Akıllı Gündem

Vatanım Sensin’e flaş transfer!

Vatanım Sensin dizisine bu hafta yeni bir oyuncu dahil oluyor.

Vatanım Sensin’e flaş transfer!

Vatanım Sensin dizisine bu hafta yeni bir oyuncu dahil oluyor.

Kanal D’de Perşembe akşamı yayınlanan ve başrollerinde Halit Ergenç ile Bergüzar Korel’in yer aldığı “Vatanım Sensin” adından söz ettirmeye devam ediyor. Aldığı yüksek reytinglerde yayınlandığı güne damgasını vuran diziye bu hafta yeni bir oyuncu konuk oluyor.

Vecihi Hürkuş geliyor!

Vatanım Sensin kadrosuna bu hafta Vecihi Hürkuş karakteri ile Ahmet Rıfat Şungar dahil olacak. İlk görüşte deli denecek dâhiliği, fen bilimine ve makinalara hayranlığı, çocuksu merakı ile Vecihi Hürkuş’un, Yakup’la gerçekleşecek didişmeli ancak eğlenceli dostluğu izleyiciler tarafından büyük bir beğeniyle izlenecek.

jwplayer(“player_35070″).setup({
file:”https://vid.gecce.com.tr/2018/03/17/vatanim-sens-135054HD.mp4″,
image:”https://img.gecce.com.tr/2018/03/17/vatanim-sens-135453UD.jpg”,
width:”100%”,
autostart:”false”
});

Vecihi Hürkuş kimdir?

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir.

Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde, İstanbul’da doğdu. Üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Hürkuş’un babası Gümrük Müfettişi Faham Bey annesi Zeliha Niyir Hanım’dı. Genç yaşta babasının vefatı üzerine annesi tarafından yetiştirildi.

Tophane Sanat Okulu’nda güzel sanatlar eğitimi aldı. Gönüllü olarak Balkan Savaşı’na katılan Hürkuş, daha sonra I. Dünya Savaşı’nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi olarak görev yaptı.

1917 yılında, Kafkas Cephesi’nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek düşman uçağını düşüren ilk Türk pilotu ünvanını aldı. Savaşta yaralanarak Rus’lara esir düşmesine rağmen, kaçmayı başardı ve ülkesine döndü.

Kurtuluş Savaşı’na gönüllü olarak katılan Hürkuş, başarılı keşif uçuşlarının yanı sıra bir Yunan uçağını da düşürmeyi başardı. Daha sonra İzmir havaalanına inerek burayı işgalden kurtardı.

 

Kaynak: gecce.com.tr

Bu içerik gecce.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ