Akıllı Gündem

Vestel teknolojinin kalbi CES 2017”de

Vestel, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2017’ye katıldı. Vestel CEO’su Turan Erdoğan, Hürriyet’ten Jale Özgentürk’e yaptığı açıklamada Türkiye’de akıllı ev konseptinin gelişmemesinden şikayetçi oldu.

Vestel teknolojinin kalbi CES 2017”de

Hürriyet yazarı Jale Özgentürk, CES 2017 Fuarı‘nda karşılaştığı Vestel CEO’su Turan Erdoğan ile yeni teknoloji akıllı evleri ve bu alanda Türkiye’de yaşanan gelişmeleri konuştu. Erdoğan, Vestel’in akıllı ürünler üretimine önem verdiğini ancak Türkiye’de sorunlarla karşılaştıklarını belirtti. İşte Özgentürk’ün köşesine taşıdığı Turan Erdoğan ile yaptığı o görüşme.

Fuarda dünya teknolojisindeki son gelişmeleri görmek için gelen Türklerin sayısı çok fazla değil. Fuara katılan tek büyük Türk firması ise öğrendiğime göre sadece Vestel. Fuarda dolaşırken Vestel CEO’su Turan Erdoğan’a rastlamamız ise bir şans oluyor. Fuar bölümünde ilk kez yer alan Vestel’in standında konuk ediyor bizi Erdoğan.

İlk kez stand açmalarının nedenini teknolojideki dönüşüme bağlıyor. “Eskiden bu fuara sadece teknoloji şirketleri katılırdı. Biz de küçük bir oda da yer alırdık. Şimdi otomobilden beyaz eşyaya, televizyona bir çok sektör fuarda” diyor.

YARIM AKILLI EV SORUNU

Akıllı evlerin yaygınlaşmasıyla Vestel’in de akıllı ürünlerini sergilediğini anlatıyor Erdoğan. Vestel’in bir akıllı evi oluşturacak ürünlerinin oluştuğunu anlatıyor. Ancak akıllı ev konseptinin henüz uygulanamadığını da dile getiren Erdoğan, şunları söylüyor: “Türkiye’de artık yeni yapılan binaların tamamen bu konsepte uygun olması lazım. Yeni bina yapılıyor, interneti yok. Akıllı buzdolabı alan müşteri çalışmıyor diye geliyor. Yani yarım akıllı ev sorunumuz var. Biz Vestel olarak müteahhitlerle görüşmelere başladık. Bina yapılırken akıllı ürünleri vermek istiyoruz. Şirketin Ar-Ge bütçesi ise 100 milyon dolar.” Erdoğan, akıllı ev ürünleri konusunda Türkiye’nin önemli bir noktada olduğunu söylüyor.

Robotlar, insansız otomobiller, transparan televizyonlar… Las Vegas’taki fuar dünyanın nereye gittiğinin göstergesi. Bu yüzden Türkiye’nin geleceği konusunda endişelenmedim desem yalan olur. Bu teknolojiyi yakalama ve üretme şansını kaçırmaya başlamış görünüyoruz.

Umarım Türkiye de terör, şiddet sarmalından bir an önce kurtulup bu gelişmeleri yakalar!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ