Akıllı Gündem

Valve sonunda Steam Direct ücretini belirledi

Steam Greenlight yerini Steam Direct hizmetine bıraktı. Valve yeni bir açıklamayla geliştiricilerden oyun başına alacakları miktarı duyurdu. İşte detaylar…

Valve sonunda Steam Direct ücretini belirledi

Geçtiğimiz Şubat ayında Valve, Greenlight hizmeti yerine Steam Direct adı verilen yeni bir sistemin getirileceğini yaptığı bir açıklamayla duyurmuştu.

Steam Greenlight hizmeti sayesinde bağımsız oyun geliştiricileri Steam kütüphanesinde yer almasını istedikleri oyunu oylamaya sunuyordu. Oyun yeterli oya ulaştığında ise kütüphanedeki yerini alıyordu. Geliştiriciler bu hizmet için Steam’e yalnızca 140₺ ödüyor ve istedikleri kadar oyun yayınlayabiliyordu.

Ancak sistem artık değişti. Valve’nin Greenlight yerine Steam Direct hizmetini getirmesiyle birlikte hem oyun yayınlama sistemi hem de ücreti değişti. Bu platformla birlikte artık herhangi bir oylama bulunmayacak. Ancak geliştiriciler artık oyun yayınlayabilmek için oyun başına para ödemek zorunda olacak.

İlk açıklama ücretin $5,000’ı bulabileceği yönündeydi

Valve’nin Şubat ayındaki açıklamasında bu ücretin 100 dolar ila 5,000 dolar arasında değişebileceği belirtilmişti. Büyük tepki çeken bu açıklama sonrası konuyu tekrar değerlendirmeye alan Steam, dün yaptığı yeni bir açıklamayla bu ücretin yalnızda 100 dolar olacağını açıkladı. Ayrıca, oyunun satışının 1,000 dolara ulaşması koşuluyla alınan ücretin geliştiriciye geri ödeneceği belirtildi.

Bakalım yeni sistemin Steam’e ne gibi bir faydası olacak. Gerek geliştiriciler, gerekse kullanıcılar bundan ne derece memnun kalacak zamanla göreceğiz.

Siz Steam Direct hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ