Akıllı Gündem

Varlık Fonu milli ödeme sistemi ile BKM’nin Troy’una rakip olacak

Varlık Fonu’nun Türkiye’de bir Fin-Tech şirketine yatırım yapmayı planladığı iddia edildi. İddiaya göre fon, vatandaşların ucuz ve kaliteli finansal hizmetlere erişimini sağlayacak ve dijital finansal bilgilerin ülke içinde kalacağı, milli bir ödeme platformu oluşturmayı planlıyor.

Varlık Fonu milli ödeme sistemi ile BKM’nin Troy’una rakip olacak

Sabah gazetesi ekonomi yazarı Dilek Güngör, bugünkü köşesinde Varlık Fonu için önemli bir iddayı gündeme taşıdı. Güngör’ün paylaştığı bilgiye göre fon, milli ödeme sistemi oluşturmak için Türkiye’de bir Fin-Tech şirketine yatırım yapmayı planlıyor. Fon’un bu hamlesi Bankalararası Kart Merkezi’nin kurduğu Troy’a rakip olabilir. İşte Güngör’ün köşesinden paylaştığı o iddianın detayları.

Hepimizin elinde birer akıllı telefon var değil mi?
Günün herhangi bir saatinde cep telefonlarımızdan hesabımıza girip, finansal işlemlerimizi hızlı ve kolay bir şekilde hallediyoruz. Özellikle Türkiye gibi genç nüfusun fazla olduğu ülkelerde dijital sistemler üzerinden ödeme hizmetleri daha da yaygınlaşıyor. Banka şubesinde sıra beklemek yerine kahvenizi yudumlarken, elinizdeki telefonla her türlü işleminizi gerçekleştiriyorsunuz.
Anlayacağınız, teknoloji, finans dünyasının kalbine girmiş durumda. Teknolojinin finansa dokunduğu her alanda da yeni olmasına rağmen yıllık çift haneli büyüyen bir sektör karşımıza çıkıyor: Fin-tech (Finansal teknoloji) Büyük şirketlerin birçoğu bu sektöre yatırım yapmaya çalışıyor. Sektörün Türkiye’deki büyüklüğü 15 milyar dolara dayandı. Yıllık ortalama büyüme hızının da yüzde 14-15 olduğu söyleniyor.
Böylesine gelişen sektöre 16 kurumla Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri haline gelen Türkiye Varlık Fonu’nun da kayıtsız kalmadığını öğrendim.
Duyduğuma göre, fon Türkiye’de bir Fin-Tech şirketine yatırım yapmayı planlıyor.
Bir o eksikti demeyin.
Birçok ülkede bunun örnekleri var.
Mesela, Singapur’un ulusal varlık fonu GIC, 2016’da Square firmasına 150 milyon dolar yatırım yaptı. Yine Singapur’un fonu Temasek, bireyler arasında borçlandırma hizmeti veren ve 1 milyar dolar piyasa değeri olan kitlesel finansman şirketi Funding Circle’a 150 milyon dolar yatırdı. Keza, Dubai ulusal varlık fonu da İsviçre merkezli Fin-Tech şirketi Centralway Numbrs’a 70 milyon dolarla ortak oldu.
Türkiye Varlık Fonu’nun kime yatırım yapacağını bilmiyorum.
Ama sektöre girmek istemesinin altında milli ödeme platformu kurmak yatıyor.
Bakın, milli ve yerli ekonomiden bahsediyorsak, vatandaşların ucuz ve kaliteli finansal hizmetlere erişimini sağlayacak ve dijital finansal bilgilerin ülke içinde kalacağı, milli bir ödeme platformu oluşturmalıyız. Aynı zamanda, ülke nüfusunun yüzde 43’ünü kapsayan ve bankalarla çalışmayan 15 yaş üstü gençleri ucuz/kaliteli finansal hizmetlere eriştirmeliyiz. Nakitsiz topluma geçişi hızlandırmalıyız.
Sanırım, fonun yeni yatırımına bu çerçeveden bakmak resmi netleştirir.
Yalnız kafamı karıştıran tek soru var. Varlık Fonu, yatırım yapacağı şirket üzerinden milli ödeme platformu oluşturursa, büyük iddiayla ortaya çıkan Bankalararası Kart Merkezi’nin kurduğu Troy’a rakip mi olacak?
Bekleyip, görelim…

 

Dilek Güngör / Sabah

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ