Akıllı Gündem

WhatsApp’taki açık kiminle konuştuğunuzu gösteriyor

Yazılım mühendisi Rob Heaton tarafından WhatsApp’ta bulunan açık kişilerin kullanım zamanlarını ve kimlerle konuştuğunu ortaya çıkarıyor. İşte Rob Heaton’ın WhatsApp’ta bulduğu güvenlik açığının detayları.

WhatsApp’taki açık kiminle konuştuğunuzu gösteriyor

WhatsApp, akıllı telefonların en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. WhatsApp bir süre önce bilgisayar sürümünüde  kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Kullanıcılar bilgisayarlarında da WhatsApp artık rahatlıkla kullanabiliyorlar. Ancak WhatsApp’ın bilgisayar sürümünde tespit edilen bir açık sizin kiminle konuştuğunuzu dahi ortaya koyabiliyor. Yazılım mühendisi Rob Heaton tarafından bulunan açık, iki kişinin iletişim halinde olduğu sırada yalnızca dört satır Javascript kodunun yer aldığı bir chrome uzantısının kullanılmasıyla WhatsApp’taki konuşmaların detayını ortaya koyuyor.

WhatsApp, “son görülme” tarihinizi herkese, sadece kişilerinize göstermeye veya hiç kimseye göstermemeye izin veriyor. Bununla birlikte “çevrimiçi” durumunu isteseniz de gizlemeniz mümkün değil. Başta zararsız gibi görünse de bu veriler kaydedildiğinde, örneğin kaç saat uyuduğunuz ortaya çıkarılabiliyor.

Geçmişte güvenliğe yönelik benzer keşifler yapan geliştirici Rob Heaton, bu verinin kötü amaçla nasıl kullanılabileceğini göstermek üzere bir Chrome eklentisi geliştirdi. Geliştirici, bu eklentiyle WhatsApp Web üzerinden kendi arkadaşlarının çevrimiçi oldukları saatleri kaydetti.

Bir kişinin çevrimiçi etkinliği bir başkasıyla karşılaştırıldığında işler daha da korkunç bir hal aldı. Veriler üst üste getirildiğinde kişilerin birbiriyle konuştuğunu anlamak mümkün hale geldi. Heaton’ın paylaştığı grafikler, bu ilişkinin kağıt üzerinde nasıl göründüğünü gösteriyor:

Araştırmacı, bu verinin kolayca büyük ölçeklerde toplanabileceğini ve üçüncü partilere reklam amaçlı satılabileceğini söylüyor. Örneğin uykusuzluk çekenler, uyku hapı üreticileri için harika müşteriler olabilirler.

Heaton’ın bahsettiği sorunun sohbet araçlarının yıllardır yaşadığı bir sorun olduğunu belirtmekte de fayda var. Hatta bazı araştırmacılar, aynı açığı Facebook’ta da kullanmış bulunuyorlar.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ