Kısa vadede olası bir gevşeme sınırlı ve isteksiz olur.

PARA AKIŞI: Gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin ve bu ekonomilerdeki şirketlerin sınırlı kâr marjla­rı GOÜ’leri ön plana çıkarıyor. Bu da hem GOÜ’lere net doğrudan yatırıma hem de GOÜ’lerin sermaye piyasalarına sıcak para girişine neden oluyor.

POZİTİF ALGI: Yabancı yatırımcının Türkiye algısı pozitif şekilleniyor. Üreticilerin ve tüketicilerin KGF ve KOSGEB kredileriyle ilk çeyrekten itiba­ren desteklenmesi, ekonomiyi ayağa kaldıran en önemli faktör oldu. TCMB’nin sıkı para politikasını sürdürmesiyle yurtiçinde spekülatif amaçlı döviz talebinin kırıtabileceği düşüncesi ve TL’nin düşük değerli olması, yabancılar açısından Türk varlıkla­rına yatırımı oldukça cazip hale getiriyor.

Ceren Oral / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ