Akıllı Gündem

VİDEO:Facebook skandalında neler yaşandı?

50 milyon ABD’li Facebook kullanıcısının özel bilgilerini elde edilmesinden sonra
yaşananlar…

VİDEO:Facebook skandalında neler yaşandı?

50 milyon ABD’li Facebook kullanıcısının özel bilgilerini elde edilmesinden sonra
yaşananlar…

17 Mart’ta yayınlanan habere göre, Cambridge Analytica veri analiz firması 50 milyon ABD’li Facebook kullanıcısının özel bilgilerini Facebook kuralları dışında elde ettiklerini açıkladı. Bu verilerin, Donald Trump’ın ABD başkanlık seçiminin kazanılmasında ve Haziran 2016 Brexit referandumunu etkilemek için kullanıldığı iddia edildi.

 

Bu olaylardan sonra Facebook, Cambridge Analytica’dan kullanıcı verilerinin silinmesini istediği belirtildi. Verilerin silinmediğinin anlaşılmasının ardından Facebook, Cambridge Analytica’nın erişimini durdurdu. Olay medyaya yansıyınca çok sayıda hesaba gizli erişim sağlayarak veri ihlalinde bulunduğu iddia edilen Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix görevden alındı.

Bu haberlerden sonra Facebook’un hisseleri yüzde 4’ten fazla geriledi ve Zuckerberg’in serveti bir günde 4,9 milyar dolar eridi. Facebook aleyhine ilk tepki Facebook’un 2014 yılında satın aldığı WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton geldi. Acton twitter hesabından Facebook’u silme çağrısı yaptı.

İngiltere Bilgi Komisyonu, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, Facebook’taki kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin incelenmesi için soruşturma başlattı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalı ile ilgili açıklamalarda bulundu ama açıklamaları yatırımcıları pek tatmin etmedi. İhlalin ortaya çıkması durumunda Facebook’a 40 milyar dolardan fazla ceza alabilir.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ