Akıllı Gündem

WhatsApp abonelik dolandırıcılığına dikkat!

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta ortaya çıkan yeni bir dolandırıcılık, kullanıcıları tehdit ediyor. Kullanıcılara gönderilen ‘WhatsApp süreniz doldu’ mesajı, dolandırıcılara kapı aralıyor.

WhatsApp abonelik dolandırıcılığına dikkat!

WhatsApp‘ta yeni bir dolandırıcılık tehlikesi ortaya çıktı. İngiltere’de yaşanan olayda kullanıcılara gönderilen mesaj ile para talep ediliyor. Hatırlanacağı üzere WhatsApp, ilk çıktığında 1 yıl ücretsiz, sonrasında ise küçük bir ücretle kullanılıyordu. Ancak Facebook, WhatsApp’ı satın aldıktan sonra bu ücreti iptal etti ve tamamen ücretsiz yaptı. Son olayda dolandırıcılar, bu bilgiden haberi olmayan WhatsApp kullanıcılarını hedef aldı ve üyelik ücreti talep etti.

Zamanla İngiltere dışından da gelen şikayetler, dolandırıcılık girişiminin Türkiye’ye de gelebileceğini gösteriyor.WhatsApp kullanıcılarına gönderilen “Abonoliğinizin süresi doldu…” SMS’leri, çok önceleri kullanılmakta olan WhatsApp servisini taklit ediyor.

“Abonelik süreniz dolmuştur. Hesabınızı ömür boyu kullanım adına doğrulamak için 0.99 Pound ödemeyi linke tıklayarak yapabilirsiniz.” Webtekno’da yer alan haberde dolandırıcıların hedefinde, uygulama hakkında bilgisi olmayan kullanıcıların olmadığı belirtildi. Bununla birlikte mesaj içerisindeki bağlantıya tıklamak, bütün listenizi ve mesajlaşmalarınızı kötü amaçlı kişilere teslim edebilir. Muhtemelen WhatsApp’ın karşılıklı şifreleme özelliğini aşamayan bilgisayar korsanları, kullanıcıların zayıf noktasını hedef alarak onları gafil avlamaya çalışıyorlar.

WhatsApp’ın kesinlikle ücretsiz bir servis olmaya devam edeceğini hatırlatalım. Söz konusu dolandırıcılık akımının ülkemize gelme ihtimali elbette bulunuyor. Eğer siz de bu ve benzeri mesajlar alırsanız, kaynağına göz atmanızı ve mesaj içerisindeki bağlantılara tıklamadan sohbeti silmenizi öneriyoruz.

 

WhatsApp 30 gün içinde bu telefonlardan desteğini çekiyor

 

WhatsApp olmasaydı ne olurdu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ