Akıllı Gündem

Uzun vadede öne çıkan 32 hisse

İçeride ve dışarıda sert dalgalanmaların yaşandığı piyasalarda uzmanlar uzun vadeli değerlendirilebilecek 32 hisseyi listeledi.

Uzun vadede öne çıkan 32 hisse

İçeride sınırdaki operasyonlar, yeni Anayasa ve Başkanlık tartışmaları, dışarıda ise ABD başkanlık seçimleri ile FED kararları piyasadaki belirsizliği artırıyor. İçerideki gelişmelerin endeks ve TL üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi küresel tarafta ise Trump’ın başkan olmasının küresel hisse senedi piyasalarında satış baskısının artmasına neden olması bekleniyor. Clinton konusunda piyasalar iyim-ser gözükse de FED’in Aralık ayında yapması beklenen faiz artışı sonrası dolardaki yükselişin endekste satış baskısının artmasına neden olmasından endişe ediliyor. Analistler bu dönemde öncelikle yatırım uzmanlarından destek alarak ve çok seçici olarak uzun vadeli portföy oluşturulması konusunda uyarıda bulunuyor.

“ÇİMENTO, SAVUNMA, GYO”

Bu sene borsada 80 binin üzerini görme olasılığımızın zor olduğunu ve yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini belirten Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı, aşağı tarafta ise yılsonuna doğru 73 ve 68 bin seviyelerine doğru düşüşlerin devam edebileceğinden endişe ediyor.

Mevcut koşullarda ihracat ağırlıklı çalışan, döviz geliri ve döviz fazlası olan şirketlerin ön plana çıkacağını düşünen Nalbantlı, “Her zamanki gibi büyüme hikayesi olan hisseler takip edilmeli. Çimento, savunma sanayi ve GYO sektörleri hükümet desteğinden dolayı ön planda olacaktır. Uzun vadeli düşünenler Klimasan, Katmerciler, Aselsan, Emlak Konut GYO, Torunlar GYO, Enka İnşaat, Bolu Çimento, Çimsa, Lokman Hekim, Soda Sanayi ve Alkim Kimya hisselerinde uzun vadeli pozisyon alabilir” diyor.

“BÜTÜN SEKTÖRLER CAZİP OLABİLİR”

Ana hatları ile çimento, oto üreticileri, inşaat ve gayrimenkul yatırım ortaklığı sektörlerini olumlu bulmakla birlikte tüm sektörlerde yukarı yönde potansiyel barındıran şirketler her zaman olabilir diyen Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Portföy Yönetim Müdürü Mehmet Ali Kalfa ise şu değerlendirmeyi yapıyor: “Şirketler konusunda sadece sektörel olarak değil hisse bazında gelecek beklentilerine de bakıp karar verilmesi taraftarıyım. Bu kapsamda da Emlak Konut GYO, Ray Sigorta, Alarko GYO, Kron Telekom, Alkim Kağıt, Halk Bankası, Pınar Et ve Un Sanayi, İş Bankası, Akçansa, Sasa Polyester, Aygaz, Bolu Çimento, Vestel Beyaz Eşya ve Çimsa hisselerine ‘al’ veriyoruz.”

“KATMERCİLER BÜYÜMESİNİ DEVAM ETTİRİR”

Gizmen Nalbantlı / Işık FX Başanalisti

Katmerciler: Araç üstü ekipman sektöründe Türkiye’de lider konumda olan şirket, TOMA satışları ile savunma sanayinde de ciddi gelişme kaydetti. Türkiye’nin teröre karşı aldığı önemler ve savunma sanayine yatırımlarının artmaya devam etmesi şirketin büyüme hikayesi açısından oldukça önemli. Çok kısa süre önce zırhlı personel taşıyıcısı üretimine başlayan şirket, yatırımlarına devam ediyor. Ankara’da tamamlanan yeni fabrikada 100 adet zırhlı araç üretilecek. Brüt kar marjının yüzde 48, öz sermaye karlılığının ise yüzde 25 olması şirketi ön plana çıkarıyor. Savunma sanayindeki gelişimi göz önünde bulundurduğumuzda Katmerciler’in büyümesini devam ettirebileceğini düşünüyor. Şirket hisselerinde yüzde 38 yükseliş potansiyeli ile 10.65 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Klimasan: Dünyanın en büyük buzdolabı üretici Metalfrio’nun yüzde 68 hissesine sahip olduğu şirket, Türkiye’deki en büyük iki üreticiden biri. Satışlarının yüzde 70’ini ihracat olarak gerçekleştiren Klimasan, TL’deki zayıflıktan faydalanıyor. Şirketin brüt kar marjı ile birlikte öz sermaye karlılığının yüzde 20 olması ve büyüme potansiyelini devam ettirmesi hisselerini ön plana çıkarıyor. Yüksek karlılık ve güçlü büyümesini devam ettiren Klimasan’ın, verimlilik yatırımları ve düşük maliyet ortamı sayesinde önümüzdeki dönemde de güçlü profilinin devam edeceğini düşünüyoruz. Büyüme potansiyelini beğendiğimiz Klimasan hisselerinde yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile 7.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

“AYGAZ HİSSELERİ NORMALİN ALTINDA”

Mehmet Ali Kalfa / Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Portföy Yönetim Müdürü

Aygaz: Şirket, Türkiye LPG piyasasında öncü konumunu koruyor. İlk dokuz ayda 258 bin tonu ihracat olmak üzere 1.60 milyon ton satış gerçekleştirdi. LPG ticaretinin yanı sıra satış, dağıtım ve tüketimde kullanılan tüp, tank, valf gibi cihazları da kendisi üretiyor. İlk dokuz ay itibariyle şirket esas faaliyetlerinin devamı için 66.1 milyon TL’lik yatırım yaptığını açıkladı. Öte yandan Maliye Bakanlığı ile geçmişte tarh edilen tüm vergi ve cezaları için 25 milyon TL’de uzlaştı ve hukuki süreci sonlandırdı. Aygaz’ın EPDK ve Rekabet Kurulu ile anlaşmazlıkları henüz sonuçlanmamış olup ilgili süreçler devam ediyor. Aygaz, yüzde 49.62 oran ile iştiraki Entek Elektrik’in Özelleştirme İdaresi’nin Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 49 yıllık süre ile işletme hakkını elde etmek için ihaleye üçüncü çeyrek sonunda teklif verdi. İhalenin kazanılması durumunda şirket hisseleri için durumun bir katalizör etkisi yapacağını düşünüyoruz. Şirketin son beş dönem satışları ve dönem net karlarındaki istikrar göze çarpıyor. Piyasa çarpanları açısından da İncelendiğinde şirket hisselerini Borsa İstanbul için ucuz buluyoruz. Mevcut endekste ve EPDK ile Rekabet Kurumu’nun şirketin devam eden anlaşmazlıklarını bir kenara koyarsak Aygaz hisselerinde yüzde 21.5 yükselme potansiyeli görüyoruz. Endeks üzeri getiri beklediğimiz şirket hisselerinde orta vadede de 13 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Sasa Polyester: Polyester ve elyaf alanında Çin dışı dünya liderliği hedefleyen şirket ihracatını artırmak için 2015 Eylül ayında bir iştirak kurdu. Şirket ilk dokuz ayda sıfır atık politikası ile verimlilik artırıcı önlemler uyguladı. Hâlihazırda yıllık 280 bin ton DMT bazlı ve 350 bin ton PTA bazlı polimer üretim kapasitesine sahip. 2019 yılında günlük bin tonluk üretim kapasitesine ve Türkiye pazar payının yüzde 78’ine ulaşmayı hedefliyor. Bu yüzden makine parkını yenileyerek ürünlerinin kullanım alanlarının genişletilmesi için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verip ihtiyaçlara göre çözüm üretmeye odaklanıyor. Sasa üçüncü çeyrekte 360 bin ton kapasiteli yeni elyaf tesisi yatırımına başlamış olup tesisin 2018 yılının sonlarında devreye alınması planlanıyor. Şirket 2015 yılında yüzde 85’lik kapasite kullanımına sahipken bu yılın ilk dokuz ayında kapasite kullanım oranı yüzde 82’ye geriledi. Yaklaşık 85 milyon TL’lik dövize sahip ve öz kaynaklarının yüzde 53 düzeyinde makul bir net dış kaynak kullanıyor. Şirket hisselerinde yüzde 23.5 yükselme potansiyel ile 2.15 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

BORSA YATIRIM İÇİN UYGUN MU?

Siyasi ve ekonomik konjonktüre bağlı olarak alternatif piyasalardaki yükseliş ve borsadaki kan kaybı dikkat çekiyor. Ancak haftanın son günü S & P’nin Türkiye’nin negatif olan kredi reyting görünümünü durağan olarak revize etmesi olumlu karşılandı. Borsa uzmanları ise bu günlerde orta ve özellikle de uzun vadeli düşünme zamanı olduğunu belirtiyor. Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Portföy Yönetim Müdürü Mehmet Ali Kalfa, dışarıda ABD Başkanlık seçimleri, Irak ve Suriye ile ilgili Türkiye’yi de ilgilendiren jeopolitik sorunlar, Şırnak’a askeri sevkiyat, faiz artışı konusunun 14 Aralık tarihli FED toplantısında canlılığını koruması, içende ise Ekim ayı ekonomi verilerinin beklentileri tam olarak karşılamaması, iç politikanın seyri gibi konuların tedirginlik yarattığını hatırlatıyor. Kalfa, Kasım ve Aralık ayına ilişkin ekonomi performansına yönelik beklentinin pozitif olmasına rağmen son günlerde soru işaretlerinin oluşması sonucunda Borsa İstanbul’da yukarı yönlü bir seyir için henüz pozitif yönde bir katalizör eksikliği de görüyor. Bu şartlar altında en başta şirketlerin son finansal performanslarının da değerlendirilerek seçici bir yaklaşımla orta ve uzun vadeyi gözeten alımlar yapılmasını öneriyor. Endeksin hali hazırda pahalı hale geldiğini düşünen Kalfa, endekse gelebilecek satışların endeksi bir bütün olarak zaman içinde tekrar cazip hale getireceğini, gelecek alışların ise satış fırsatı olarak kullanılabileceğini söylüyor.

İdil Taraklı/Para Dergisi

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ