Akıllı Gündem

Windows 10’da çoklu masaüstü ekranına nasıl geçilir

Windows kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak öneme sahip çoklu masaüstü ekranı özelliği nihayet geldi.

Windows 10’da çoklu masaüstü ekranına nasıl geçilir

Linux ve Mac kullanıcıları, uzun zamandır ana ekranlarındaki yığılmayı ortadan kaldıracak ve bireysel iş akışı ortamlarını birbirinden ayıracak çoklu masaüstü ekran özelliğinin keyfini sürerken, Windows kullanıcıları iş akış ortamlarını birbirinden ayıracak çoklu masaüstü ekran özelliğine sahip olmamanın üzüntüsünü yaşıyordu. Ancak bu durum, yazılım devi Microsoft’un işletim sisteminin son versiyonu olan Windows 10’a çoklu ekranlar yaratma ve bu ekranlar arasında geçiş yapma özelliği eklemesiyle artık kökten değişiyor. Sadece aşağıdaki basit adımları takip ederek bu özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenebilir ve keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Çoklu masaüstü oluşturma

1. Masaüstünde çoklu ekranlara geçmek için araç çubuğundaki görev menüsüne tıklayarak başlayın. Daha sonra arama çubuğunun yanındaki art arda gelen üç üçgenden oluşan ikona tıklayın.,

 

2. Görev görüntüsüne tıkladıktan sonra ekranın sağ alt kısmında “+” işareti ile birlikte yeni masaüstü oluştur butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak ikinci, tekrar tıklayarak üçüncü ve daha fazla tıklamayla daha fazla masaüstü ekranı yaratabilirsiniz.

 

Ekranlar arasında geçiş yapma

Çoklu masaüstü ekranları birbirinden ayrı işler yapan programları aynı anda çalıştırmanıza olanak sağlar. Örneğin; bir öğrenci bir ekranı araştırma projesine adamışken diğer ekranda bu projenin başka kısımlarıyla ilgili işleri kolaylıkla yapabilir. Tahmin ettiğiniz gibi çoklu ekranlar arasında geçiş yapabilmek bu deneyimin olmazsa olmazı. Görev menüsü butonuna tıklayın ve ekranın alt kısmında hangi açık masaüstüne geçmek istediğinizi seçin.

 

Masaüstü ekranlarını kapatmak da açması kadar kolay. Görev menüsü butonuna tıklayın ve ekranın alt köşesinde beliren ekranlardan kapatmak istediğiniz ekranın üzerine farenizi getirin ve beliren “X” butonuna basın. Bu basit fakat kullanışlı özellik sayesinde farklı ekranlardaki iş akışlarınızı rahatlıkla takip edebilir, zamanınızdan da büyük miktarda tasarruf edebilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ