Akıllı Gündem

Uzunköprü Köftecisi girişimciyle büyüyecek

Edirne’nin Uzunköprü’sünden adını alan Uzunköprü Köftecisi’ni oyuncu Okan Karacan satın aldı. ‘Ekspress’ ve ‘Plus’ olarak iki konsept belirlenen restoranlar franchising ile açılacak. Restoranlar için aylık 125 bin ile 175 bin TL arasında ciro hedefleniyor.

Uzunköprü Köftecisi girişimciyle büyüyecek

Oyuncu Okan Karacan, 80 yıllık marka Uzunköprü Köftecisi’ni üçüncü kuşak Mustafa Alsat’tan satın aklı. Karacan, gıda sektörüne ilk adımını GKM (Gastro Kültürel Mekan) şirketini kurarak atmıştı. Bu kapsamda ilk şirket satın almasını yapmış oldu. Karacan, kendi şubelerini açarken aynı zamanda franchise da verecek. Uzunköprü köftesi konsepti 80 yıl­lık bir lezzet. Edime Uzunköprü’de aile restoranı olarak küçük bir metre­kare ile hizmet veriyor. Okan Karacan, “Biz oradaki o duyguyu, o esnaflığı, o rahatlığı salaşlığı Bir Köfte çek!’ yanına da ‘Bir sos koy!’ sloganı ile şehirlere taşıyacağız” diyor.

10 RESTORAN AÇACAK

Mustafa Alsat’ın 2006’da marka tescilini yaptırması, markanın altya­pısını hazırlamasıyla bu tarihi lezzeti Türkiye geneline yaymaya hazır oldu­ğunu gördüklerini söyleyen Okan Karacan, satın almadaki kararlarında ailenin bu yenilikçi bakış açısının etkili olduğunu ifade ediyor. Karacan, Edirne’deki merkez restoran haricin­deki tüm ticari haklar, markanın tes­cili, yaygınlaşması, yurtiçi ve yurtdışı pazarlamasının tamamen kendilerine geçtiğini anlatıyor.

Restoranların konsepti şu şekilde olacak: Geniş bir salata barının yer ala­cağı restoranlarda herkes kendi sala­tasını oluşturabilecek. Ardından da ızgarasını seçecek. Izgarada da farklı seçenekler olacak. Restoranların içe­risinde ağırlıklı olarak taş

argümanı kullanılacak.

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ilk restoran Danca Park AVM’de açıla­cak. Avrupa Yakasında ise 4 Kası m’da Cevahir Haliç’te bir restoran daha hiz­mete girecek. Okan Ka racan, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Antalya, İzmir, Kayseri, Konya, İzmit ve Gazi­antep’le de restoran açmayı planla­dıklarını, bu yılın sonuna kadar 10 restorana ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

İKİ FARKLI KONSEPT

Franchise giriş bedeli 50 bin TL olarak belirlendi. Toplam yatırım mali­yeti restoranın metrekaresine göre değişkenlik göstermekle birlikte 250 bin ile 350 bin TL arasında olacak. Metrekare ve bölgedeki hareketlilik durumuna göre restoranlar için aylık 125 bin ile 175 bin TL arasında ciro hedefleniyor. Kâr marjının yüzde 25 olarak belirlendiğini ifade eden Okan Karacan, royalty olarak ise yüzde 3-5 arasında cirodan bir pay alacaklarını sözlerine ekliyor.

Yeni konseptler de geliştirecekle­rini söyleyen Okan Karacan, şu bilgi­leri veriyor: “Metrekarelerimiz 80 m2 den aşağı olmamalı, belirli bir met­rekarede durulmalı ama bazı fiziki koşullar oluşmuyor diye yatırımcı ‘Ben bunu alamayacak mıyım?’ gibi bir hayal kırklığına uğramamalı. Bu yüzden bazı çözümler ürettik. Ekspress ve Plus olarak iki konsept belir­ledik. Plus büyük metrekareler için, Ekspress ise daha küçük metrekareler için olacak.”

Kaynak-Ekonomist Dergisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ