Akıllı Gündem

Whatsapp’ta büyük güvenlik açığı

Whatsapp’ta büyük güvenlik açığı

Ülkemiz dahil dünya çapında milyonlarca insan sevdikleriyle mesajlaşmak için Whatsapp’ı tercih ediyor. Peki uçtan uca şifreleme yöntemiyle mesajlarınızı koruduğunu söyleyen Whatsapp ne kadar güvenli? İsrail merkezli siber güvenlik şirketi Check Point, bu güvenliği kırmayı başararak uygulamanın web versiyonu üzerinden hesapları kırmayı başardı ve büyük bir güvenlik zafiyetini gözler önüne serdi.

Peki bu açıkla hesaplar nasıl ele geçiriliyordu?

Bu noktada uygulanan yöntem oldukça basit. Bir HTML dosyası oluşturarak kullanıcının kendisine ait olduğuna inandığı bir görseli ön izlemeye sunan saldırganlar bu görsel tıklandığında hesabın kontrolünü ele geçiriyor.

Check Point‘in bilişim uzmanları bu açıktan yararlanarak kullanıcıların hesaplarını kırdıktan sonra konuşma geçmişini, kullanıcı bilgilerini ve fotoğraflarını kolaylıkla indirilebilir hale getirebildi. Bu işlemin ardından kişi listesindeki diğer hesaplara da erişim sağlandı.

Yapılan açıklamada şirketin bu açıktan haberdar edildiği ve açığın giderildiği belirtildi. Ancak şimdiye kadar kaç kişinin bu sebeple zarar gördüğü ise tam bir muamma.

 

İş dünyası için WhatsApp for Business geliyor

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ