Akıllı Gündem

Vestel:  Ciro bol, kar yok

Vestel 2017 yılını zararla kapatırken, TV  ve beyaz eşyada sırasıyla %50 ve %20 büyüme kaydetti. Fakat marjlar çok kötü:   Şirket’in […]
Vestel:  Ciro bol, kar yok

Vestel 2017 yılını zararla kapatırken, TV  ve beyaz eşyada sırasıyla %50 ve %20 büyüme kaydetti. Fakat marjlar çok kötü:   Şirket’in […]

Vestel 2017 yılını zararla kapatırken, TV  ve beyaz eşyada sırasıyla %50 ve %20 büyüme kaydetti. Fakat marjlar çok kötü:   Şirket’in brüt kar marjı beyaz eşya tarafında hammadde maliyet artışlarının etkisiyle yıllık bazda 3.9 puan daralarak %19.8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in FVAÖK marjı ise 4Ç17’de yıllık bazda 3.1 puan daralarak %7.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Garanti Yatırım hisse için Endekse Paralel Getiri önerisi verdi:

 

Güçlü operasyonel performans

 Vestel Elektronik 4Ç17’de beklentimizden olumsuz, 20mn TL net zarar açıklamıştır. Operasyonel olarak baktığımızda, satışlar güçlü elektronik satışlarının etkisiyle beklentimizin üzerinde 39% büyürken, %7.3 seviyesinde beklentimizin hafif altında FVAÖK marjı gerçekleşmiştir.

 Güncel çarpanlarla Vestel için hedef fiyatımızı 10.40TL (önceki 8.00TL) olarak revize ettik; Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz. Bugün hisse etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

 

TV satışlarında güçlü toparlanma; %50 satış büyümesi

 TV segmentinde büyüme yurtiçinde pazar payı kazanımları, yurtdışında yüksek baz etkisiyle %50 olarak gerçekleşmiştir.

Fiyat artışları, ürün karması ve kur etkisi de büyümeyi desteklemiştir. Beyaz eşya tarafında ise şirket yurtdışı pazarlardaki talebin etkisiyle %20 büyüme kaydetmiştir.

 Şirket’in brüt kar marjı beyaz eşya tarafında hammadde maaliyet artışlarının etkisiyle yıllık bazda 3.9 puan daralarak %19.8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in FVAÖK marjı ise 4Ç17’de yıllık bazda 3.1 puan daralarak %7.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

1Ç18 Beklentileri

 Şirket önümüzdeki çeyrekte yurtiçinde vergi teşvikinin yüksek bazı nedeniyle beyaz eşyada talebin zayıf olmasını beklemektedir. Diğer taraftan, ürün fiyat artışlarıyla, hammadde maliyet artışlarının bir miktar karşılanması öngörülmektedir.

 TV tarafında ise yurtiçinde zayıf sezon olsa da, Avrupa’da FIFA World Cup ve Toshiba TV satışlarındaki artışın etkisiyle güçlü büyüme beklenmektedir.

 

 

Diğer hisse önerileri  için Raporlar ve Şirketler sayfalarımızı gezin.

 

Kaynak: paraanaliz.com

Bu içerik paraanaliz.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ