Akıllı Gündem

Viking Temizlik’ten Fas hamlesi

Temizlik ve kişisel kakım markası Viking, yurtdışında hedef büyüttü. Ocak ayında Hollanda’da ofis açarak Avrupa operasyonlarını tek çatı altında toplayan şirket, Fas’ın Kazablanka kentinde de bir fabrika kuracak. 2017’de 150 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Viking Temizlik ve Kozmetik Genel Müdürü Hayrettin Avcı, “Yurtdışındaki ilk fabrikamızı Fas’ta kuracağız’’ diyor

Viking Temizlik’ten Fas hamlesi

Önümüzdeki yıl temizlik ve kişisel ba­kım sektöründe 40 inci yaşını kutlaya­cak olan İzmirli Viking Temizlik, yurtdışında hem doğuda hem de batıda büyümek için kolları sıvadı. Ocak ayın­da Hollanda’da bir ofis açarak Avrupa ihracatını tek merkezde toplayan şir­ket, doğu pazarları için ise Fas’ta fab­rika kurma kararı aldı. 2016’yı 115 mil­yon TL ciro ile kapattıklarını ve 2017’de yüzde 15 büyüme hedeflediklerini belirten Viking Temizlik ve Kozmetik Genel Müdürü Hayrettin Avcı, “Fas’ın Kazablanka kentinde ku­racağımız fabrikada ilk kez çamaşır de­terjanı üretimi yapacağız*’ diyor.

 

SEMT PAZARINDAN ÇIKTI

Türkiye’deki büyüklüğü 20,8 mil­yar TL’ye ulaşan temizlik ve kişisel ba­kım sektöründe, pazarın yüzde 85’ini küresel şirketler oluşturuyor. Çok az yerli şirket bu alanda istikrarlı bir ba­şarı kaydedebiliyor. İşte bu şirketler­den biri de 1978’de İzmir Kemalpa­şa’da kurulan Viking. Semt pazarların­da seyyar satıcılıkla iş hayatına atılan dört kardeşin yarattığı Viking. bugün temizlik ve kozmetik sektöründe 52 ülkeye ihracat yapan bir şirkete dön­üştü. Şu anda çamaşır yumuşatıcısın­dan ultra çamaşır suyuna, kireç çözücüden yüzey temizleyiciye, sıvı sabun­dan oda parfümüne kadar 100’ün üze­rinde farklı deterjan ve kozmetik ürün yelpazesine sahip olan şirket, Türkiye pazarında yüzde 4 paya sahip bulunu­yor.

2015 te Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında yer alan Viking, yeni dönemde yurtdışında bü­yümeye odaklandı. Hem doğu hem de batı coğrafyasında büyümek iste­diklerini kaydeden Hayrettin Avcı, yol halitasının ilk etabını 2017’nin ilk gün­lerinde Hollanda’da ofis açarak haya­ta geçirdiklerini söylüyor.

 

YURTDIŞINDA ÜRETİM

Hayrettin Avcı, Türkiye’nin yakın coğrafyasında yer alan Ortadoğu, Afri­ka ve Asya bölgesine yönelik olarak ise farklı bir planı hayata geçireceklerini söylüyor. Avcı, “Bu coğrafyada daha etkin olabilmek için Fas’ta bir fabrika kuracağız. Bu bizim Türkiye dışındaki ilk üretim tesisimiz olacak. Fas’ta ilk kez çamaşır deterjanı ile birlikte yu­muşatıcı, yüzey temizleyicileri ve koz­metik ürünleri üreteceğiz” diyor. Fas’ın Kazablanka kentindeki Organi­ze Sanayi Bölgesi içinde inşa edecek­leri fabrika için görüşmelere Nisan 2017’de başlayacaklarını vurgulayan Avcı, “Ya bir yerli ortak ile ya da tek ba­şımıza yatırımı yapacağız. Birkaç ay içinde bunu netleştirip 2018 başlama­dan ilk kazmayı vuracağız” şeklinde konuşuyor.

 

“Hollanda ile ilişkiler düzelmeli”

Sailor Viking markasıyla 52 ülkeye ihracat yapan şirketin en önemli pazarı Avrupa Birliği ülkeleri. Bu nedenle Avrupa’daki operasyonlarına merkez olarak Hollanda’yı seçen şirket, ocak ayı içinde Amsterdam’da ilk ofisini kurdu. Avrupa ülkelerine Hollanda ofisi üzerinden ihracat yapacaklarını dile getiren Hayrettin Avcı, son günlerde Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan siyasi gerilimin kendilerini üzdüğünü belirtiyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen zaman içinde ilişkilerin yine eski haline dönmesini umduklarını vurgulayan Avcı. “Her iki taraf da birbiri için vazgeçilmez ticari partnerler. En yakın zamanda ilişkilerin düzelmesini bekliyoruz” diyor.

ARAM EKİN DURAN / EKONOMİST

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ